Rajuvihm võib õrnale viljakõrrele suurt kahju teha

Viljapõllud värvuvad hirmuäratava kiirusega kollaseks. Kuumalaines arenes vili paratamatult kiiremas tempos ja tera jääb väiksemaks, sest saak saab liiga kiiresti valmis. FOTO: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Kui tänavune soe talv ei teinud Viljandi- ja Järvamaal teravilja kasvatavat Mägede OÜ juhti Raido Allsaart millegagi murelikuks, siis põuaseks kiskuv suve algus küll. Eriti ruttu näitab kuuma mõju välja talioder, teised kultuurid veel mitte, aga kuumus mõjub kõigile. „Kuigi kevad on põllumeest hoidnud ja teraviljapõllud näevad head välja, siis kuumalaines on vili paratamatult hakanud kiiremini kasvama ja tera jääb väiksemaks, sest saak saab liiga kiiresti valmis,” selgitas Allsaar.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Allsaar usub, et äsja lõppenud kuumalaines kaotas ta põllumehele soodsa kevade järel loodetud taliodrasaagist kümme protsenti. Võib veelgi kaotada, kui äike saabub tormiste vihmahoogudega. Nii ootab ta äikest rohkem kaasneva jaheduse pärast. Vihma on ka tarvis, aga pigem rahulikult sadades. Rajuvihm võib praegusele õrnale viljakõrrele suurt kahju teha.

„Kui tuleb äikesevihm korralikuga maruga, siis lööb taliodra maha ja pikali ka praeguse varajase odra. Seda enam püsti ei saagi, siis kaotame juba kuni poole saagist,” arutles mees mõtlikult taevasse vaadates. „Ja siis pole vahet, kui palju olen pannud kasvuregulaatorit ja kasvutugevdajat. Võib öelda, et enda panuse heasse saaki andsin pritsimiste ja väetamistega enne jaanipäeva, nüüd on kõik ilmataadi käes ja jääb loota, et tal pole meile suuri üllatusi varuks.”

01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto