Sisukord
AK
Tänane leht
20.06.2020
Eesti Tartu Ülikool tunnustas Tanel Kiike ja Irja Lutsarit (6) Uued detailid: Tarraste läks Lihulas sõtta (21) Eesti lühiuudised Lahkuv pereterapeudist misjonär: laste heaolu tagamiseks tuleb lahendada eelmise ja üle-eelmise põlvkonna traumad (5) Kui algas kannatuste aasta (28) Suur eesmärk täidetud: Eesti kirjutas alla liitumisele CERNiga. Mida see nüüd tähendama hakkab? (1) Majandus Maailma parim suurpanga aktsia jätkab tõusu (1) Investorid kardavad rongist maha jääda (1) Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses Välismaa Kodust pagenute hulk üha kasvab (2) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL. Orjalaevad seilasid ka pärast vedude keelustamist (2) Ratas: eelarvega on seis nagu enne kriisi algust (4) Arvamus Juhtkiri: meie jääme kestma (21) Mihkel Kunnus: kuidas kommunikeerida õhulosse? (15) WRC ütles, kes on boss Hoolikalt kaalutud kahing (5) Siht püsigu silme ees 4797 päeva teadmatust Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Sport Käsipallur ja reisijuht Riho-Bruno Bramanis: jaapanlaste mõttemaailma õpib tundma terve elu (1) Spordi lühiuudised Henry Lääne kolum. Seepi sulle keelele, jalgpallur! (1) Merendus Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses AK Eiki Berg: geopoliitilised trendid pandeemia ja kliimakriisi taustal (3) Majandusteadlane: geopoliitika ja geoökonoomika vahel ja sees toimuvad suured muutused (1) Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Tõnno Jonuks, Atko Remmel: kuidas eestlastest sai metsarahvas (3) Aune Valk: kõrgeima palgaga ülikoolilõpetajad EKI keelekool: kes on kaarlant? Digikultuur. Digiajastul kunstipärand muutub Vikerkaar loeb. Kerge on elada väljaspool kapitalismi ja monogaamiat, kui oled võitja (10) Inimkonna hääled Arkaadia teel (2) Krimilugu, mille autor ei alahinda lugejat Mis saab ilusatest tüdrukutest? (2) Nädala plaat: Cosmoskoviitide kosmopoliitsed rännakud Aja auk. Põrandaalune šamaan Juurikas. Uue elu koidikul (6) Juurikas. Müstiline signaal kordub Heli Susi: peame hoiduma kultuuri ja vaimu lammutavate vihasõnade eest (1) Arter Eesti teadlase maailmatasemel edu ja sügav isiklik tragöödia Maskis ja läbi seinaaugu: uljas seks ja linn Ralli: rahakoti ja aju pingeline koostöö. Rallifänn räägib kõik ausalt ära Kairo teeb ilmataevas ilma Olge hoiatatud: moodne kärgpere pole teil mingi tavaline pere! (8) Kristina Herodes: Söögist, joogist ja seksist (5) Alasti staaridest sõjakoledusteni – maailmatasemel ilu ja valu Tallinnas (1) Testi ennast: mis tüüpi jaanipiduline oled sina? (3) Jaanikali karastab: pane kodus kali hakkama! (1) See ehe Sierra-tunne! Jälle Ford Sierra roolis ja räägime 8 lugu ka (1) Moehitt: aluspükstes tänavale (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eiki Berg: geopoliitilised trendid pandeemia ja kliimakriisi taustal

4 min lugemist
  • Geopoliitika mõiste aktualiseerub uuel kujul
  • Kliimamuutused muudavad poliitika geograafilist mõõdet
  • Peame õppima elama koos oma naabrite, viiruste ja kliimamuutustega
Eiki Berg. FOTO: SILLE ANNUK/PM/SCANPIX BALTICS

Termin geopoliitika kuulub ärevate aegade sõnavarasse. Eri ajastutel on seda sõna sageli ülekasutatud ning seda moel, mis võimaldab anda usutavaid seletusi nihetele suurvõimude tasakaalus, mõjusfääride ümberjagamisel, strateegiliste positsioonide hõivamisel või lihtsalt territoriaalsel laienemisel.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kujutagem ette Esimese maailmasõja kaotanud Saksamaad, kellelt võeti ära kõik koloniaalvaldused ja ka mõned olulised sakslastega asustatud maatükid. Kujutletav ülekohus vääris selgeks rääkimist õllesaalides ja ülikooliauditooriumides. See tõi natsid võimule, kuid mitte ainult. Tolle ajastu teadvuses kinnistusid nn orgaanilised alad, maa ja vere sidemed ning eluruumivajadused. Ärev aeg sillutas teed tugevatele juhtidele ja geograafiataustaga õpetlastele, kelle ajalooliseks võimaluseks oli pakkuda seletusi riigile ja rahvale osaks saanud kannatuste põhjustest.

Pärast Teist maailmasõda kõrvaldati sõna geopoliitika käibelt. Viisakates seltskondades juhtus haruharva, et võimu nähti otsesõnu suhestatuna riikide asendi, territooriumi ja muude geograafiliste teguritega. Kui veel sõja-aastatel idealiseeriti USAs sakslaste geopoliitilise mõtteselguse filigraanset esitlust ja veenmisjõudu, siis külma sõja ajastu kontekstis jäid sellest alles vaid Henry Kissingeri maailmapoliitika tasakaalunõuetest juhindumine ning Zbigniew Brzezinski geostrateegilised kaalutlused, mis sisaldasid kujutletavaid ohte ja kavandatavaid vastuabinõusid, looritatuna geograafilise tegelikkusega. Geograafiaga oli raske vaielda, see lihtsalt oli nii. Olemisest endast sai suurriikidele privileeg ja väikeriikidele ettekirjutus. Ärevus ise aga ei kadunud kuhugi – kogu aeg oli võimalus riikidevaheliseks kokkupõrkeks seal, kus merelised jõud (USA oma liitlastega) piirasid ja riivasid maismaalisi jõudusid (Nõukogude Liit oma liitlastega).

19.06.2020 22.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto