Sisukord
Arvamus
Postimees
02.07.2020
Eesti Amet variseb koost (32) Autorite ühingu paleepööre õnnestus (1) Eesti lühiuudised Riik võtab haigetelt lastelt toetusi (15) Pätsi monumendi autor: hoidusime teadlikult aiapäkapiku moodi asjast (23) Droon Ämari lennubaasis Monogaamne heletilder, keda inimene tänavalt ei tunne Majandus Suurettevõtted alustasid boikotti Facebookile (4) Majanduse lühiuudised Eesti kolmas õlletootja lõpetab pruulimise (7) Eesti idufirma kaasas ligi 14 miljonit eurot (2) Välismaa Erdoğan tahab Hagia Sofia taas mošeeks muuta (1) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Merkeli lõpuspurt Euroopas Saksa eliitüksus saab äärmusluse tõttu viimase võimaluse (14) Arvamus Juhtkiri: olla suur ja vastutada (5) Marica Lillemets: magusad miljardid (19) Rainer Osanik: rahapesu tõkestamisest Linda Lainvoo: Päts kui sümbol (3) Kalev Stoicescu: uus Jalta ja kuuendik planeedist (28) Ivo Lasn: välistudengeid on tarvis (3) Kultuur Näitus: Arvo Pärt avab end publikule väga intiimselt Tunded Pärdi Keskuses: mõte hajub, aga ei kao «Ukuaru valss» jõudis heliplaadile Mida sisaldab Arvo Pärdi 85. sünnipäeva aasta Sport FIFA jagab vutimaailmale 1,5 miljardit dollarit, Eesti saab sellest vähemalt tuhandiku Spordi lühiuudised Nõmme Kalju võitles Levadia vastu viigi välja Sander Raieste pärast Baskonia võitu: kahju, et ei õnnestunud ka Kaleviga Eesti meistriks tulla! Eesti 3x3-korvpallikoondised pääsesid EM-finaalturniirile Reis Suur sõbralik Sudaan (1) Reisi lühiuudised Maa Elu Rajuvihm võib õrnale viljakõrrele suurt kahju teha Värske köögivilja krõbe hind sulab juulis üha soodsamaks (3) Varuplaan on vahel paremgi Kihnu elab suvel külastajate rütmis Kihnu kört räägib rohkem kui Instagrami pilt Vingugaasiandur: sul polegi nohu, hoopis ahi vajab parandamist Kartulit keeda ja küpseta koos koorega Lindude vastu saab abi peletist Koduaias kasvavad seened, mida saab kohe praadida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rainer Osanik: rahapesu tõkestamisest

4 min lugemist
  • Praegune rahapesu tõkestamise süsteem pole kõigile ettevõtjatele arusaadav
  • Hetkel kulub klientide tausta mitmekordseks kontrollimiseks palju raha
  • Probleemi parandamiseks on juba kontseptsioon välja mõeldud
Rainer Osanik FOTO: Erakogu

Riigi praegune süsteem rahapesu tõkestamiseks on probleemne, kirjutab Accelerate Estonia programmi «tunne oma klienti»-teenuse projekti eestvedaja Rainer Osanik.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aina suurem surve rahapesu tõkestamiseks kasutatava «tunne oma klienti»-protsessi (Know Your Customer ehk KYC) täiustamiseks ähvardab lõigata läbi majanduslikke võimalusi ja ärisidemeid ning tihti on pangakonto avamine usaldusväärsetele klientidele tüli­kas. Riigil on kliendi tuvastamiseks vajalik info valdavalt olemas, kuid sellele puudub juurdepääs. Eestis on vähemalt 7500 ette­võtjat, keda rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus kohustab oma ärisuhetes kohaldama erilisi hoolsusmeetmeid ehk KYC-protsessi. Ekslikult arvatakse, et seda peavad tegema ­ainult pangad. Sama kohustus on ka näiteks notaritel, audiitoritel, raamatupidajatel, kinnisvarabüroodel ja paljudel teistel.

Tegelikult puudub ­inimestel selge arusaam, miks ja kuidas peab neid hoolsusmeetmeid rakendama. Olukorda iseloomustab hästi asja­olu, et seaduses märgitud ­ulatuses ja nõuetele vastavalt rakendab KYC-protsessi praktikas vaid mõni protsent ettevõtetest. Ülejäänutel pole selleks ei oskusi, kogemusi ega ka ressurssi.

01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto