Sisukord
Välismaa
Tänane leht
20.06.2020
Eesti Tartu Ülikool tunnustas Tanel Kiike ja Irja Lutsarit (6) Uued detailid: Tarraste läks Lihulas sõtta (21) Eesti lühiuudised Lahkuv pereterapeudist misjonär: laste heaolu tagamiseks tuleb lahendada eelmise ja üle-eelmise põlvkonna traumad (5) Kui algas kannatuste aasta (28) Suur eesmärk täidetud: Eesti kirjutas alla liitumisele CERNiga. Mida see nüüd tähendama hakkab? (1) Majandus Maailma parim suurpanga aktsia jätkab tõusu (1) Investorid kardavad rongist maha jääda (1) Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses Välismaa Kodust pagenute hulk üha kasvab (2) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL. Orjalaevad seilasid ka pärast vedude keelustamist (2) Ratas: eelarvega on seis nagu enne kriisi algust (4) Arvamus Juhtkiri: meie jääme kestma (21) Mihkel Kunnus: kuidas kommunikeerida õhulosse? (15) WRC ütles, kes on boss Hoolikalt kaalutud kahing (5) Siht püsigu silme ees 4797 päeva teadmatust Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Sport Käsipallur ja reisijuht Riho-Bruno Bramanis: jaapanlaste mõttemaailma õpib tundma terve elu (1) Spordi lühiuudised Henry Lääne kolum. Seepi sulle keelele, jalgpallur! (1) Merendus Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses AK Eiki Berg: geopoliitilised trendid pandeemia ja kliimakriisi taustal (3) Majandusteadlane: geopoliitika ja geoökonoomika vahel ja sees toimuvad suured muutused (1) Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Tõnno Jonuks, Atko Remmel: kuidas eestlastest sai metsarahvas (3) Aune Valk: kõrgeima palgaga ülikoolilõpetajad EKI keelekool: kes on kaarlant? Digikultuur. Digiajastul kunstipärand muutub Vikerkaar loeb. Kerge on elada väljaspool kapitalismi ja monogaamiat, kui oled võitja (10) Inimkonna hääled Arkaadia teel (2) Krimilugu, mille autor ei alahinda lugejat Mis saab ilusatest tüdrukutest? (2) Nädala plaat: Cosmoskoviitide kosmopoliitsed rännakud Aja auk. Põrandaalune šamaan Juurikas. Uue elu koidikul (6) Juurikas. Müstiline signaal kordub Heli Susi: peame hoiduma kultuuri ja vaimu lammutavate vihasõnade eest (1) Arter Eesti teadlase maailmatasemel edu ja sügav isiklik tragöödia Maskis ja läbi seinaaugu: uljas seks ja linn Ralli: rahakoti ja aju pingeline koostöö. Rallifänn räägib kõik ausalt ära Kairo teeb ilmataevas ilma Olge hoiatatud: moodne kärgpere pole teil mingi tavaline pere! (8) Kristina Herodes: Söögist, joogist ja seksist (5) Alasti staaridest sõjakoledusteni – maailmatasemel ilu ja valu Tallinnas (1) Testi ennast: mis tüüpi jaanipiduline oled sina? (3) Jaanikali karastab: pane kodus kali hakkama! (1) See ehe Sierra-tunne! Jälle Ford Sierra roolis ja räägime 8 lugu ka (1) Moehitt: aluspükstes tänavale (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

AJA PEEGEL. Orjalaevad seilasid ka pärast vedude keelustamist

3 min lugemist
  • Aafrika orjandus sarnanes sulasesuhtele, Ameerikas nähti orje kui tarbeesemeid.
  • Atlandi kaubatee oli kurikuulsus ülerahvastatud orjalaevade tõttu.
  • Alasti mehed aheldati laevateki alla, sest meeskond kartis mässu.
  • Laevad olid kui ujuvad vanglad tulirelvade ja kahuritega.
Illustratsioon orjamüügist Ameerikas. FOTO: Rights Managed/Mary Evans Picture Library/Scanpix

Orjalaeva kapten Luke Colling­wood sai 1781. aastal kurikuulsaks, kui laeval Zong hakkasid nii orjad kui ka meeskonnaliikmed nakkushaigusesse surema. Collingwood otsustas 130 aafriklast üle parda heita, lootes nii tõve levikut takistada. Maabudes esitas kapten kindlustusnõude tapetud orjade väärtuse korvamiseks. Orjavedude keelustamiseks Briti impeeriumis ja Ameerika Ühendriikides kulus veel üle 30 aasta, orjus keelustati USAs 1865. aastal pärast selle üle peetud kodusõda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Orjavedu üle Atlandi oli osa globaalsest inimkaubandusest, mille käigus vedasid orjamüüjad 16.–19. sajandi vahel 10–12 miljonit vangistatud aafriklast üle mere Ameerika mandritele. Tegemist oli n-ö kolmnurkse kaubavahetusega, kus Euroopa vedas Aafrikasse relvastust, tekstiili ja veini, Aafrikast veeti orje Ameerikasse ning sealt saadeti suhkrut ja kohvi Euroopasse.

19.06.2020 22.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto