Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.06.2020
Eesti President avas kooseluseaduse teema (2) Eesti lühiuudised Riigi kriisireserv võtab kuju (2) Tagaajajal on valida kehva ja halva vahel (14) Esimesi metsmaasikaid müüdi 20 euroga kilost (6) Miniatuurne barokk-Narva istutati nõukaaega Rahapesutõkestamise puudused tõid SEB pangale miljonitrahvi Majandus Majanduse lühiuudised Teemandiäri jooksis koroonakriisis täielikult kinni (1) Välismaa Covid-19 levib Ameerikas kulutulena (19) Välismaa lühiuudised Kosovo liidrile esitatud sõjakuritegude süüdistus nurjas kõnelused Serbiaga Duda sai Trumpilt valimispäevaks toetust Arvamus Mart Hiob: käpardlik Rail Baltic (29) Riina Solman: kõikjal Eestis olgu elu (4) Sergei Metlev: koloniaalminevik (16) Teet Korsten: Narva semiootika Juhtkiri: lennuk tulgu seekord varem (2) Marko Mihkelson: Putini plaan kujutab Balti riikidele ohtu (58) Kultuur Kristiina Ehin: eestlastele omases murelikkuses on midagi eepilist ja poeetilist (3) Vaade Raplast Kristiina Ehini janule Sport Tolmoff võitis «hobimängijana» magusa kulla Emotsionaalne Nool on õppinud vaikima Tartu Tartu linna päeval voogab tähelepanu keskmesse Emajõgi Peeter Olesk: pooleliolevad asjad Erle Nõmm: kodulinna üle küll uhke, aga… (1) Koroonakartuses pole Tartusse pandud avalikke joogikraane Tagaajamistel jäävad politseile vaid kehvad ja halvad valikud Tartu lühiuudised Kui õmblusmasin rikki läheb, on tegijal vesi ahjus (2) Sangari maja kõrgeimal korrusel vuhisevad driftirattad Sulasest kasvas helde annetaja (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sergei Metlev: koloniaalminevik

2 min lugemist
Sergei Metlev. FOTO: Joosep Pank

Koloniaalmineviku ümbermõtestamise uue laine juures tasub meenutada, et Eesti ise oli sajandeid koloniseeritud maa, kirjutab kolumnist Sergei Metlev.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Läänest üle käiv koloniaalmineviku ümbermõtestamise uus laine ei ole Eesti jaoks võõras teema. Kuid selle erinevusega, et Eesti oli sajandeid ise laiemas tähenduses koloniseeritud maa.

Eesti aktiivne nimetamine koloniseeritud maaks algas Nõukogude okupatsiooni ajal. 24. oktoobril 1972 Eesti Demokraatliku Liikumise ja Eesti Rahvusrinde poolt ÜRO-le läkitatud pöördumises on kirjas muuhulgas nõudmine «likvideerida Eestis kõlvatu, ebainimlik ja ebaseaduslik Nõukogude koloniaalvõim». Samuti on viidatud ÜRO koloniaalmaadele ja -rahvastele iseseisvuse andmise deklaratsioonile.

Kolonialismiga seotud termineid võib kohata ka taasiseseisvumisperioodi ühiskonnategelaste ja poliitikute kõnedes ning kirjutistes. Põhiline tees oli: Nõukogude Liit on surunud kohalikule rahvusele peale oma ühiskondliku korra ning kasutab selle maa materiaal- ja inimressursse oma võimsuse toitmiseks. Käiku on lastud kolonisaatori võtted: kohaliku majandusvõimsuse ärakasutamine, juhitud migratsioon metropolist, tsentraalne juhtimine metropoli pealinnast, repressiivsus ning assimileeriv kultuuriline surve.

25.06.2020 27.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto