Vingugaasiandur: sul polegi nohu, hoopis ahi vajab parandamist

Mati Malm restaureerib Carl Robert Jakobsoni ehitada lastud kaminat. FOTO: Toomas Šalda

Paljud ahjude-pliitide vead tulevad nüüd välja seetõttu, et hiljuti on elamisse paigaldatud vingugaasiandur. Inimesed, kes varem arvasid, et neil on nohu või külmetus, on tänu andurile mõistnud, et ahi, pliit või soojamüür on sedavõrd amortiseerunud, et vingugaas (CO) tungib märkamatult ruumidesse. Kõige tüüpilisem esimene märguanne, et ahi pole korras, on siiski see, et uksesilluse kivid on lahti, uks vajub ettepoole ja loksub.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viienda ehk kõrgeima kategooria pottseppmeister-restauraator, Tartu Kutsehariduskeskuse koolitaja, pottseppade kutseühingu MTÜ Eesti Pott­sepad juhatuse ja kutseeksamikomisjoni liige, osaühingu Kodu Soojaks pealik Mati Malm restaureerib parasjagu Kurgjal Jakobsoni talumuuseumis ajaloolisi küttekoldeid.

„Kõigepealt tegime ekspertiisi, millised ahjud-kaminad on mõistlik täielikult restaureerida, et neid reaalselt abikütteks või meeleolu loomiseks kasutada, ja millised on targem lõppviimistleda vaid väliselt, et need kestaksid edasi dekoratiivsete elementidena. Huvitavat tööd on siin palju. Põhiküttena on talumuuseumi peahoones maaküte,” kirjeldas mees.

01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto