Sisukord
Reis
Postimees
02.07.2020
Eesti Amet variseb koost (32) Autorite ühingu paleepööre õnnestus (1) Eesti lühiuudised Riik võtab haigetelt lastelt toetusi (15) Pätsi monumendi autor: hoidusime teadlikult aiapäkapiku moodi asjast (23) Droon Ämari lennubaasis Monogaamne heletilder, keda inimene tänavalt ei tunne Majandus Suurettevõtted alustasid boikotti Facebookile (4) Majanduse lühiuudised Eesti kolmas õlletootja lõpetab pruulimise (7) Eesti idufirma kaasas ligi 14 miljonit eurot (2) Välismaa Erdoğan tahab Hagia Sofia taas mošeeks muuta (1) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Merkeli lõpuspurt Euroopas Saksa eliitüksus saab äärmusluse tõttu viimase võimaluse (14) Arvamus Juhtkiri: olla suur ja vastutada (5) Marica Lillemets: magusad miljardid (19) Rainer Osanik: rahapesu tõkestamisest Linda Lainvoo: Päts kui sümbol (3) Kalev Stoicescu: uus Jalta ja kuuendik planeedist (28) Ivo Lasn: välistudengeid on tarvis (3) Kultuur Näitus: Arvo Pärt avab end publikule väga intiimselt Tunded Pärdi Keskuses: mõte hajub, aga ei kao «Ukuaru valss» jõudis heliplaadile Mida sisaldab Arvo Pärdi 85. sünnipäeva aasta Sport FIFA jagab vutimaailmale 1,5 miljardit dollarit, Eesti saab sellest vähemalt tuhandiku Spordi lühiuudised Nõmme Kalju võitles Levadia vastu viigi välja Sander Raieste pärast Baskonia võitu: kahju, et ei õnnestunud ka Kaleviga Eesti meistriks tulla! Eesti 3x3-korvpallikoondised pääsesid EM-finaalturniirile Reis Suur sõbralik Sudaan (1) Reisi lühiuudised Maa Elu Rajuvihm võib õrnale viljakõrrele suurt kahju teha Värske köögivilja krõbe hind sulab juulis üha soodsamaks (3) Varuplaan on vahel paremgi Kihnu elab suvel külastajate rütmis Kihnu kört räägib rohkem kui Instagrami pilt Vingugaasiandur: sul polegi nohu, hoopis ahi vajab parandamist Kartulit keeda ja küpseta koos koorega Lindude vastu saab abi peletist Koduaias kasvavad seened, mida saab kohe praadida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suur sõbralik Sudaan

5 min lugemist
UNESCO maailmapärandi hulka kuuluvad Kuši kuningriigi aegsed püramiidid Meroes, kus neid kokku on ligi kakssada.  FOTO: Inga Kuusik

Sudaan, Aafrika suuruselt kolmas riik, on suur, soe ja sõbralik. Enne seda, kui Lõuna-Sudaani elanikud 2011. aastal omaette riigi kasuks otsustasid, oli tegemist Aafrika suurima riigiga. Nüüd on langetud kolmandaks, aga ka praegune territoorium on kolme Prantsusmaa suurune. Sudaanist Lõuna-Sudaanina eraldunud tükk on tegelikult samuti suur, küll vaid võrreldav ühe Prantsusmaaga. Sellele alale jäi 85 protsenti naftatoodangust, nii et majanduslik kaotus oli suur, seda enam et naftavarud on Sudaanil samas suurusjärgus nagu Norral. Pealegi, mida lähemale ekvaatorile, seda niiskemaks läheb kliima ning põllumajandus ei sõltu enam ainult Niilusest saadavast niisutusveest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Maailma pikim jõgi seostub meil eelkõige Egiptusega, aga palju pikema osa oma teest läbib Niilus hoopis Sudaanis. Sudaanis saavad kokku Niiluse kaks haru, mis siis edasi koos läbi Egiptuse põhja poole voolavad ja lõpuks Vahemerre suubuvad: Valge Niilus on pikem haru, kuid Sinine Niilus toob enamiku veest. Nad ühinevad üheks jõeks Sudaani pealinnas Hartumis.

Hartum ise võiks edukalt pretendeerida maailma kõige koledama linna tiitlile: liiklusummikud, tolm, rämps, haisvad rentslid. Palavus veel lisaks.

Rikkalik ajalugu

Peale Niiluse on seal ka rahvusmuuseum, mille väljapanekus on ohtralt Egiptuse ajajärgu reliikviaid, mis on Egiptuses näidatavatega äravahetamiseni sarnased. Pole ka ime, kuna just siinsed Nuubia alad olid need, mis moodustasid suurema osa Ülem-Egiptusest, mille Alam-Egiptusega (taas)ühendamine oligi Egiptuse ajaloos kõrgaeg. Seda juhtus kolm korda ja neid ajajärke nimetatakse vastavalt Vanaks riigiks, Keskmiseks riigiks ja Uueks riigiks. Huvitav on aga see, et korra, muidugi juba pärast Uut riiki, ühendas Ülem- ja Alam-Egiptuse ka siitsamast Nuubiast pärit Kuši kuningas, kes pani aluse egiptlaste 25. dünastiale, mis valitses kogu seda hiiglaslikku ala rohkem kui sajandi jooksul. Kušid võtsid üle vaaraode kombed ning matsid oma kuningaid samuti püramiididesse, mida Sudaanis on tegelikult palju rohkem kui Egiptuses endas. Praegu saab näha kahte suuremat püramiididega matmispaika: Meroe ja Napata, mis mõlemad kuuluvad ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto