Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised EKRE sihib nüüd peaministritooli (32) Üle Eesti liikus salapärane radioaktiivne pilv (22) Rahvaloenduse meetod selgub sügisel (1) Maasikatalud kutsuvad appi saaki päästma (19) Talu, kus korjatakse maasikaid oma raha eest (1) Majandus Väikepruulide ja õlletöösturite vahelt jooksis läbi must kass (5) Majanduse lühiuudised Endine USA merejalaväelane teeb Eestis kanepiõliäri Maailma suurfirmad keeravad järjepanu Facebookile selja (14) Välismaa PÕHJALA VAADE ⟩ Poliitikute kemplemine kõigutab rootslaste usaldust (6) Välismaa lühiuudised Trump tõrjub jutte Kremli ja Talibani sobingust Afganistanis (3) Koroonanakkusjuhtude arv maailmas ületas 10 miljoni piiri Saksa eurosaadik: Saksamaa võiks ELi eesistujana Eesti nõu kuulata Hispaania uus viiruspuhang ähvardab rändavaid hooajatöölisi (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ EKRE jätkab pereteatrina (48) Kommentaar ⟩ Aimar Altosaar: naudime Balti mulli (1) Maarja Vaino: tänapäeva šigaljovlus (24) Aleksei Jevgrafov: Ida-Virumaad üleöö roheliseks ei võõpa (3) Hendrik Voll: tööturu signaalid (1) Tiit Kerem: odava töö hind (1) Tarmo Pikner: Ameerikale järele Kultuur Raamist väljas. Kas on olemas rassistlikku kunsti? (30) Kultuuri lühiuudised Veepüstolitega trikoovooru vastu Sport Adamo: kaheksast rallist piisaks täisväärtuslikuks hooajaks Viimased pingutused ja WRC-etapp võib jõuda Eestisse (1) Kergejõustikuliit püüab Audenteses muutuste tuules uut süsteemi juurutada Tartu Urmas Klaas: Tartu – linn inimeste jaoks Surmalõks piiritajatele (4) Siiri Laidla: ideaalmaastik Tabivere hooldekodu läheb kinni küsimusega, kas võinuks teha teisiti Suvel pakub toitlustaja peredele tasuta suppi Tartu lühiuudised (1) Veevärk sulges rikutud puhasti tõttu keemiatehase kanalisatsiooni (1) Värvitud Tartu Linnamatk põrgupalavuses sillast sillani Meelelahutus Koomiks Sudoku

Siiri Laidla: ideaalmaastik

3 min lugemist
Siiri Laidla FOTO: Sille Annuk

Sündinud Tartus, olen kodulinna arengust, tema võludest ja vaevadest ikka osa saanud, osa võtnud ja loodetavasti ka oma osa vastu andnud.

Lapsepõlvekodu asus südalinnas, 21. Juuni tänaval. Ei osanud sellest midagi arvata, kuid ilmselt olin privilegeeritud seisuses. Kooliminek võttis viis minutit. Ei adunud siis, et Tartu 1. keskkool oli endine ja on tulevane elitaarne Treffneri gümnaasium. Mulle oli see piirkonnakool, kus algul põnev, hiljem igav. Aga pioneerituba meeldis. Riiulil seisid reas vennasvabariikide rahvarõivais suveniirnukud ja nurgas uhkeldasid kuldnarmastega punalipud. Toas sai lugeda väljaandeid Pioneer ja Säde, tekkisid rahvastevahelise suhtluse keelsed kirjasõbrad. Kõik see meenutab Peeter Simmi filmi «Ideaalmaastik». Mis oli ideaal siis ja mis on nüüd?

Kas see, nüüdisajal ajupesuks tituleeritav, mõjutas mu maailmavaadet? Vastus peitub küsimuses.

Kesklinnalapsena puutusin kokku ka omalaadse ahistamisega. Nimelt arvas ema, et õue tuleb minna valgete põlvikute, triigitud patsipaelte ja kena kleidiga. Koduõu, mis laius Poe tänava ja raeplatsi vahel, oli ühtlasi ühiskondlik linnaruum, kus ei sobinud luitunud dressides mängida. Läheduses laiuv haljasala ehk murka niideti nudiks, muru veerde pandi silt «Murul käimine keelatud!». Ema sättis Poe tänava poodi minekuks tükk aega, ei olnud nii, et lähed kodunt saja meetri kaugusel asuvasse kauplusse kodukitli või lokirullidega. Seega tundis kesklinnalaps end vahel eksponaadina, steriilse muruplatsi aksessuaarina.

Lapsepõlvepaine kordus, kui sattusin kord pojaga kurja sõjaveterani hambusse. Poolteiseaastane poiss ukerdas Kreutzwaldi monumendi jalamil. Veteran tegi meile selgeks, et oleme mälestusmärgi rüvetajad. Et ma tegelikult ei kõlbagi emaks. Ja ka murul trampimine on rüve.

Kuna paksudki soovivad supelda, võiks neile Anne kanali ääres eraldada ala, kuhu saledad ei saaks tulla arvustama ja halvustama.

Nüüd võime rõõmustada, et need ahistavad ajad on möödas. Tohib linnamurul kõndida, lebotada, õlut rüübata. Kuna muru on ikkagi kunstlik moodustis, lastakse mõnes kohas vahelduse mõttes murul vabalt heinaks kasvada. Mulle meeldib! See on märguanne, et linn ei pea tingimata maast eralduma, olema reglementeeritud asfaldi-, betooni-, klaasi- ja murukogum. Ei pea ju elurikkust imetlema vaid botaanikaaias.

Ei tea, kes ja kus suutis elurikkuseideele rohelise tule süüdata, igatahes aitäh talle!

Elurikkusega kohta tekkis mul paar ideed veel.

Teadupärast on inimesed erineva kehaehitusega. Et kõik pole Barbid ja Kenid, on samuti elurikkus. Oleme vanad või noored, terved või põdurad, kõhnad või täidlased.

Jalgrattaringlus on end positiivselt tõestanud. Neil, kes nutitelefoni välkudes ratta selga kargavad, on ükspuha, et paljud eakamad seda trikki järele teha ei suuda. Kel pole nutifoni, kes ei oska rattaga sõitagi. Leidub ka neid, kes sadulas püsivad, kuid ei julge linnaliikluses navigeerida. Oleksin rõõmus, kui saaksin laenutada kolmerattalise, toekate mammide ratta. Väntaksin turule, jõe äärde, Lõunakeskusse. Või et korraldataks rattasõidu kiirkursusi.

Veel üks imelik asi: kiiver. Õigemini selle puudumine. Rattaringlus ei kohusta kiivrit kandma? See ei ripu leistangi küljes. Kes peast hoolib, see kasutab. Kes ei hooli, see...

Et mu ideaalmaastikuhõllandus oleks täiuslik, pean veel ühe unistuse kirja panema.

Teadupärast on inimesed erineva kehaehitusega. Et kõik pole Barbid ja Kenid, on samuti elurikkus.

Suvi meelitab rahvast randa. Vetevoogudes jahutust leida soovivad kõik, eriti aga prisked, meditsiinilises mõttes ülekaalulised. Paraku leidub meedias ja ka igapäevaelus nii palju tüsedavihkajaid, et isegi paari lisakilo omanikel on kompleks kerge tekkima. Mis siis veel üle sajakilostest inimestest rääkida! Paksud on väärakad, eks ju?!

Ometi on mul, sünnist saati ümmargusel, neli tervet normkaalulist last, kolm lapselast, pole ma ka raskeid haigusi põdenud. Ikka tunnen, et pean kuidagi külg ees saledate maailmas hiilima. Eriti rannas, kus olen ideaalkehade ideaalmaastikku sobimatu.

Ettepanek: kuna paksudki soovivad supelda, võiks neile Anne kanali ääres eraldada ala, kuhu saledad ei saaks tulla arvustama ja halvustama. Paksude alale võivad tulla needki, kes on miskit pidi nn normaalsest erinevad: liiga kõhnad, liiga valged või tõmmud, kaalulangetusest kortsus, füüsilise puudega jne. See oleks ideaalmaastik minu jaoks!

Seotud lood
27.06.2020 30.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto