Sisukord
Eesti
Postimees
20.06.2020
Eesti Tartu Ülikool tunnustas Tanel Kiike ja Irja Lutsarit (6) Uued detailid: Tarraste läks Lihulas sõtta (21) Eesti lühiuudised Lahkuv pereterapeudist misjonär: laste heaolu tagamiseks tuleb lahendada eelmise ja üle-eelmise põlvkonna traumad (5) Kui algas kannatuste aasta (28) Suur eesmärk täidetud: Eesti kirjutas alla liitumisele CERNiga. Mida see nüüd tähendama hakkab? (1) Majandus Maailma parim suurpanga aktsia jätkab tõusu (1) Investorid kardavad rongist maha jääda (1) Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses Välismaa Kodust pagenute hulk üha kasvab (2) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL. Orjalaevad seilasid ka pärast vedude keelustamist (2) Ratas: eelarvega on seis nagu enne kriisi algust (4) Arvamus Juhtkiri: meie jääme kestma (21) Mihkel Kunnus: kuidas kommunikeerida õhulosse? (15) WRC ütles, kes on boss Hoolikalt kaalutud kahing (5) Siht püsigu silme ees 4797 päeva teadmatust Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Sport Käsipallur ja reisijuht Riho-Bruno Bramanis: jaapanlaste mõttemaailma õpib tundma terve elu (1) Spordi lühiuudised Henry Lääne kolum. Seepi sulle keelele, jalgpallur! (1) Merendus Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses AK Eiki Berg: geopoliitilised trendid pandeemia ja kliimakriisi taustal (3) Majandusteadlane: geopoliitika ja geoökonoomika vahel ja sees toimuvad suured muutused (1) Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Tõnno Jonuks, Atko Remmel: kuidas eestlastest sai metsarahvas (3) Aune Valk: kõrgeima palgaga ülikoolilõpetajad EKI keelekool: kes on kaarlant? Digikultuur. Digiajastul kunstipärand muutub Vikerkaar loeb. Kerge on elada väljaspool kapitalismi ja monogaamiat, kui oled võitja (10) Inimkonna hääled Arkaadia teel (2) Krimilugu, mille autor ei alahinda lugejat Mis saab ilusatest tüdrukutest? (2) Nädala plaat: Cosmoskoviitide kosmopoliitsed rännakud Aja auk. Põrandaalune šamaan Juurikas. Uue elu koidikul (6) Juurikas. Müstiline signaal kordub Heli Susi: peame hoiduma kultuuri ja vaimu lammutavate vihasõnade eest (1) Arter Eesti teadlase maailmatasemel edu ja sügav isiklik tragöödia Maskis ja läbi seinaaugu: uljas seks ja linn Ralli: rahakoti ja aju pingeline koostöö. Rallifänn räägib kõik ausalt ära Kairo teeb ilmataevas ilma Olge hoiatatud: moodne kärgpere pole teil mingi tavaline pere! (8) Kristina Herodes: Söögist, joogist ja seksist (5) Alasti staaridest sõjakoledusteni – maailmatasemel ilu ja valu Tallinnas (1) Testi ennast: mis tüüpi jaanipiduline oled sina? (3) Jaanikali karastab: pane kodus kali hakkama! (1) See ehe Sierra-tunne! Jälle Ford Sierra roolis ja räägime 8 lugu ka (1) Moehitt: aluspükstes tänavale (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lahkuv pereterapeudist misjonär: laste heaolu tagamiseks tuleb lahendada eelmise ja üle-eelmise põlvkonna traumad

6 min lugemist
Pia Ruotsala sõnul küll arvatakse, et kirik sunnib inimesi vägivaldse kaaslasega kokku jääma, kuid tegelikult niisugust asja pole. «Selliste asjadega me ei tegele,» kinnitab ta. FOTO: Eero Vabamägi

Eesti perede, laste ja ühiskonna heaolu heaks 11 aastat töötanud misjonär Pia Ruotsala lahkub Eestist sellel nädalal. Tema lähetus lõppeb ning teda Eestisse läkitanud organisatsioon lõpetab Soome spetsialistide saatmise Euroopasse. Tema töö Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) juures on saanud valmis ja lastelgi koolid lõpetatud. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Perevägivallaga ei ole Eestis ühiskonna tasandil veel kuigi kaua tegeletud. Kui tulite Eestisse, kui aktuaalne see teema oli ning kuidas seda käsitleti? Kiriku perenõustamiskeskusi siis veel ka ei olnud.

See oligi põhjus, miks mind Soomest siia spetsialistina kutsuti. Perevägivald osaliselt statistikas kajastus, mingi üldine pilt oli olemas, kuid teisalt jälle mitte. Tegelikult on neid andmeid kogutud väga vähe. Nõukogude ajast ja sealt tagasi on Eestis väga vähe perevägivalla lugusid välja toodud.

Millal Soomes selle teemaga tegelema hakati?

80 aastat tagasi, kui mehed naasid sõjast, tulid need sõjaõudused ka kodudesse. Tekkisid vägivallaprobleemid, lahutused, vanemluse küsimused, sõltuvused. Siis hakatigi kiriku juures tegelema perenõustamisega. Loodi mudel, mille maaletooja Eestisse olengi nüüd mina. Eestil on ka väga katkine minevik. Poliitilise vägivalla taak kandub edasi, kuna seda ei ole ühiselt sõnastatud. Psühhoanalüütik ja pereteraapia professor Martti Olavi Siirala ütleb selle kohta, et kõik, mis jääb eelmistel põlvkondadel selle kohta läbi töötamata, kandub alateadlikult järgmistele põlvkondadele. Kui vaatame lapsi ja laste probleeme, räägitakse praegu juba rohkem vaimse tervise probleemidest, õppimisraskustest, aktiivsus- ja tähelepanuhäirest – kõigist neist küsimustest –, siis nendele on ka mitu vaadet. Mina vaatan aga pereprobleeme rohkem traumateraapilises võtmes. Meid võib mõjutada ka kollektiivtrauma, kogu rahvuse tasandil.

19.06.2020 22.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto