N, 8.12.2022

Jultunud puhkajad ajavad kohalikel kopsu üle maksa

Ülle Harju
, reporter
Jultunud puhkajad ajavad kohalikel kopsu üle maksa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 22
Nõmmjärve kaldale autodega sõitnud puhkajad said ­trahvi.
Nõmmjärve kaldale autodega sõitnud puhkajad said ­trahvi. Foto: Keskkonnainspektsioon

Kaitsealal järvekaldal tünnisaunas möllanuid ajas taga keskkonnainspektsioon, propaankahurist paugutajaid politsei – jultunud puhkajad on kohalikele pinnuks silmas.

«Karula rahvuspargis Õdri järve ääres lõbutses joogine seltskond, kes oli keelumärgist läbi toonud tünnisauna (huvitav, kuhu reovesi läheb?), vali diskomuusika mängis üle metsa,» sai keskkonnainspektsioon laupäeva õhtul kaebuse, mis saadeti ka Postimehele. «Müstika: inimesed tulevad loodusesse selleks, et saada tasuta peoplats, rikkuda metsarahu ning kaaspuhkajate rahuelamus.»

Inspektorite saabudes oli seltskond tünnisauna autokärru upitanud ja edasi sõitnud. Sabast saadi neil kinni ​Lüllemäel. Keskkonnainspektsiooni avalike suhete juht Leili Tuul ütles, et tünnisaunalistele selgitati kaitsealal käitumise reegleid ning hoiatati edaspidiste rikkumiste eest.

«Probleemiks oli, et sõideti keelumärgi alt läbi,» seletas ta. «Tünnisauna veest loodusele erilist kahju ei teki, see on peaaegu sama, kui inimesed on rannas vees.»

RMK Õdri järve puhkekoht.
RMK Õdri järve puhkekoht. Foto: Rmk

RMK kommunikatsiooniosakonna juhataja Sille Ader lisas, et RMK Õdri lõkkekohtadesse on viimase kuue päeva jooksul neli korda keelumärgi alt sisse sõidetud. RMK külastusobjektidel pole viimasel ajal vandaalitsetud, küll on tulnud tellida ohtralt prügivedu.

Leili Tuule sõnul on suuremaks probleemiks autoga otse randa trügijad, kes sõidavad läbi metsa ja rallivad kaldaliival. Sõiduki peaks jätma parklasse või teeserva.

Suplejad söövad maaomaniku närve

«Üks idioot otsustas sõita autoga Vedu paisjärve ääres läbi viljapõllu,» avaldas 27. juunil sotsiaalmeedias nördimust Tartumaal Vedu järve ääres Mäelaane talus elav Aide Lättemägi. «Me ei lähe kellegi aiamaale autoga rallima, ei käi kodude ümbrusse pudeleid, suitsukonisid ja muud rämpsu maha loopimas. Miks siis teie seda Mäelaane talu maal teete?»

Tartumaal Vedu paisjärve äärde ei viitsinud suplejad sadat meetrit jala minna ja sõitsid autoga läbi viljapõllu.
Tartumaal Vedu paisjärve äärde ei viitsinud suplejad sadat meetrit jala minna ja sõitsid autoga läbi viljapõllu. Foto: Erakogu

Mitu kohalikku leidis seepeale, et kui järve äärde viib tee (st on ilma loata sisse sõidetud), siis ei tohiks talupidajad kobiseda.

«Kruusateelt on järveni vaevalt sada meetrit astuda, niidame raja ka veel sisse, aga ikka leiab teatud seltskond, et peab autoga otse randa saama,» märkis Aide Lättemägi. «Keelusildid ja tõkkepuu lõhuti maha. Talunik, kes maad rendib, lubas nüüd tuua traktoriga ette suured põllukivid.»

Lättemägi ütles, et pole kunagi keelanud kellelgi ujuma minna. «Oleme järveääre korda teinud, niitnud, puid istutanud, et endal ja teistel hea ujuma minna oleks,» nentis ta. «Tänutäheks» on puhkajad jätnud Mäelaane talu rahvale koristada hiigelkogustes prügi.

Järve sõitmine on kombeks mujalgi

23. juunil algatas keskkonnainspektsioon menetluse mitme seltskonna suhtes, kes olid Lahemaa rahvuspargis Käsmu poolsaarel sõidukid veepiirile parkinud, tegid lõket ja telkisid keelatud kohas.

26. juunil Paganamaa maastikukaitsealal ATVdega rallinud seltskond jõudis inspektorite eest kaduda, 28. juunil Vasknarva lähistel Smolnitsa maastikukaitsealal julmalt puhanud kamp jäi aga vahele. Nõmmjärve-äärsetesse liivaluidetesse oli kinni sõidetud kaks sõiduautot. Lisaks oli hulk autosid keelumärgi alt sisse sõitnud ja parkinud puude alla (fotol). Kõigi sõitjate suhtes alustati väärteomenetlused.

Jultunud puhkajad andsid tööd politseile

Jultunud puhkajad andsid tööd ka politseile. Mõni näide Lõuna-Eestist.

Põlvamaalt Kanepi vallast Palojärve lähistelt ajas politsei ära kolm autotäit jaanipidulisi, kes olid end eramaale pidutsema sättinud.

Võrumaal Möldri külas paugutasid jaanipeolised propaanikahurist. Kanepi valda Ihamarru Paala järve äärde pidi politsei sõitma selleks, et manitseda muusikat vaiksemaks keerama.

Lõuna prefektuuri juhtivuurija Tiit Melts ütles, et puhkajatele tuleb ikka ja jälle meelde tuletada, et loodusesse sõites tuleb arvestada teiste puhkajatega, prügi ära koristada ja eramaale mitte tükkida.

«Puhkamise kõrghooajal ei mahu puhkajad ametlikesse puhkekohtadesse ära,» nentis Leili Tuul. «Lisaks on probleemiks vales kohas lõkke tegemine ja telkimine.»

Ta tõi näiteks, et Peipsi äärde sõitnud Lõuna-Eesti inimesed sealsetesse puhkekohtadesse ei mahtunud. Sõitsid siis edasi Lääne-Virumaale, kus oli sama lugu. Seepeale pani seltskond telgid üles Härgliiva rannale, kust keskkonnainspektorid nad samuti minema peletasid.

«Nõudlus puhkekohtade järele on suur eriti praegu, kui inimesed puhkavad põhiliselt Eestis,» märkis Leili Tuul. «Kuhu ja kui palju neid juurde rajada, vajab arutamist mitme ametkonna koostöös.»

Looduses puhkamise põhireeglid

  • Auto tuleb parkida parklasse või teeserva, väljaspool teid ei ole lubatud sõita.
  • Lõket võib teha ja telkida selleks ettevalmistatud kohas.
  • Tekkinud jäätmed võtab igaüks kaasa.

Allikas: keskkonnainspektsioon

Märksõnad
Tagasi üles