Linda Lainvoo: Päts kui sümbol

Linda Lainvoo FOTO: Erakogu

Muinsuskaitseameti kunstipärandi valdkonna juht, muuseumide ja kunstipärandi osakonna juhataja Linda Lainvoo kirjutab Konstantin Pätsile loodava ausamba tähendusest.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Konstantin Pätsi isiku tähtsuses Eestile ei ole ilmselt küsimust – Päts on sümbol. Samuti pole küsimust selles, et tema rolli ja tähenduse üle jõuame ühiskonnana veel aastakümneid vaielda. Debatt nii Pätsi monumendi vajalikkuse, põhjendatuse kui ka asukoha ümber on kestnud aastaid. Sotsiaalset tundlikkust selle teema suhtes näitasid hästi reaktsioonid, mis järgnesid ideele rajada Pätsi monument Toompeale Kuberneri aeda riigikogu kõrvale.

Ka praegune asukoht on mitmes mõttes sümboolne: ­Estonia teatri hoone on Eesti ­seisukohalt märgiline juba enne Eesti Vabariigi sündi. Omariikluse algusega seotud sündmused paigutavad Pätsi isiku samuti täiesti arusaadavalt valitud kohta. Samal ajal peab silmas pidama ka linnaruumi muutumist ning tähenduste ja rõhuasetuste nihutamist. Tammsaare pargi ja Estonia teatri taguse avaliku ruumi rekonstrueerimise käigus liigutati väljaku serva varem otse Estonia teatri taga paiknenud ja Tallinna linnaruumi kontekstis pigem pompoosne Lembit Palutederi loodud mälestussammas, pühendatud 1905. aasta sündmustele.

01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto