Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
02.07.2020
Eesti Amet variseb koost (32) Autorite ühingu paleepööre õnnestus (1) Eesti lühiuudised Riik võtab haigetelt lastelt toetusi (15) Pätsi monumendi autor: hoidusime teadlikult aiapäkapiku moodi asjast (23) Droon Ämari lennubaasis Monogaamne heletilder, keda inimene tänavalt ei tunne Majandus Suurettevõtted alustasid boikotti Facebookile (4) Majanduse lühiuudised Eesti kolmas õlletootja lõpetab pruulimise (7) Eesti idufirma kaasas ligi 14 miljonit eurot (2) Välismaa Erdoğan tahab Hagia Sofia taas mošeeks muuta (1) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Merkeli lõpuspurt Euroopas Saksa eliitüksus saab äärmusluse tõttu viimase võimaluse (14) Arvamus Juhtkiri: olla suur ja vastutada (5) Marica Lillemets: magusad miljardid (19) Rainer Osanik: rahapesu tõkestamisest Linda Lainvoo: Päts kui sümbol (3) Kalev Stoicescu: uus Jalta ja kuuendik planeedist (28) Ivo Lasn: välistudengeid on tarvis (3) Kultuur Näitus: Arvo Pärt avab end publikule väga intiimselt Tunded Pärdi Keskuses: mõte hajub, aga ei kao «Ukuaru valss» jõudis heliplaadile Mida sisaldab Arvo Pärdi 85. sünnipäeva aasta Sport FIFA jagab vutimaailmale 1,5 miljardit dollarit, Eesti saab sellest vähemalt tuhandiku Spordi lühiuudised Nõmme Kalju võitles Levadia vastu viigi välja Sander Raieste pärast Baskonia võitu: kahju, et ei õnnestunud ka Kaleviga Eesti meistriks tulla! Eesti 3x3-korvpallikoondised pääsesid EM-finaalturniirile Reis Suur sõbralik Sudaan (1) Reisi lühiuudised Maa Elu Rajuvihm võib õrnale viljakõrrele suurt kahju teha Värske köögivilja krõbe hind sulab juulis üha soodsamaks (3) Varuplaan on vahel paremgi Kihnu elab suvel külastajate rütmis Kihnu kört räägib rohkem kui Instagrami pilt Vingugaasiandur: sul polegi nohu, hoopis ahi vajab parandamist Kartulit keeda ja küpseta koos koorega Lindude vastu saab abi peletist Koduaias kasvavad seened, mida saab kohe praadida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Varuplaan on vahel paremgi

2 min lugemist
Maa Elu uurib sel suvel, millistesse põnevatesse paikadesse puhkajatel sel suvel minna tasub. FOTO: Urmas Luik

Aastaid on maaeluedendajad ja maaettevõtjad näinud vaeva maaelu tutvustamise ja turundamisega. Võib aga oletada, et koroonakriis tegi paari kuuga ära suurema turundustöö kui tublid entusiastid mitme aastaga.

Inimesed kolisid suvekodudesse, sest kaugtöötades pole vahet, kas teed tööd Tallinnas või Kablis. Maapoed olid ühtäkki ülerahvastatud ja kohalikud kortsutasid isegi kulmu, sest äkitsi oli vaikne külaelu asendunud tiheda rahvahulgaga, pealegi täitsa võõraste nägudega.

Ühtlasi näitas kriis, et sageli saabki kontori kodukontori vastu vahetada. Küllap oli see hea õppetund ja kõik maalekolijad ei page sügise saabudes linna tagasi. Kui kümnest perest üks maale jääb, on see väga suur võit.

Ent ka linnainimesed mekivad sel aastal rohkem maaelu, sest Kreeka päike ja Norra mäed jäävad paljudel tänavu vahele. Selle asemel saab hoopis Nuustakut avastada, vanasõna ongi juba ammu ­Pariisi poole kaldu.

Küllap oli see hea õppetund ja kõik maalekolijad ei page sügise saabudes linna tagasi.

Ja kodumaa pakub palju. Isiklikult tunnen, et aega jääb väheks, tahaks veel rohkem käia ja avastada. Igas Eesti nurgas on midagi vaadata. Isegi pinnavormid, mets ja põllud võivad paarikümne kilomeetri jooksul üsna erinevad paista, kui neid terasema pilguga vaadata.

Maa Elu plaanib suvel mööda Eestit ringi seigelda ja seda lugejatelegi vahendada. Alustame suvesarjaga, kus tutvustame Eesti piirkondi just maaelu ja väikeettevõtjate vaatevinklist. Esimene lugu viib meid Kihnu, mis on küll väikesaar, ent nii põnev, et ühest külastuskorrast kindlasti ei piisa. Eriti põnev on Kihnu naiste triibuseelikute maailm – asjatundmatule massakale paistavad kõik kördid ühesugused, ent Kihnu naised hindavad üksteise seelikuid isegi poeskäigu ajal.

Koroona on küll märkimisväärselt turistide arvu vähendanud, aga suvi ei tule seetõttu teps mitte lahjem. Jah, kõiksugu suurüritused, festivalid, laadad on ära jäetud, ent nende asemel on palju uusi vahvaid ettevõtmisi välja mõeldud.

Mõni aasta tagasi hakkas üks väike külakogukond Lindi kalurikülas korraldama mõnusat Meie Küla Pidu. Tänavu hoiti küll hinge kinni ja loodeti pidu pidada, ent see jäi siiski ära. Aga see ei tähenda, et kohalikud käed rüpes istuma jäid. Nüüd toimuvad hoopis uhked koduõuekontserdid, lausa muusikute enda ­koduhoovides.

Kui esialgne plaan ei tööta, tuleb kärmelt välja mõelda varuplaan ja see veel paremini ellu viia. Kes kriisis leidlik on, see rokib ka pärast kriisi. Nii igas eluvaldkonnas.

Seotud lood
01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto