Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.06.2020
Eesti Eesti lühiuudised EKRE sihib nüüd peaministritooli (32) Üle Eesti liikus salapärane radioaktiivne pilv (22) Rahvaloenduse meetod selgub sügisel (1) Maasikatalud kutsuvad appi saaki päästma (19) Talu, kus korjatakse maasikaid oma raha eest (1) Majandus Väikepruulide ja õlletöösturite vahelt jooksis läbi must kass (5) Majanduse lühiuudised Endine USA merejalaväelane teeb Eestis kanepiõliäri Maailma suurfirmad keeravad järjepanu Facebookile selja (14) Välismaa PÕHJALA VAADE ⟩ Poliitikute kemplemine kõigutab rootslaste usaldust (6) Välismaa lühiuudised Trump tõrjub jutte Kremli ja Talibani sobingust Afganistanis (3) Koroonanakkusjuhtude arv maailmas ületas 10 miljoni piiri Saksa eurosaadik: Saksamaa võiks ELi eesistujana Eesti nõu kuulata Hispaania uus viiruspuhang ähvardab rändavaid hooajatöölisi (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ EKRE jätkab pereteatrina (48) Kommentaar ⟩ Aimar Altosaar: naudime Balti mulli (1) Maarja Vaino: tänapäeva šigaljovlus (24) Aleksei Jevgrafov: Ida-Virumaad üleöö roheliseks ei võõpa (3) Hendrik Voll: tööturu signaalid (1) Tiit Kerem: odava töö hind (1) Tarmo Pikner: Ameerikale järele Kultuur Raamist väljas. Kas on olemas rassistlikku kunsti? (30) Kultuuri lühiuudised Veepüstolitega trikoovooru vastu Sport Adamo: kaheksast rallist piisaks täisväärtuslikuks hooajaks Viimased pingutused ja WRC-etapp võib jõuda Eestisse (1) Kergejõustikuliit püüab Audenteses muutuste tuules uut süsteemi juurutada Tartu Urmas Klaas: Tartu – linn inimeste jaoks Surmalõks piiritajatele (4) Siiri Laidla: ideaalmaastik Tabivere hooldekodu läheb kinni küsimusega, kas võinuks teha teisiti Suvel pakub toitlustaja peredele tasuta suppi Tartu lühiuudised (1) Veevärk sulges rikutud puhasti tõttu keemiatehase kanalisatsiooni (1) Värvitud Tartu Linnamatk põrgupalavuses sillast sillani Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri ⟩ EKRE jätkab pereteatrina

2 min lugemist
  • Esimehe vahetusega lubatakse valijale samal kursil jätkamist
  • Toetuse kasvatamiseks peab erakond strateegiat muutma
  • Valimisteks valmistumise taustal unustatakse praegune toetaja
Martin ja Mart Helme FOTO: ERIK PROZES/PM/SCANPIX BALTICS

Eelmiste presidendivalimiste ajal avaldas üks pealinna melust kaugel elav põllumees eravestluses omapärast arvamust. Tema meelest oli toona ainult kaks inimest, kes Eestile presidendiks sobiks: Indrek Tarand ja Mart Helme. Paar aastat hiljem ründasid ekrelased Tarandit ÜRO ränderaamistiku vastasel meeleavalusel ja Mart Helme kinnistus ilmselt ühe oma tegusama ja kindlama, aga ka protestimeelsema valija­tüübi mõteteis kui parim võimalik riigi­pea.

Esimeest vahetades soovib EKRE kinnitada, et mingit suuremat ­muutust erakonna senises retoorikas ei tule ja needsamad valijad võivad end rahulikult tunda. Helme Helme vastu on lihtsalt üks väike vangerdus. Eesmärk on, et Mardist saab potentsiaalne presidendikandidaat ja Martinist nende lootustes tulevane peaminister. Saime hakkama isaga, saame ka pojaga, kinnitab seal kõrval üks nende valitsuspartneritest.

JUHTmõte

Ilmselt näeme, kuidas tulevikus läheb valijaskonna suurendamise huvides EKRE keskmine retooriline toon leebemaks.

48

Tegelikult on aga erakonnal valijaskonna kasvus platoo ees ning ­EKRE peab oma eesmärkide saavutamiseks ja toetuse kasvatamiseks midagi muutma. Ainuüksi 15–20 protsendist praegustest protestimeelsetest valijatest peaministriparteiks saamiseks ei ­piisa. Martin Helmel seisab ees omamoodi köielkõnd. Tal tuleb timmida ­erakonna sõnumit nii, et isalt päritud protestivalijad jääksid alles, aga samas räuska­mist vähem sallivaid, kuid parteieelis­tuses ebakindlaid valijaid võidetaks juurde. Uusi inimesi valima ­saada oleks lihtsalt ilus unenägu, tegelikult peaksid need valijad tulema suurelt jaolt EKRE praeguste koalitsioonipartnerite toetajate arvelt. Nii on ka vali­mis­võitlus järgmisteks, 2023. aastal toimuvateks riigikogu valimisteks alanud.

Ilmselt näeme, kuidas tulevikus läheb valijaskonna suurendamise huvides EKRE keskmine retooriline toon leebemaks. Kuigi Martin Helmet peetakse oma isa jälgedes käijaks, kostab ka juba hääli, et poeg on üldsusele ja potentsiaalsetele koostööpartneritele vastuvõetavam ja võiks olla meele järele ka näiteks reformierakondlastele.

Kui näiliselt ollakse sõjajalal, on vastased juba tunnustanud ilmselt tulevase EKRE liidri otsuseid rahandus­ministrina. Kas selline lähenemine poliitilistele vaenlastele, aga ka EKRE tuumikvalijale meeldida võiks, pole üldse kindel.

Teada-tuntud ekrelik palagan ei kao seetõttu kuhugi. Nagu näha, jätkab Martin Helme teravaid sõnavõtte, nõudes näiteks president Kersti Kalju­laidi ametist vabastamist. Kuid ­kogu see räuskamine on juba muutunud veel kistumaks ja kunstlikumaks kui varem.

Kõik ju tegelikult teavad, et nii nagu Mart Helme ei ole Donald Trump, pole Martin Helme ka Mart Helme. Teater jätkub aga sellest hoolimata. Start nii järgmise aasta kohalikeks kui ka presidendivalimisteks on juba antud. Kui president lükkas tagasi välis­teenistuse seaduse, tõstatus jällegi abielu definitsiooni muutmise teema. Selle­kohane rahvahääletus põhiseaduse muutmiseks on plaanis korraldada järgmisel aastal kohalike valimistega samal päeval. Ka just ­praegusele hetkele planeeritud EKRE juhivahetus on osa käima lükatud valimismängust. Aga pealinna melust kaugel elaval põllumehel läheb maasikasaak just praegu hukka.

Seotud lood
27.06.2020 30.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto