Sisukord
Arvamus
Postimees
19.06.2020
Eesti PPA peab pereellu sekkumise hüvitama (2) Sotsiaalministeerium taltsutab tõrksat terviseametit (14) Eesti lühiuudised FOTO: Laulupeorahvas pühitses sisse uue ausamba «See on saatus, sellega tuleb lihtsalt leppida» Minister Aeg astus Maarjamäe memoriaali nimel võitlusse vutihalliga (5) Majandus Fortumo müük tõi eestlastele miljoneid Majanduse lühiuudised Eesti firma näitas seninägematut sõjarobotit (9) Arakase kinnisvarafond paneb suurprojektid ootele (1) Valitsuskabinet arutas ringmajanduse kava Välismaa Stoltenberg: Hiina liigub NATO-le järjest lähemale (6) Afganistanis teenivad Eesti sõdurid nakatusid koroonaviirusega Ratast ootab virtuaalne eelarvekauplemine Brückneri ohvrite nimekiri võib olla pikk Arvamus Juhtkiri: terviseameti ideaalne pealik (21) Kaur Maran: RMK 15 müüti metsakaitsjatest ehk kui palju on liiga palju? (25) VÄITLUS ⟩ Kas Eesti vajab «Black Lives Matter» proteste? (61) Jaanus Vaiksoo: Eesti Noorsooteater hoolib oma noorest publikust Ene-Margit Tiit: Rail Baltic on meie jaoks liiga suur (20) Andrus Karnau: Keskerakonna häbematu kaitsetaktika (3) Kultuur Hommikul pasaga koos, õhtul lavastab Tallinnas. Peep Maasiku suvi Isade pisarad ei kuiva Valge mees tahab vabadusse Nähtamatu tähestiku lummav (j)õud Sport Retked Narvast Obinitsani, maanteeameti kiri ja õpetussõnad Jaak Maelt ehk profirattur Rein Taaramäe elu koroonakriisis Spordi lühiuudised UEFA kinnitas: Rahvuste liiga algab septembris. Peatreener Voolaid jälgib ka Tunjovi käekäiku Tartu Tiia Kõnnussaar: kui seda metsa ees ei oleks (1) Muruniiduk peab edaspidi mõnes kohas elurikkusele teed andma Tartu lühiuudised Tartu prügihuviliste vahel puhkes tuline territooriumisõda Suured jaanipeod jäävad ära, tuld jagatakse Maarja-Magdaleenas Vallajuht elas aastaid otsekui viitsütikuga pommi otsas Koolilõpetaja Helery Hindriksoo: terve see suvi saab olema üks reedene rõõm Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: terviseameti ideaalne pealik

2 min lugemist
  • Ametnikupalk ei ahvatle spetsialiste
  • Koroonakriisis jäi terviseameti juhil pädevusest puudu
  • Terviseametit peaks juhtima hea arst ja juht
Tallinn 26.03.2020 Terviseamet. FOTO: Sander Ilvest/Postimees Grupp/scanpix Baltics

Vaadates tavaliste kodanikena TVst terviseameti tegelasi, eeldame, et küllap on tegemist arstiteaduse tippspetsialistidega, kes ekraani kaudu õpetusi jagavad. Tegelikkus on olnud paraku mõnevõrra teistsugune.

Arstide pärast konkureerime meist rikkamate Põhjamaadega. Kõige lihtsamalt öeldes: edukale arstile ei ole tavaline ametnikupalk ahvatlev. Kui meil on midagi terviseameti olemisele ette heita, siis jõuame paratamatult küsimuseni rahast ja juhtimisest.

Kummalisel kombel pole kogu koroonakriisi vältel avalikkuse ees peaaegu üldse sõna võtnud ei sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske ega terviseala asekantsler Maris Jesse. Ometi on nad mõlemad olnud valdkonna korraldamise eest vastutavad pikemalt kui ükski minister ning kauem kui eile ametist taandunud terviseameti juht Merike Jürilo. Kui on süsteemseid probleeme, siis tahaks ka avalikkus teada, kuidas näevad asja korraldavad inimesed nii muresid kui ka võimalusi. Ka seda, kuidas ja miks on praegusesse hetke jõutud.

JUHTmõte Kummalisel kombel pole kogu koroonakriisi vältel avalikkuse ees peaaegu üldse sõna võtnud ei kantsler Priske ega terviseala asekantsler Jesse.

Terviseameti juhi ametist tagasi kutsumine või astumine ei olnud kindlasti mingi eriline üllatus, vaid üsna ootuspärane asjade käik. Tegemist on küllap tööka inimese ja ametnikuga, ent midagi väga olulist jäi koroonakriisi eel ja ajal siiski puudu.

On vana vaidlus, kas saapavabriku ja ülikooli juhtimine on nii ühetaolised, et kestahes piisavalt juhtimiskoolitustel istunu saaks mõlemaga ühtviisi hästi hakkama. Või peaks juht olema asjatundja selles valdkonnas, mida ta juhib?

Küllap imestaksime, kui kaitseväe juhatajaks määrataks veeblipagunitega sõjamees. Ükskõik kui tubli inimene veebel ka on. Ta ei ole lihtsalt õppinud kõike seda, mida peab teadma kindral, kaaludes kiireid otsuseid. Kriisi puhkedes avastasime aga kõik koos ehmatusega, et terviseametis nappis arstiharidusega inimesi. Me kõik elasime naiivses usus, et küllap vastavas ametkonnas on olemas nii laiem vaade kui ka täppisteadmised.

Just laiemast olukorra mõistmisest jäi aga selgelt puudu. Oli suur defitsiit inimestest, kes oleksid osanud ees ootava kriisi olemusest aru saada ning suutnud selle sõnaselgelt ja autoriteetselt välja öelda. Inimesed, kes oleksid osanud probleemi asjalikult ja usutavalt ära seletada nii valitsusele kui ka kõigile teistele kodanikele. «Sisuliselt on riik läinud eelmise nädalaga varasemalt probleemi eitusfaasilt üle šokiteraapiale. Kuid paanika asemel on meil nüüd vaja kiiret teadlikkuse kasvu ja ühist vastust,» kirjutas eriolukorra alguses tabavalt TÜ bioinformaatika professor Jaak Vilo (PM, 16.03).

Lõpuks see teadlikkus ja ühine vastus ka tulid. Eesti teadlaskond pakkus end appi ning pärast väikest viivitust taipas selle abi vajalikkust ka valitsus. Ettevõtjatest metseenide abiga läks mõnevõrra kehvemini, millest tasub samuti õppida.

Selle asemel et öelda ise selgelt välja, millist tuge lahketelt annetajatelt tarvis on, asusid ametnikud hoopis annetajatele kaikaid kodaratesse loopima. Eesti võiks olla ikkagi selline riik, mis suudab oma kodanikke häda korral koondada ning ühiskonna parimaid jõude koos töötama panna, selmet siiraid abipakkujaid alandada.

Ideaalne terviseameti juht oleks arstiteaduses professori tasemel ja muidugi juhtimiskogemusega. Kusjuures heaks professoriks olemine eeldab üksiti oskust keerulised asjad teistele inimestele lihtsalt ära seletada. Sel juhul saaksime ühtsemana lainetaval merel edasi purjetada.

Seotud lood
18.06.2020 20.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto