Sisukord
AK
Tänane leht
20.06.2020
Eesti Tartu Ülikool tunnustas Tanel Kiike ja Irja Lutsarit (6) Uued detailid: Tarraste läks Lihulas sõtta (21) Eesti lühiuudised Lahkuv pereterapeudist misjonär: laste heaolu tagamiseks tuleb lahendada eelmise ja üle-eelmise põlvkonna traumad (5) Kui algas kannatuste aasta (28) Suur eesmärk täidetud: Eesti kirjutas alla liitumisele CERNiga. Mida see nüüd tähendama hakkab? (1) Majandus Maailma parim suurpanga aktsia jätkab tõusu (1) Investorid kardavad rongist maha jääda (1) Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses Välismaa Kodust pagenute hulk üha kasvab (2) Välismaa lühiuudised AJA PEEGEL. Orjalaevad seilasid ka pärast vedude keelustamist (2) Ratas: eelarvega on seis nagu enne kriisi algust (4) Arvamus Juhtkiri: meie jääme kestma (21) Mihkel Kunnus: kuidas kommunikeerida õhulosse? (15) WRC ütles, kes on boss Hoolikalt kaalutud kahing (5) Siht püsigu silme ees 4797 päeva teadmatust Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Sport Käsipallur ja reisijuht Riho-Bruno Bramanis: jaapanlaste mõttemaailma õpib tundma terve elu (1) Spordi lühiuudised Henry Lääne kolum. Seepi sulle keelele, jalgpallur! (1) Merendus Merendusinimesed kahtlevad ametite ühendamise tulemuslikkuses AK Eiki Berg: geopoliitilised trendid pandeemia ja kliimakriisi taustal (3) Majandusteadlane: geopoliitika ja geoökonoomika vahel ja sees toimuvad suured muutused (1) Rein Raud: mäss kui ühiskonna palavik (53) Tõnno Jonuks, Atko Remmel: kuidas eestlastest sai metsarahvas (3) Aune Valk: kõrgeima palgaga ülikoolilõpetajad EKI keelekool: kes on kaarlant? Digikultuur. Digiajastul kunstipärand muutub Vikerkaar loeb. Kerge on elada väljaspool kapitalismi ja monogaamiat, kui oled võitja (10) Inimkonna hääled Arkaadia teel (2) Krimilugu, mille autor ei alahinda lugejat Mis saab ilusatest tüdrukutest? (2) Nädala plaat: Cosmoskoviitide kosmopoliitsed rännakud Aja auk. Põrandaalune šamaan Juurikas. Uue elu koidikul (6) Juurikas. Müstiline signaal kordub Heli Susi: peame hoiduma kultuuri ja vaimu lammutavate vihasõnade eest (1) Arter Eesti teadlase maailmatasemel edu ja sügav isiklik tragöödia Maskis ja läbi seinaaugu: uljas seks ja linn Ralli: rahakoti ja aju pingeline koostöö. Rallifänn räägib kõik ausalt ära Kairo teeb ilmataevas ilma Olge hoiatatud: moodne kärgpere pole teil mingi tavaline pere! (8) Kristina Herodes: Söögist, joogist ja seksist (5) Alasti staaridest sõjakoledusteni – maailmatasemel ilu ja valu Tallinnas (1) Testi ennast: mis tüüpi jaanipiduline oled sina? (3) Jaanikali karastab: pane kodus kali hakkama! (1) See ehe Sierra-tunne! Jälle Ford Sierra roolis ja räägime 8 lugu ka (1) Moehitt: aluspükstes tänavale (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heli Susi: peame hoiduma kultuuri ja vaimu lammutavate vihasõnade eest

5 min lugemist
Heli Susi sõnavõtt 2006. aastal Tallinnas üritusel «Avalik ajalootund kodanikule». FOTO: Peeter Langovits

Oma viimases intervjuus Postimehele rõhutas sõnajulge õpetaja ja tõlkija Heli Susi veebruaris, et rahvas saab kokku hoida oma ühise (aja)loo säilitamise, selgitamise ja jutustamise kaudu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Meie hulgast 8. juunil 91-aastasena lahkunud Eesti grand old lady Heli Susi jõudis veel veebruarikuus anda Postimehele intervjuu, mis toob tema julge hääle ja maailmapildi veel kord lugeja ette.

Viimasel ajal oli Susi enda sõnul jälle Eest vabaduse pärast mures. Ta püüdis mitte poliitikaga tegelda ega sellele mõelda, kuid imestas, et Eestis ei tegeleta korralikult info- ja rahva psühholoogilise kaitsega. «Kusagil 1990. aastate lõpus hakati muutma sõjaeelse Eesti riigi narratiive ja seati küsimärgi alla vaba Eesti juhid ja riigimehed. See algas president Pätsi stalinistlikus stiilis laimamisega, tema süüdistamisega Gustav Naani 1950. aastatel loodud stalinistlikus ajaloo narratiivis,» arutles Susi.

Ta tõi võrdluseks, et kui ta Siberist 1957. aastal tagasi tuli, siis ta jahmus. «Olin kaheksa aastat ära olnud. Läksin ära riigist, kus kogu rahva teadis, et meid okupeeriti, et oleme vägivalla võimu all, kus koolilapsi pandi kinni, sest nad demonstreerisid ega kartnud midagi. Kui ma tagasi tulin, siis nägin, mis oli selle ajaga muutunud.» Susi tähendas, et järelikult tehti 1953–1957 koolides ära meeletu ajupesu. «Eestiaegsed õpetajad saadeti laiali, tulid uued, Venemaa eestlased – kes oli eesti rahva jaoks võõrad, kes olid Venemaal kasvatuse ja ajupesu saanud.» Susi rääkis sellest ka mõrunaljaka loo «8. keskkooli direktor tuli ju ka sealt. Ta pani õpetajate toa ukse peale sildi «Sünnitajate vastuvõtt teisipäev ja neljapäev kella viiest seitsmeni». Ta teadis venekeelset sõna roditeli! Muidugi ei läinud keegi talle sõnade tähendust selgitama, vaid lihtsalt irvitati! Vastaline vaim oli õpilastel tugev, aga see oli ka õpetajate seas. Seda ei saanud murda, tervet põlvkonda ei saa murda!»

19.06.2020 22.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto