29. juunini on võimalik viia avaldus sisekaitseakadeemia justiitskolledžisse astumiseks, kust väljuvad vanglaametnikud. Kus on teie valdkonnas kõige suurem kaadripuudus?
Kõige rohkem teeme tööd sellega, et täita just valvurite ametikohti, mis moodustavad umbes poole vanglate koosseisust.
Tänapäeva vanglas on umbes pool ametikohtadest sellised, mis nõuavad erialast kõrgharidust. Üks on sisekaitseakadeemias õpetatav korrektsiooni kõrgharidus, aga vaja läheb ka palju sotsiaaltöö-, psühholoogi- ja juristiharidusega inimesi. Vangla majandamiseks muidugi finantsiste. Igas vanglas töötavad kaplanid, kes on ettevalmistuselt teoloogid.
Tänapäeva vangla on väga mitmekesine ja keeruline organisatsioon. See ei koosne üksnes valvuritest, vaid tähendab väga mitmekesist ning – julgeksin öelda – huvitavat töökeskkonda, võrreldes paljude teiste ametitega.
Mainisite spetsialiste, kes tegelevad psüühikaga. Kas vanglas töötades on keskmisest suurem läbipõlemisoht?
Olen kohanud inimesi, kes ütlevad, et juba vanglasse sisenemine masendab, kuid ma arvan, et inimestele, kes valivad vanglatöö, ei ole läbipõlemine kõige suurem oht. Vanglas hoitakse inimesi, kellel on tõsised probleemid ning kes võivad olla füüsiliselt ohtlikud. Teisalt on vanglas lahendused sellistele olukordadele läbi mõeldud. Kui inimene satub rünnakuohtu, on talle teada protseduurid, kuidas kiiresti abi saada.
Vangla arvestab alati kriisi võimalusega – aga on olemas ka lahendused. Valvuritel on kohustuslik käia korra aastas psühholoogi juures, ka siis, kui nad ise probleemi ei taju.
Mu isa oli okupeeritud Eestis 1960. aastate alguses vangis, sest ta oli auto roolis, millega tehtud avariis hukkus Nõukogude Liidu ülemnõukogu saadik. Siiani on selgelt silme ees pilt, kui sõitsin kunagi 1970. aastate alguses väga väikese poisina isaga Tallinna trammis ja ta tundis ära ühe vangivalvuri. Mäletan, et isa pidi end tõsiselt tagasi hoidma, et talle mitte kallale minna.