Sisukord
Arvamus
Postimees
02.07.2020
Eesti Amet variseb koost (32) Autorite ühingu paleepööre õnnestus (1) Eesti lühiuudised Riik võtab haigetelt lastelt toetusi (15) Pätsi monumendi autor: hoidusime teadlikult aiapäkapiku moodi asjast (23) Droon Ämari lennubaasis Monogaamne heletilder, keda inimene tänavalt ei tunne Majandus Suurettevõtted alustasid boikotti Facebookile (4) Majanduse lühiuudised Eesti kolmas õlletootja lõpetab pruulimise (7) Eesti idufirma kaasas ligi 14 miljonit eurot (2) Välismaa Erdoğan tahab Hagia Sofia taas mošeeks muuta (1) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Merkeli lõpuspurt Euroopas Saksa eliitüksus saab äärmusluse tõttu viimase võimaluse (14) Arvamus Juhtkiri: olla suur ja vastutada (5) Marica Lillemets: magusad miljardid (19) Rainer Osanik: rahapesu tõkestamisest Linda Lainvoo: Päts kui sümbol (3) Kalev Stoicescu: uus Jalta ja kuuendik planeedist (28) Ivo Lasn: välistudengeid on tarvis (3) Kultuur Näitus: Arvo Pärt avab end publikule väga intiimselt Tunded Pärdi Keskuses: mõte hajub, aga ei kao «Ukuaru valss» jõudis heliplaadile Mida sisaldab Arvo Pärdi 85. sünnipäeva aasta Sport FIFA jagab vutimaailmale 1,5 miljardit dollarit, Eesti saab sellest vähemalt tuhandiku Spordi lühiuudised Nõmme Kalju võitles Levadia vastu viigi välja Sander Raieste pärast Baskonia võitu: kahju, et ei õnnestunud ka Kaleviga Eesti meistriks tulla! Eesti 3x3-korvpallikoondised pääsesid EM-finaalturniirile Reis Suur sõbralik Sudaan (1) Reisi lühiuudised Maa Elu Rajuvihm võib õrnale viljakõrrele suurt kahju teha Värske köögivilja krõbe hind sulab juulis üha soodsamaks (3) Varuplaan on vahel paremgi Kihnu elab suvel külastajate rütmis Kihnu kört räägib rohkem kui Instagrami pilt Vingugaasiandur: sul polegi nohu, hoopis ahi vajab parandamist Kartulit keeda ja küpseta koos koorega Lindude vastu saab abi peletist Koduaias kasvavad seened, mida saab kohe praadida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalev Stoicescu: uus Jalta ja kuuendik planeedist

4 min lugemist
  • Putini ajalooartikli eesmärk on suunatud tulevikku.
  • Tema enda eesmärgid ei piirdu vaid toetuse kindlustamisega.
  • Venemaa riigiduuma võib otsustada mida iganes.
Kalev Stoicescu. FOTO: Mihkel Maripuu

Venemaa presidendi Vladimir Putini hiljuti ilmunud ajalooartiklis ähvardatakse vastaseid sõjaga ja seda tuleks võtta tõsiselt, kirjutab Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja kolumnist Kalev Stoicescu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kreml teatas peaaegu pool aastat tagasi, et president Vladimir Putin valmistab ette ajalooartiklit, milles selgitab välja kogu tõe Teisest maailmasõjast. Libateaduslik kirjutis ilmus alles hiljuti National Interestis (eesti keeles Rahvuslik Huvi), mis peab ennast USA huve kaitsvaks «realistlikuks» väljaandeks ning võtab eeskuju konservatiivsetelt suurkujudelt: kuninganna Victoria aegse Briti impeeriumi peaministrilt Benjamin Disraelilt, ühinenud Saksamaa loojalt ja kantslerilt Otto von Bismarckilt ning USA endiselt välisministrilt ja rahvusliku julgeoleku nõunikult Henry Kissingerilt (kes sai hiljuti 97-aastaseks).

Kremli valik ei olnud muidugi juhuslik, sest Putini nimel avaldatud artikkel kubiseb Realpolitik’ist. See on üleskutse lääne suurriikidele sõlmida kokkuleppeid Venemaaga väikeriikide arvel ehk korraldada uus Jalta konverents, mis lõpetaks kas või näiliselt mõlemale poolele kahjuliku vastasseisu. Artiklist kumab selgelt läbi sõjaga ähvardamine, kui Venemaa soovidega ei arvestata.

Putin tõmbab paralleele Stalini ja enda vahele, mis on sobitatud suure võidu paraadi ja 1. juulil toimunud Venemaa põhiseaduse muutmise referendumi konteksti. Tema sõnum on see, et ta on – sarnaselt Staliniga – sisepoliitikas kindel ja karm, kasutades oma võimutäiust, ning välispoliitikas võidukas ja efektiivne, kaitstes Moskva huve, alistades naabermaid, hoides läänemaailma hirmu all jne.

01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto