Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.06.2020
Eesti Haigekassa võtab Põlva haigla raviarved luubi alla Must nädalavahetus nõudis liikluses neli inimelu (5) Eesti lühiuudised Joosep Tootsi filmikodu nukker lõpp Stiilne maja neelab suuri summasid GRAAFIK ⟩ Keskerakond ootab rahalaeva (8) Majandus Ootamatu äriedu: Eesti aiamaju tellitakse nii palju, et ei jõua valmis teha Majanduse lühiuudised «Täielik hinnasõda» lubab eurooplastele soodsat reisisuve (1) Euroopa Keskpank annab välja palju raha (7) Välismaa Siberit räsivad enneolematud kuumalained (6) Rassismivastane meeleavaldus külvab Taanis koroonahirmu (11) Leedu «pikk ja nägus» president kaotab toetust Arvamus VÄITLUS ⟩ Kas Eesti haridus on maailma parimate seas? (16) Kaul Nurm: kohustuslikuna ahistav ja vabatahtlikuna mõttetu II pensionisammas (28) Juhtkiri ⟩ Pidage hoogu! (2) Martti Rell: rööv päise päeva ajal, internetiturul (1) Aleksei Lotman: keda grillid jaanipäeval? (3) Andi Hektor: CERN, mu arm (1) Kultuur Šamaan Valeri Vinogradov ajab kurje vaime välja Lexsoul Dancemachine teeb muusikat endasugustele Sport ÜLEVAADE ⟩ Kui raskelt elasid kriisi üle Eesti korvpalliklubid? Spordi lühiuudised ÜLEVAADE ⟩ Millises seisus on Eesti volleklubid suve hakul? Kliima Siberit räsivad enneolematud kuumalained (6) Tartu Vanemuine istutab rahvusliku teatri sünni suurjuubeli puhul tamme (1) Parkimismaja oksjoni võitja loobus (3) Lõuna-Eesti järverandades vohab sinivetikas Tartu lühiuudised Uus peatreener Toomas Kandimaa asub TÜ korvpallimeeskonda taas üles ehitama Heinalapid võivad tuua linnale lisakulutusi (3) Tänavakunstiga kaunistatud maja läheb lammutamisele Sirje Toomla: Sündmus või asi Taavi Vaikjärv: tunnistagem, me ju polnud digiõppeks valmis (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksei Lotman: keda grillid jaanipäeval?

2 min lugemist
Aleksei Lotman. FOTO: Madis Sinivee

Pole kellegi saladus, et liha grillimiseks tuleb enne keegi ära tappa. Noh, kui ei taha just eriti sadistlikult elusa looma küljest liha lõigata.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Seega siis räägivad kõik need, kes lihasööjatele pidevalt loomade tapmist meelde tuletavad, põhimõtteliselt õigust.

Ainult et inimene pole siin sugugi unikaalne. Lihatoitlus ja segatoitlus on loomariigis üldlevinud. Ei kipu ju veganidki hunte ega ilveseid hukka mõistma, need loomad lihtsalt on sellised. Olgu, need on tõesti pea puhtalt lihatoidulised loomad, aga me ei keela ju karudelgi lihaga maiustada. Nemad on segatoidulised loomad, nagu ka metssead. Ka geograafiliselt kauged, kuid fülogeneetiliselt meie lähisugulased šimpansid ja bonobod on segatoidulised. Meie, inimesed, oleme seda samuti.

Me ei tea, kui palju oskavad teistele olevustele, eriti teisest liigist olevustele kaasa tunda ülejäänud liha- ja segatoidulised loomad. Paistab, et isegi nii intelligentsed kiskjad nagu mõõkvaalad oma saakloomade suhtes erilise empaatiaga ei hiilga. Ei ole seda märgata ka meie äsjamainitud lähisugulaste puhul. Muide, šimpansilapsed mängivad paavianilastega, aga täiskasvanud šimpansid söövad neid. Noh, vahel harva söövad täiskasvanud šimpansid ka oma liigikaaslaste lapsi.

20.06.2020 25.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto