Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised EKRE sihib nüüd peaministritooli (32) Üle Eesti liikus salapärane radioaktiivne pilv (22) Rahvaloenduse meetod selgub sügisel (1) Maasikatalud kutsuvad appi saaki päästma (19) Talu, kus korjatakse maasikaid oma raha eest (1) Majandus Väikepruulide ja õlletöösturite vahelt jooksis läbi must kass (5) Majanduse lühiuudised Endine USA merejalaväelane teeb Eestis kanepiõliäri Maailma suurfirmad keeravad järjepanu Facebookile selja (14) Välismaa PÕHJALA VAADE ⟩ Poliitikute kemplemine kõigutab rootslaste usaldust (6) Välismaa lühiuudised Trump tõrjub jutte Kremli ja Talibani sobingust Afganistanis (3) Koroonanakkusjuhtude arv maailmas ületas 10 miljoni piiri Saksa eurosaadik: Saksamaa võiks ELi eesistujana Eesti nõu kuulata Hispaania uus viiruspuhang ähvardab rändavaid hooajatöölisi (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ EKRE jätkab pereteatrina (48) Kommentaar ⟩ Aimar Altosaar: naudime Balti mulli (1) Maarja Vaino: tänapäeva šigaljovlus (24) Aleksei Jevgrafov: Ida-Virumaad üleöö roheliseks ei võõpa (3) Hendrik Voll: tööturu signaalid (1) Tiit Kerem: odava töö hind (1) Tarmo Pikner: Ameerikale järele Kultuur Raamist väljas. Kas on olemas rassistlikku kunsti? (30) Kultuuri lühiuudised Veepüstolitega trikoovooru vastu Sport Adamo: kaheksast rallist piisaks täisväärtuslikuks hooajaks Viimased pingutused ja WRC-etapp võib jõuda Eestisse (1) Kergejõustikuliit püüab Audenteses muutuste tuules uut süsteemi juurutada Tartu Urmas Klaas: Tartu – linn inimeste jaoks Surmalõks piiritajatele (4) Siiri Laidla: ideaalmaastik Tabivere hooldekodu läheb kinni küsimusega, kas võinuks teha teisiti Suvel pakub toitlustaja peredele tasuta suppi Tartu lühiuudised (1) Veevärk sulges rikutud puhasti tõttu keemiatehase kanalisatsiooni (1) Värvitud Tartu Linnamatk põrgupalavuses sillast sillani Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hendrik Voll: tööturu signaalid

3 min lugemist
  • Majanduslik edenemine on võimalik vaid tööviljakust kasvatades.
  • Ülikoolid peavad õppetöö edendamisel arvestama tööturu tegelikke vajadusi.
  • Töökohtade loomisel ei tohi eirata turumajanduslikke printsiipe.
Hendrik Voll. FOTO: TTÜ

Lõpetaja korralik palk on ka ülikooli vastutus, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui rahareformiga 28 aastat tagasi Eesti kroon kehtestati, oli keskmine palk 549 krooni, nüüdses vääringus 35 eurot kuus. Mullu küündis Eesti keskmine palk 1407 euroni ja kuigi suure osa sellest kasvust on hinnatõus ära söönud, on meie elujärg tundmatuseni muutunud.

Tööviljakuse suurenemine on teinud võimalikuks palga ja muude sissetulekute kasvu – oleme töö tootlikkuselt jõudnud pea 80 protsendini Euroopa Liidu keskmisest. Ka edasine majanduslik edenemine on võimalik vaid tööviljakust kasvatades – see on meie peamine majanduspoliitiline eesmärk.

Tööviljakus ja palk on omavahel otseselt seotud – hea töö on väärt head palka ja korraliku palga eest on õigus oodata ka tulemuslikku tööd, ning turumajanduses on palk inimese töö väärtuse mõõt. Viljakast tööst jätkub nii palkadeks kui ka maksudeks ja ettevõtluse kasumiks.

Tööviljakuse oluline komponent on inimese haridus – mitte pelgalt akadeemilised, vaid ka töömaailma nõudmistele vastavad teadmised, oskused, vilumused ja hoiakud, mistõttu on haridusel ja haridusasutustel võtmeroll tööviljakuse kasvatamisel. Kui lõpetajad on tööturul nõutud ja hästi tasustatud, edeneb jõudsalt ka Eesti majandus.

27.06.2020 30.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto