Sisukord
Arvamus
Postimees
26.06.2020
Eesti President avas kooseluseaduse teema (2) Eesti lühiuudised Riigi kriisireserv võtab kuju (2) Tagaajajal on valida kehva ja halva vahel (14) Esimesi metsmaasikaid müüdi 20 euroga kilost (6) Miniatuurne barokk-Narva istutati nõukaaega Rahapesutõkestamise puudused tõid SEB pangale miljonitrahvi Majandus Majanduse lühiuudised Teemandiäri jooksis koroonakriisis täielikult kinni (1) Välismaa Covid-19 levib Ameerikas kulutulena (19) Välismaa lühiuudised Kosovo liidrile esitatud sõjakuritegude süüdistus nurjas kõnelused Serbiaga Duda sai Trumpilt valimispäevaks toetust Arvamus Mart Hiob: käpardlik Rail Baltic (29) Riina Solman: kõikjal Eestis olgu elu (4) Sergei Metlev: koloniaalminevik (16) Teet Korsten: Narva semiootika Juhtkiri: lennuk tulgu seekord varem (2) Marko Mihkelson: Putini plaan kujutab Balti riikidele ohtu (58) Kultuur Kristiina Ehin: eestlastele omases murelikkuses on midagi eepilist ja poeetilist (3) Vaade Raplast Kristiina Ehini janule Sport Tolmoff võitis «hobimängijana» magusa kulla Emotsionaalne Nool on õppinud vaikima Tartu Tartu linna päeval voogab tähelepanu keskmesse Emajõgi Peeter Olesk: pooleliolevad asjad Erle Nõmm: kodulinna üle küll uhke, aga… (1) Koroonakartuses pole Tartusse pandud avalikke joogikraane Tagaajamistel jäävad politseile vaid kehvad ja halvad valikud Tartu lühiuudised Kui õmblusmasin rikki läheb, on tegijal vesi ahjus (2) Sangari maja kõrgeimal korrusel vuhisevad driftirattad Sulasest kasvas helde annetaja (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erle Nõmm: kodulinna üle küll uhke, aga…

2 min lugemist
Erle Nõmm FOTO: Erakogu

Olen alati olnud oma linna üle uhke. Naudin siinset rohelust, võimalust palju liikuda jalgsi ja tarkuse kontsentratsiooni ruutmeetril. Juhtlause «Heade mõtete linn» kohustab muidugi eriliselt. Viimasel ajal on Tartus elada mitte ainult hea ja rõõmus, vaid lausa põnev. Nii põnev, et kodanik minus ärkas ja haaras sule (pardon, arvuti) järele.

Võtame Vanemuise tänava rekonstrueerimise. Suisa kaks rattateed. Sõida üles või sõida alla. Autode jaoks tähendab see, et kui oled juba kesklinna jõudnud, siis välja enam naljalt ei saa (jupike on muudetud kunstimaja ja koolide ees ühesuunaliseks). Paras sulle! Miks sa tulid last autoga lasteaeda tooma? Kui varem jaksasid mäest rattaga üles vurada ainult terved ja tugevad, siis nüüd on meil ju elektrirattad ja tõuksid. Tore on nendega mäest alla tuhiseda.

Kergliiklejana ja liiklusuudiseid jälginuna teen ettepaneku nimetada Vanemuise alumine ristmik Põnevate Kohtumiste alleeks. Peamine on aga, et nüüd teostub paljude linnakodanike ammune unistus – sõita teatrisse tikk-kontsaga kingadega ja õhtukleidis. Äge! Aga see oli ju nali.

Riia tänava viadukt on suletud kaheks aastaks. Sealgi on juba põnev, sest ümbersõitudeks pole sobivaid tänavaid. Liiklus valgub linna äärtesse ja ka Ringteel vangla juures on seetõttu juba väga põnev kant. Varsti algab aktsioon, mis muudab Vabaduse puiestee autovabaks. See kõik ainult kasvatab põnevust...

See kõik vajanuks ju n-ö droonipilku linnale ehk komplekslahendust. Praegu lihtsalt suletakse mingi tee ja tundub, et kõik muu võib endiseks jääda. Ei või ju! Kus on ajutised parklad, (ajutiselt) ühesuunalised tänavad, turvaline liikluskorraldus kergliiklusteedel? Paraku tuleb autodega siiski sõita, sest kõiki töid ja tegemisi ei saa aetud ei jalgsi ega jalgrattaga.

Ja veel… Mu pea saja-aastane vanaema on ammu imestanud, miks lastakse «ralliautodel suviti kesklinnas tossutada», tema ei saa oma lemmiktänaval hästi jalutada. Nüüd saan talle kerge südamega vastata: need ajad on möödas, meie oleme siin linnas loodushoidlikud ja puhta õhu pooldajad. Või oleks nii vastata silmakirjalik?

«Heade mõtete linn» juhtmõttena kohustab. Või hoopis «Terve Eesti… naerab»? Kui taganeda pole kuhugi, jätkakem radikaalselt – «Kui häid mõtteid pole, püsi kodus». Liiatigi, kui oleme juba kaasanud ka linna sümboli – Suudlevad Tudengid – keelamis-käskimisstrateegiasse. Ootan põnevusega, mis järgmiseks.

Seotud lood
25.06.2020 27.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto