President avas kooseluseaduse teema

President Kersti Kaljulaid. FOTO: Sille Annuk

President Kersti Kaljulaid tõmbas eile pidurit valitsuse algatatud ja riigikogus vastu võetud välisteenistuse seadusele. Seadusele sai komistuskiviks vastuolu: nimelt saavad abiellunud riigilt hüvesid, kuid kooselu registreerinud inimesed mitte. «Nii perekonnaseaduse alusel abielu sõlminud kui ka kooseluseaduse alusel kooselu registreerinud diplomaadid on oma suhted reguleerinud Eesti seaduste alusel, mistõttu tuleb selliseid perekondi kohelda ühetaoliselt,» põhjendas Kaljulaid seaduse välja kuulutamata jätmist.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

2006. aastast kehtiv välisteenistuse seadus sätestab diplomaatidega koos välisriiki sõitjate sotsiaalsed tagatised, sealhulgas abikaasapalga. 2014. aastal võttis riigikogu vastu kooseluseaduse, mis võimaldab elukaaslastel kooselu registreerida ning varalisi suhteid reguleerida abiellumata. Samas puuduvad seadusel ikka veel rakendussätted.

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) näeb presidendi vetos soovi rakendada kooseluseadust valdkonnaseaduste kaudu. «Kui kooseluseaduse rakendusseadust, mille eesmärk oli luua paralleelabielu, ei õnnestunud seadusandja soovimatuse tõttu vastu võtta, siis saavutada sama tulemus läbi valdkonnaseaduste. Ma ei pea heaks praktikaks sedamoodi õigusloomet,» rääkis Reinsalu.

25.06.2020 27.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto