Sisukord
Arter
Tänane leht
20.06.2020
Eesti Tartu Ülikool tunnustas Tanel Kiike ja Irja Lutsarit (6) Uued detailid: Tarraste läks Lihulas sõtta (21) Eesti lühiuudised Lahkuv pereterapeudist misjonär: laste heaolu tagamiseks tuleb lahendada eelmise ja üle-eelmise põlvkonna traumad (5) Kui algas kannatuste aasta (28) Suur eesmärk täidetud: Eesti kirjutas alla liitumisele CERNiga. Mida see nüüd tähendama hakkab? (1) Majandus Maailma parim suurpanga aktsia jätkab tõusu (1) Investorid kardavad rongist maha jääda (1) Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses Välismaa Kodust pagenute hulk üha kasvab (2) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL. Orjalaevad seilasid ka pärast vedude keelustamist (2) Ratas: eelarvega on seis nagu enne kriisi algust (4) Arvamus Juhtkiri: meie jääme kestma (21) Mihkel Kunnus: kuidas kommunikeerida õhulosse? (15) WRC ütles, kes on boss Hoolikalt kaalutud kahing (5) Siht püsigu silme ees 4797 päeva teadmatust Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Sport Käsipallur ja reisijuht Riho-Bruno Bramanis: jaapanlaste mõttemaailma õpib tundma terve elu (1) Spordi lühiuudised Henry Lääne kolum. Seepi sulle keelele, jalgpallur! (1) Merendus Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses AK Eiki Berg: geopoliitilised trendid pandeemia ja kliimakriisi taustal (3) Majandusteadlane: geopoliitika ja geoökonoomika vahel ja sees toimuvad suured muutused (1) Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Tõnno Jonuks, Atko Remmel: kuidas eestlastest sai metsarahvas (3) Aune Valk: kõrgeima palgaga ülikoolilõpetajad EKI keelekool: kes on kaarlant? Digikultuur. Digiajastul kunstipärand muutub Vikerkaar loeb. Kerge on elada väljaspool kapitalismi ja monogaamiat, kui oled võitja (10) Inimkonna hääled Arkaadia teel (2) Krimilugu, mille autor ei alahinda lugejat Mis saab ilusatest tüdrukutest? (2) Nädala plaat: Cosmoskoviitide kosmopoliitsed rännakud Aja auk. Põrandaalune šamaan Juurikas. Uue elu koidikul (6) Juurikas. Müstiline signaal kordub Heli Susi: peame hoiduma kultuuri ja vaimu lammutavate vihasõnade eest (1) Arter Eesti teadlase maailmatasemel edu ja sügav isiklik tragöödia Maskis ja läbi seinaaugu: uljas seks ja linn Ralli: rahakoti ja aju pingeline koostöö. Rallifänn räägib kõik ausalt ära Kairo teeb ilmataevas ilma Olge hoiatatud: moodne kärgpere pole teil mingi tavaline pere! (8) Kristina Herodes: Söögist, joogist ja seksist (5) Alasti staaridest sõjakoledusteni – maailmatasemel ilu ja valu Tallinnas (1) Testi ennast: mis tüüpi jaanipiduline oled sina? (3) Jaanikali karastab: pane kodus kali hakkama! (1) See ehe Sierra-tunne! Jälle Ford Sierra roolis ja räägime 8 lugu ka (1) Moehitt: aluspükstes tänavale (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Olge hoiatatud: moodne kärgpere pole teil mingi tavaline pere!

8 min lugemist
Kärgpere illustratsioon. FOTO: Artur Kuus

Üha enam kuuleb lugusid, kus mees ja naine lähevad pärast pikaajalise kooselu lagunemist teisele ringile. Nii tekib järjest juurde peresid, kus on rohkem kui kahe vanema lapsi. Paraku jõuavad paljud suurte lootustega moodustunud kärgpered varem või hiljem karile. Miks?

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viimase 20 aastaga on suurenenud nende inimeste arv, kes saavad lapsi mitme partneriga. Eestis on igal viiendal mehel ja igal kuuendal naisel lapsed mitme partneriga. 1990ndatest on statistikaameti kinnitusel järjest tavapärasem, et uude suhtesse jõutakse lapsega eelmisest suhtest.

Pereterapeudid Tiit ja Auli Kõnnussaar seletavad, mis karid ja miinid kärgperedes peituvad ning kuidas neid kahjutuks teha.

Kärgperes saavad tihti kokku inimesed eri eluperioodidest. Näiteks ühel on kaks murdeealist last, aga teisel ei ole üldse last. Mis see kaasa toob?

Tiit: Sageli on mehel 10, 12, 15 aasta vanused lapsed, ta on ise veidi üle 40, ja siis võtab ta naise, kes on 28 ja kellel lapsi pole. Seejärel hakkab naine ühiseid lapsi tahtma, aga mees ütleb, et tal on juba lapsed ja ta ei jõua ära oodata, millal nad suureks saavad. Ta ei taha enam otsast peale alustada veel 20 aastat. Siin on oht, et võivad tekkida suured konfliktid.

Auli: Ütleme, et kui naine on 28 ja mees 40 ning naine astub temaga paarisuhtesse, siis enne laste saamist on tavalises peres paar aastat kahekesi olemise aeg, kus loksuvad paika viisid, kuidas pere koos toimib. Aga uues peres ei ole paarisuhte aega, sest 28-aastane naine on päevapealt lastega peres. Seal ei ole paaril kahekesi olemise aega. Naisele võib tulla ootamatult, kuidas mehele on lapsed nii tähtsad ning ei olegi ainult tema ja mees.

Tiit: Vastupidine olukord on see, kus mehel ei ole lapsi ja naisel on. Siis on naine lastega hõivatud ja mees proovib oma kohta leida. Probleem tekib, kui mees trügib kohe liiga isaks: ta tunneb vastutust, et sai lastega naise, ja hakkab lapsi kasvatama, nagu oleks need tema lapsed. Aga lapsed ütlevad: kes sa selline oled, et sa meid kontrollida tahad? Sa pole meile mitte keegi!

Auli: Ka naine, kellel on laps, võib hakata kohe emaks mehe lastele, ja siis läheb samuti võitluseks. Et näe, mehe laste ema ei tee nii, nagu mina teeksin! Siis ei saa enam keegi aru, kes nende laste eest vastutuse võtab, ja olukord läheb laste ümber pingeliseks.

Tiit: Sest lapsed hoiavad enamasti geneetiliste vanemate poole.

Kärgpere suhted on seega päris segased?

Auli: Ei ole segased, kui võtta arvesse, et see ei olegi tavaline pere.

19.06.2020 22.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto