Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.06.2020
Eesti Haigekassa võtab Põlva haigla raviarved luubi alla Must nädalavahetus nõudis liikluses neli inimelu (5) Eesti lühiuudised Joosep Tootsi filmikodu nukker lõpp Stiilne maja neelab suuri summasid GRAAFIK ⟩ Keskerakond ootab rahalaeva (8) Majandus Ootamatu äriedu: Eesti aiamaju tellitakse nii palju, et ei jõua valmis teha Majanduse lühiuudised «Täielik hinnasõda» lubab eurooplastele soodsat reisisuve (1) Euroopa Keskpank annab välja palju raha (7) Välismaa Siberit räsivad enneolematud kuumalained (6) Rassismivastane meeleavaldus külvab Taanis koroonahirmu (11) Leedu «pikk ja nägus» president kaotab toetust Arvamus VÄITLUS ⟩ Kas Eesti haridus on maailma parimate seas? (16) Kaul Nurm: kohustuslikuna ahistav ja vabatahtlikuna mõttetu II pensionisammas (28) Juhtkiri ⟩ Pidage hoogu! (2) Martti Rell: rööv päise päeva ajal, internetiturul (1) Aleksei Lotman: keda grillid jaanipäeval? (3) Andi Hektor: CERN, mu arm (1) Kultuur Šamaan Valeri Vinogradov ajab kurje vaime välja Lexsoul Dancemachine teeb muusikat endasugustele Sport ÜLEVAADE ⟩ Kui raskelt elasid kriisi üle Eesti korvpalliklubid? Spordi lühiuudised ÜLEVAADE ⟩ Millises seisus on Eesti volleklubid suve hakul? Kliima Siberit räsivad enneolematud kuumalained (6) Tartu Vanemuine istutab rahvusliku teatri sünni suurjuubeli puhul tamme (1) Parkimismaja oksjoni võitja loobus (3) Lõuna-Eesti järverandades vohab sinivetikas Tartu lühiuudised Uus peatreener Toomas Kandimaa asub TÜ korvpallimeeskonda taas üles ehitama Heinalapid võivad tuua linnale lisakulutusi (3) Tänavakunstiga kaunistatud maja läheb lammutamisele Sirje Toomla: Sündmus või asi Taavi Vaikjärv: tunnistagem, me ju polnud digiõppeks valmis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

VÄITLUS ⟩ Kas Eesti haridus on maailma parimate seas?

5 min lugemist
  • Reps: Eesti kuulumist tippu kinnitavad nii PISA kui ka TALIS-e uuringud.
  • Lillemägi: Tuleb küsida, mis hinnaga PISA tulemused saavutatakse.
  • Reps: 94 protsenti õpetajatest usub, et nad teevad vajalikku tööd.
  • Lillemägi: Vaid veerand õpetajatest tunneb enda tööd väärtustatuna.
Mailis Reps ja Indrek Lillemägi FOTO: Konstantin Sednev/Postimees Grupp/Scanpix/Helen Hunt

Eesti üldharidus on saavutanud PISA testides suurepäraseid tulemusi. Ometi väljendavad paljud hariduseksperdid järjepidevalt rahulolematust. Kas skepsis hariduse suhtes on Eestile iseloomuliku pessimismi väljendus või on selle taga tugev tõestusmaterjal? Väitlevad haridus- ja teadusminister Mailis Reps (Keskerakond) ja Emili kooli juht Indrek Lillemägi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

MAILIS REPS: Võib uhkusega öelda, et haridus on kindlasti üks Eesti edulugusid. Me oleme maailma absoluutses tipus PISA tulemustes ja paljudes teistes uuringutes. Tase väljendub kutsehariduses, meie õpetajate võimes ennast pidevalt täiendada ja paljus muuski. Kui vaatame hariduspõldu kriisiajal, siis panustasid kõik kogukonnad: lapsevanemad, õpilased, koolid, ja vabatahtlikud – et haridus säilitaks kvaliteedi ja sisu. Gümnaasiumiastmes näeme õpilaste soovi ennast ise rohkem juhtida ja iseseisvalt otsustada. Õpetajad on endasse rohkem uskuma hakanud. TALISe uuringud, mis hindavad õpetajate töörahulolu, näitasid, et kui tavaliselt oli õpetajate enesehinnang 60–70 protsendi juures, oli see viimati juba 94 protsenti.

INDREK LILLEMÄGI: Eesti hariduses on palju tugevusi, ometi ei saa öelda, et Eesti haridussüsteem on maailma parimate seas. Tõepoolest on OECD eestveetava PISA testi tulemused meil maailma tipus, aga PISA tegeleb siiski väga kitsa osaga haridusest. See ütleb väga vähe näiteks väärtuskasvatuse või sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskuste ning tulevikuoskuste ja kohanemisvõime kohta.

Samuti peab küsima, mis hinnaga me neid PISA tulemusi saavutame. Viimase PISA uuringu järgi puutuvad Eesti õpilased kiusamisega rohkem kokku kui õpilased OECD riikides keskmiselt. Lisaks selgub tulemustest, et Eesti õpilased väärtustavad koostööd vähem ja tunnetavad vähem õpetajate tuge kui nende eakaaslased teistes riikides. Teiseks, ei tohiks anda haridussüsteemile hinnangut ainult oleviku põhjal, sest tugev haridussüsteem on ka jätkusuutlik. Eestis on endiselt väga suur probleem õpetajate järelkasvuga. Lisaks sellele, et EHISe andmetel on meil õpetaja keskmine vanus üks OECD riikide kõrgemaid, katkestab iga neljas alustav õpetaja töö enne teist õppeaastat. Viiendat õppeaastat alustab ainult 50 protsenti uutest tulijatest.

20.06.2020 25.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto