T, 21.03.2023

Päts tuleb ränd­rahnuline ja ehk isegi brutaalne

Meinhard Pulk
, reporter
Päts tuleb ränd­rahnuline ja ehk isegi brutaalne
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 18
Konstantin Pätsi monumendikonkursi võidutöö «Riigipea».
Konstantin Pätsi monumendikonkursi võidutöö «Riigipea». Foto: Tallinna linnavalitsus

Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi võitis Toivo Tammiku ja Vergo Verniku kavand «Riigipea». Monument rajatakse rahvusooper Estonia taha Uuele Turule. Tallinna üldplaneeringute sektori arhitekti Kaidi Põld­oja sõnul võiks mälestusmärgi valmimist oodata 2021. aasta sügiseks.

Žürii esimees Rein Veidemann sõnas kavandi kunstilist väärtust kommenteerides, et tegu on monumentaalsusega selle sõna tegelikus tähenduses. «Ta on selline suur, aga igasuguses monumentaalsuses on ka oma osa rõhuvust. See oli seal olemas. Selle kaudu, et ta on seotud tasapinnaga, mille all on maa, leiab rõhutamist Konstantin Pätsi seotus maaga – ehk kogu riik ja rahvas on võrsunud maast.»

«Muidugi võib küsida, milleks see tasapind seal on,» jätkas Veidemann. «Sellel on olemas mitte nii väga õigustus, aga tähenduslik seletus, kui me mõtleme eesti rahva ja riigi saatusele 1940ndatel, mil lõigati ära meie rahva parim osa kas läände põgenemise või lausa küüditamiste, vangistamiste või tapmistega. Teisalt viitab see, et kui pead lendavad, siis vähemasti eesti rahva puhul on kehad püsinud kogu oma olekuga maas.»

Märksõnad
Tagasi üles