Euroopa Keskpank annab välja palju raha

Saksamaa ootab Euroopa Keskpanga presidendilt Christine Lagarde’ilt üksikasjalikku vastust, kuidas hindab keskpank oma varaostukava proportsionaalsust.  FOTO: VINCENT KESSLER/REUTERS/Scanpix

Euroopa Keskpank (EKP) annab sadadele pankadele suuri laene negatiivse intressimääraga, mis on madalam kui intressimäär, millega need saavad oma raha keskpangas hoiustada.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

EKP teatas neljapäeval, et 742 panka on taotlenud laenu kokku 1,31 triljoni dollari eest, mis on enam kui kaks korda rohkem märtsis 2012 püstitatud eelmisest rekordist. Kuni kolmeks aastaks antava laenu intressimäär võib selle juures olla kuni miinus üks protsent, seega maksab EKP pankadele peale, et need laenu võtaksid. Sellise intressimäära saamiseks peaksid pangad hoidma kodumajapidamistele ja ettevõtetele laenamise (kui eluasemelaenud välja arvata) samal tasemel mis möödunud aastal, vastasel korral kerkib intressimäär miinus poole protsendini. Pangad teeniksid seega kasumit isegi siis, kui raha sealsamas EKPs hoiustaksid – selle võimaluse eest peavad nad tasuma vaid pool protsenti.

20.06.2020 25.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto