Sisukord
Arvamus
Postimees
02.07.2020
Eesti Amet variseb koost (32) Autorite ühingu paleepööre õnnestus (1) Eesti lühiuudised Riik võtab haigetelt lastelt toetusi (15) Pätsi monumendi autor: hoidusime teadlikult aiapäkapiku moodi asjast (23) Droon Ämari lennubaasis Monogaamne heletilder, keda inimene tänavalt ei tunne Majandus Suurettevõtted alustasid boikotti Facebookile (4) Majanduse lühiuudised Eesti kolmas õlletootja lõpetab pruulimise (7) Eesti idufirma kaasas ligi 14 miljonit eurot (2) Välismaa Erdoğan tahab Hagia Sofia taas mošeeks muuta (1) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Merkeli lõpuspurt Euroopas Saksa eliitüksus saab äärmusluse tõttu viimase võimaluse (14) Arvamus Juhtkiri: olla suur ja vastutada (5) Marica Lillemets: magusad miljardid (19) Rainer Osanik: rahapesu tõkestamisest Linda Lainvoo: Päts kui sümbol (3) Kalev Stoicescu: uus Jalta ja kuuendik planeedist (28) Ivo Lasn: välistudengeid on tarvis (3) Kultuur Näitus: Arvo Pärt avab end publikule väga intiimselt Tunded Pärdi Keskuses: mõte hajub, aga ei kao «Ukuaru valss» jõudis heliplaadile Mida sisaldab Arvo Pärdi 85. sünnipäeva aasta Sport FIFA jagab vutimaailmale 1,5 miljardit dollarit, Eesti saab sellest vähemalt tuhandiku Spordi lühiuudised Nõmme Kalju võitles Levadia vastu viigi välja Sander Raieste pärast Baskonia võitu: kahju, et ei õnnestunud ka Kaleviga Eesti meistriks tulla! Eesti 3x3-korvpallikoondised pääsesid EM-finaalturniirile Reis Suur sõbralik Sudaan (1) Reisi lühiuudised Maa Elu Rajuvihm võib õrnale viljakõrrele suurt kahju teha Värske köögivilja krõbe hind sulab juulis üha soodsamaks (3) Varuplaan on vahel paremgi Kihnu elab suvel külastajate rütmis Kihnu kört räägib rohkem kui Instagrami pilt Vingugaasiandur: sul polegi nohu, hoopis ahi vajab parandamist Kartulit keeda ja küpseta koos koorega Lindude vastu saab abi peletist Koduaias kasvavad seened, mida saab kohe praadida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marica Lillemets: magusad miljardid

2 min lugemist
  • Majandusarengu komisjoni ekspertkogul seisavad ees rasked otsused
  • Riigi poolt laenuks võetud rahaga tuleb ümber käia mõistlikult
  • Eksperdid saavad riigi prioriteete teades tööd tõhusamalt teha
Marica Lillemets, Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp FOTO: Konstantin Sednev

Valitsuse majandusarengu komisjoni juurde loodud eksperdikogu pidas äsja oma esimese istungi. Neilt oodatakse augusti lõpuks ideid, kuidas majanduskriisist välja tulla ja ellu jääda.

Esimest korda viimaste aastakümnete jooksul võtab riik hiiglasliku laenu ja tekitab lahenduste kõrvale ka hulgaliselt uusi probleeme. Ekspertide kõige keerukam ülesanne tundub olevat see, kuidas neid miljardeid nii kasutada, et investeeringud looksid tulevikus uut väärtust, selmet tõsta suuresti maksukoormust.

Raha jagamine võiks jääda pankade tööks, riik aga peaks panustama garantiide andmise ja teenuste ostudega.

Juba praegu on hoolega raha külvatud: töötukassa reservist makstud palgatoetust eesmärgiga töötust ennetada, KredExi kaudu antud laenu neile ettevõtetele, kes oleksid seda turult saama pidanud, ja moel, mille üle võib sisuliselt vaielda. Kas ja kuivõrd on need meetmed hoidnud pinnal elujõus ettevõtteid või hoopis toetanud nõrku, selgub siis, kui tavaelus tagasi oleme.

Just need magusad miljardid teevad ekspertide elu raskeks: kuidas teha lühikese ajaga kiirustamata otsuseid suurte investeeringute kohta, nii et riigi sekkumine majandusse hoopis konkurentsivõimet ei halvendaks? Raha jagamine võiks jääda pankade tööks, riik aga peaks panustama garantiide andmise ja teenuste ostudega. Investeeringute puhul peaks vaatama mitu sammu ette: ehitussektori probleemid alles hakkavad ilmnema, eksporditurg kahaneb ja tootmissektor saab pihta teistest valusamalt, turismiturg muudab lähiaastatel oluliselt oma struktuuri, välisinvesteeringute maht väheneb, ­e-lahendused saavad hoogu juurde kõigis valdkondades.

Valitsus on oma majandusuuenduste paketis toonud esile viis suurt teemat: inimeste väärtustamine, ettevõtete teadus- ja arendustegevus, riiklikud investeeringud, bürokraatia vähendamine ja kliimaeesmärkide saavutamine.

Peale vaadates tundub nagu mitmevõistlus, kus kõik alad ei saa kunagi olla võrdselt tugevad. Nii ka siin. Kuniks pole kindlaks määratud prioriteete ja selgeks räägitud kõigile ühtemoodi mõistetav sisu, on ka ekspertidel keeruline abi pakkuda.

Eksperdinõukogu järgmine istung võtabki luubi alla riigi laenuraha ning kuidas seda kasutada. Pöidlad pihku!

Seotud lood
01.07.2020 03.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto