Sisukord
Eesti
Tänane leht
01.07.2020
Eesti Helme: ma ei lähe Brüsselisse ega riigikogu esimeheks (25) Kiirgusest teatamine venis jaanipäeva tõttu (6) Eesti lühiuudised Ametist lahkuv Jürilo: minu suurimad toetajad said väga haiget (24) Päts tuleb ränd­rahnuline ja ehk isegi brutaalne (18) Majandus Jaan Puusaag: oleme kogu aeg valvel ja passime võimalusi Majanduse lühiuudised Harju Elektri juht: pääsesime koroonakriisist puhta nahaga Saksamaa suurim finantstehnoloogia edulugu osutus pettuseks Välismaa Trump võis Vene pearaha ülevaate lugemata jätta (1) FOTOD ⟩ Vene referendumil hääletatakse ka kännu otsas (2) Hiina astus Hongkongi allutamiseks jõulise sammu Välismaa lühiuudised Iisrael valmistub Läänekalda alade annekteerimiseks (7) Venemaa ja Hiina koroonapropaganda lööb Euroopas läbi (5) Brunssumi väejuhatuse ülem: viirus õppusi ei peata Arvamus Juhtkiri: Pronkssõduri asemel pärg Pätsile! (32) Mart Raudsaar: maski kandmine võiks olla sotsiaalne norm (14) Sven Sester: kaubalaevad Eesti lipu alla (1) Loretta Kruusimäe: bürokraatia, vabandused ja õigustused Johann-Christian Põder: samasooliste inimeste abielu seadustamine tugevdab abielu institutsiooni (54) Merle Jääger: kõigi maade solvunud, ühinege! (67) Tõlkes leitud Eesti: aiast ja aiaaugust Kultuur Kultuuri lühiuudised «7 linna muusika» Ida-Virumaal soosib siseturismi Tallinna Biennaal: inimkogemus kui osa kunstist INTERVJUU ⟩ Javier Bardemi reis hullumeelsuse piirile Sport Spordi lühiuudised Kirdi õlg paraneb jõudsalt, ent võistlusvormi jõudmine võtab veel aega (3) Tallinna hipodroomi lõbusad lood: lakka ronivad hobused, mustlaste rünnak ja hiiglased Venemaalt Tartu Karl Pütsepp: autovabadus ja mitmekesisem linn (2) Stepan Karja: autoliiklust piirates mõelgem ubade jaotumuse seadusele (2) Kohtunik: noor mees kaotas elu täiesti tühiste asjade pärast Politsei uurib, kas äsjase Ihaste tulekahju põhjustas süütamine Kvartali keskus võib saada kaks lisakorrust Omavoliliselt Jänese matkarajale kaevatud kanalite aeg saab läbi Klaverist sai uus tartlane ja ära jäänud laulud ei jäänudki ära Meelelahutus Koomiks Sudoku

Päts tuleb ränd­rahnuline ja ehk isegi brutaalne

3 min lugemist
Konstantin Pätsi monumendikonkursi võidutöö «Riigipea». FOTO: Tallinna linnavalitsus

Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi võitis Toivo Tammiku ja Vergo Verniku kavand «Riigipea». Monument rajatakse rahvusooper Estonia taha Uuele Turule. Tallinna üldplaneeringute sektori arhitekti Kaidi Põld­oja sõnul võiks mälestusmärgi valmimist oodata 2021. aasta sügiseks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Žürii esimees Rein Veidemann sõnas kavandi kunstilist väärtust kommenteerides, et tegu on monumentaalsusega selle sõna tegelikus tähenduses. «Ta on selline suur, aga igasuguses monumentaalsuses on ka oma osa rõhuvust. See oli seal olemas. Selle kaudu, et ta on seotud tasapinnaga, mille all on maa, leiab rõhutamist Konstantin Pätsi seotus maaga – ehk kogu riik ja rahvas on võrsunud maast.»

«Muidugi võib küsida, milleks see tasapind seal on,» jätkas Veidemann. «Sellel on olemas mitte nii väga õigustus, aga tähenduslik seletus, kui me mõtleme eesti rahva ja riigi saatusele 1940ndatel, mil lõigati ära meie rahva parim osa kas läände põgenemise või lausa küüditamiste, vangistamiste või tapmistega. Teisalt viitab see, et kui pead lendavad, siis vähemasti eesti rahva puhul on kehad püsinud kogu oma olekuga maas.»

30.06.2020 02.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto