Sisukord
AK
Tänane leht
20.06.2020
Eesti Tartu Ülikool tunnustas Tanel Kiike ja Irja Lutsarit (6) Uued detailid: Tarraste läks Lihulas sõtta (21) Eesti lühiuudised Lahkuv pereterapeudist misjonär: laste heaolu tagamiseks tuleb lahendada eelmise ja üle-eelmise põlvkonna traumad (5) Kui algas kannatuste aasta (28) Suur eesmärk täidetud: Eesti kirjutas alla liitumisele CERNiga. Mida see nüüd tähendama hakkab? (1) Majandus Maailma parim suurpanga aktsia jätkab tõusu (1) Investorid kardavad rongist maha jääda (1) Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses Välismaa Kodust pagenute hulk üha kasvab (2) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL. Orjalaevad seilasid ka pärast vedude keelustamist (2) Ratas: eelarvega on seis nagu enne kriisi algust (4) Arvamus Juhtkiri: meie jääme kestma (21) Mihkel Kunnus: kuidas kommunikeerida õhulosse? (15) WRC ütles, kes on boss Hoolikalt kaalutud kahing (5) Siht püsigu silme ees 4797 päeva teadmatust Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Sport Käsipallur ja reisijuht Riho-Bruno Bramanis: jaapanlaste mõttemaailma õpib tundma terve elu (1) Spordi lühiuudised Henry Lääne kolum. Seepi sulle keelele, jalgpallur! (1) Merendus Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses AK Eiki Berg: geopoliitilised trendid pandeemia ja kliimakriisi taustal (3) Majandusteadlane: geopoliitika ja geoökonoomika vahel ja sees toimuvad suured muutused (1) Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Tõnno Jonuks, Atko Remmel: kuidas eestlastest sai metsarahvas (3) Aune Valk: kõrgeima palgaga ülikoolilõpetajad EKI keelekool: kes on kaarlant? Digikultuur. Digiajastul kunstipärand muutub Vikerkaar loeb. Kerge on elada väljaspool kapitalismi ja monogaamiat, kui oled võitja (10) Inimkonna hääled Arkaadia teel (2) Krimilugu, mille autor ei alahinda lugejat Mis saab ilusatest tüdrukutest? (2) Nädala plaat: Cosmoskoviitide kosmopoliitsed rännakud Aja auk. Põrandaalune šamaan Juurikas. Uue elu koidikul (6) Juurikas. Müstiline signaal kordub Heli Susi: peame hoiduma kultuuri ja vaimu lammutavate vihasõnade eest (1) Arter Eesti teadlase maailmatasemel edu ja sügav isiklik tragöödia Maskis ja läbi seinaaugu: uljas seks ja linn Ralli: rahakoti ja aju pingeline koostöö. Rallifänn räägib kõik ausalt ära Kairo teeb ilmataevas ilma Olge hoiatatud: moodne kärgpere pole teil mingi tavaline pere! (8) Kristina Herodes: Söögist, joogist ja seksist (5) Alasti staaridest sõjakoledusteni – maailmatasemel ilu ja valu Tallinnas (1) Testi ennast: mis tüüpi jaanipiduline oled sina? (3) Jaanikali karastab: pane kodus kali hakkama! (1) See ehe Sierra-tunne! Jälle Ford Sierra roolis ja räägime 8 lugu ka (1) Moehitt: aluspükstes tänavale (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mis saab ilusatest tüdrukutest?

4 min lugemist
Penelope Lively koos tütar Josephine’iga 1958. aastal. FOTO: Erakogu

Inglise kirjanik Penelope Lively (sündinud 1933) on seni avaldanud 17 romaani, «Foto» (2003) on neist järjekorras 13. Ning ühtlasi kolmas, mis tõlgitud eesti keelde. Eelmised olid «Kuutiiger» (1987, e k 1991) ja «Kuidas see kõik algas» (2012, e k 2017).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Foto» sisekaane tekst väidab paljulubavalt, et see on Lively «signatuurteos, kirjanikukarjääri kõrgpunkt». Need on head ja helded sõnad. Headest sõnadest on seal, kus on inimesed, teadupärast alati puudus olnud. Ning seega peaksid need ideaalis seisma väljaspool kriitikat, puutumatuna urgitsevatest arutlustest, mis küsivad kalestunud meelel nende tegeliku tõeväärtuse järele ning kipuvad seda võimalust mööda vaidlustama.

Ometi riivab tsiteeritud avaldus minu õiglustunnet – niivõrd kui me saame esteetikas üldse mingist õiglusest rääkida. Minu silmis on «Foto» väga korralik ajaviiteromaan, mida julgeks soovitada kõigile täiskasvanud lugejatele nende sünniaastast, soost ja senisest lugemiskogemusest sõltumatult, kuid teose upitamine Lively proosapärandi kroonijuveeliks on avaliku tegevusena peaaegu kriminaalne.

Sest seda meisterliku kirjelduskeele ja karakteriloomega segatud mõtte-, tunde- ja kujunditihedust, mida leiame tema «Kuutiigris», siin pole. Kvaliteedivahe (ning ühtlasi ka kunstiline ambitsioonikus) on sedavõrd erinevad, et lugedes võib kohati olla raske uskuda, et tegu on sama autori teostega. Poksi kaalukategooriaid kujundina kasutades võib väita, et «Kuutiiger» astub ringi raskekaalus, «Foto» kergekaalus.

19.06.2020 22.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto