Sisukord
Eesti
Postimees
02.07.2020
Eesti Amet variseb koost (32) Autorite ühingu paleepööre õnnestus (1) Eesti lühiuudised Riik võtab haigetelt lastelt toetusi (15) Pätsi monumendi autor: hoidusime teadlikult aiapäkapiku moodi asjast (23) Droon Ämari lennubaasis Monogaamne heletilder, keda inimene tänavalt ei tunne Majandus Suurettevõtted alustasid boikotti Facebookile (4) Majanduse lühiuudised Eesti kolmas õlletootja lõpetab pruulimise (7) Eesti idufirma kaasas ligi 14 miljonit eurot (2) Välismaa Erdoğan tahab Hagia Sofia taas mošeeks muuta (1) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Merkeli lõpuspurt Euroopas Saksa eliitüksus saab äärmusluse tõttu viimase võimaluse (14) Arvamus Juhtkiri: olla suur ja vastutada (5) Marica Lillemets: magusad miljardid (19) Rainer Osanik: rahapesu tõkestamisest Linda Lainvoo: Päts kui sümbol (3) Kalev Stoicescu: uus Jalta ja kuuendik planeedist (28) Ivo Lasn: välistudengeid on tarvis (3) Kultuur Näitus: Arvo Pärt avab end publikule väga intiimselt Tunded Pärdi Keskuses: mõte hajub, aga ei kao «Ukuaru valss» jõudis heliplaadile Mida sisaldab Arvo Pärdi 85. sünnipäeva aasta Sport FIFA jagab vutimaailmale 1,5 miljardit dollarit, Eesti saab sellest vähemalt tuhandiku Spordi lühiuudised Nõmme Kalju võitles Levadia vastu viigi välja Sander Raieste pärast Baskonia võitu: kahju, et ei õnnestunud ka Kaleviga Eesti meistriks tulla! Eesti 3x3-korvpallikoondised pääsesid EM-finaalturniirile Reis Suur sõbralik Sudaan (1) Reisi lühiuudised Maa Elu Rajuvihm võib õrnale viljakõrrele suurt kahju teha Värske köögivilja krõbe hind sulab juulis üha soodsamaks (3) Varuplaan on vahel paremgi Kihnu elab suvel külastajate rütmis Kihnu kört räägib rohkem kui Instagrami pilt Vingugaasiandur: sul polegi nohu, hoopis ahi vajab parandamist Kartulit keeda ja küpseta koos koorega Lindude vastu saab abi peletist Koduaias kasvavad seened, mida saab kohe praadida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pätsi monumendi autor: hoidusime teadlikult aiapäkapiku moodi asjast

4 min lugemist
  • Arhitekt Toivo Tammik avab oma vaatenurga Konstantin Pätsi monumendist.
  • Tema kinnitusel võttis loometandem sihiks avaliku ruumi vääristamise.
  • Suurema osa senisest kriitikast hindab ta n-ö pooleteise minuti kriitikaks.
Toivo Tammik poseeris eile noore skulptori Hanna Piksarve tööga, mida eksponeerib oma suvekodu juures Järvamaal Huuksi külas. «Sellises mastaabis töid on ka praegu Eestimaal,» ütleb arhitekt. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Konstantin Pätsi mälestusmärgi ideekonkursi võitis arhitekt Toivo Tammiku ja skulptor Vergo Verniku (pildil) kavand «Riigipea». Kahe päevaga on see saanud väga palju kriitikat tavainimestelt, kunstnikelt ja ühiskonnategelastelt. Tammiku sõnul ei ole probleem monumendis, vaid selle kehvas asukohas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõne päevaga olete saanud väga palju kriitikat. Kui te oma töö esitasite, siis kas arvasite, et tuleb selline vastukaja, eriti õppejõududelt?

Õppejõududest on teinud kriitikat Mart Kalm, samas [Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse ja visuaalkultuuri professor] Krista Kodres oli väga tasakaalustatud ja positiivne. Üldiselt on tegu sellise pooleteise minuti kriitikaga. Mina arhitektina ja [Vergo] Vernik skulptorina leiame, et pärast mõni minut asjaga tutvumist ei pruugi hinnang olla kõige objektiivsem.

Väga tähtis on see, kuidas lahendus linnaruumis toimib: koos haljastuse, ülejäänud hoonestuse ja liiklusega ning muus kontekstis. See selgub vaatajale alles siis, kui kuju sinna paigutatakse. Me oleme mudelid teinud, käinud kohapeal mõõtmas ja ehitanud makette.

Need, kes Konstantin Pätsi skandaalse ülespuhutud kuulsuse pärast kriitikahoope jagavad... Ma ei saa arhitektuuriala tõsise tegijana sellest heituda, et inimesed vahetevahel ka sõimavad.

01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto