Sisukord
Arvamus
Postimees
03.07.2020
Eesti Estonia kriisi asub lahendama usaldusisik Valdur Laid: telekomi naasmine pole usutav Kõlvarti reform võtab linnasekretärilt kauase ameti (2) Eesti lühiuudised Mart Helme: presidendina oleksin kõva ütlemisega (60) 79 aastat Tõnissoni arvatavast surma-aastast (2) Suured haugid pääsevad pannilt (10) Majandus Majanduse lühiuudised Nordica juht Erki Urva: kui riigilt abi ei saa, siis pakime pillid kokku (16) Välismaa Venelased hääletasid referendumil seisaku poolt (6) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Trumpi kihk olla Venemaale meele järele ohustab Baltimaade julgeolekut (4) Teadlased hoiatavad pandeemia potentsiaaliga seagripitüve eest Arvamus Juhtkiri: stabiilsus Putini moodi (14) Kommentaar ⟩ Kadri Tammepuu: hüljatud terviseamet (12) VÄITLUS ⟩ Kas Rail Baltic praegusel kujul on põhjendatud? (28) Lauri Mälksoo: «Putini pakike» Andrus Karnau: Astravetsi konflikti tamm (2) Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Kultuur Kui põhjuseks pole armastus, on selleks järelikult raha? Suveauk. Bali saar teiselt poolt vaadatuna «Salmonid. 25 aastat hiljem»: film, mida polnud vaja (1) Sport MM-ralli unistus täitus, kuid palju on veel selgumisel (7) Rally Estonia peab maksma 100 000 eurot Prioriteetide muutus toob ralli Eestisse Eestlased F1-sarjas, Vetteli võimalik vaheaasta ja legendi hääbumine Tartu Tartu lühiuudised Tartu trammiutoopia hääbumine (2) Autovabaduse puiestee paljusid liiklejaid ei ärrita (3) Nikita Hruštšovi külaskäik Eestisse algas Tartust (4) Emajõgi pakub suvepäevadel seiklusi Jüri Laurson: kuhu jäi elektri varustuskindlus? (3) Pille Tsopp-Pagan: Eakate väärkohtlemine jääb sageli varju (1) Ants Kask: rohepesu või ajupesu? (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pille Tsopp-Pagan: Eakate väärkohtlemine jääb sageli varju

2 min lugemist
Pille Tsopp-Pagan FOTO: Erakogu

Eriti praeguse koroonakriisi järellaines on oluline tähelepanu pöörata eakatevastase vägivalla tõsisele ulatusele. Eakatevastane vägivald on ohtlik, samas ka soospetsiifiline ja mitmekülgne sotsiaalne probleem.

Kahjuks tuleb seda ette kogu maailmas, ka igas Euroopa riigis, iga päev ette lugematu arv kordi. Eakad võivad sattuda ohtu vanadekodudes, hooldekeskustes, haiglates, ametiasutustes ja ka kodus oma pere seltsis.

Koroonaaeg mõjutab eakaid kaaskodanikke tugevamalt kui teisi, sest nad on sõltumata tervisest koroonaviiruse riskirühm ja kõige tõsisemalt mõjutatud karantiinimeetmetest. Uuringute ja kogemuste kohaselt on soopõhisest vägivallast enim mõjutatud eakad naised. Prantsusmaa raporteeris esimesel eriolukorra kuul naistevastase lähisuhtevägivalla juhtumite arvu tõusu üle 30 protsendi.

Koroonakriisi algusest peale oli ka näha, kuidas me ühiskonnas eakatesse suhtume. Avalik kommunikatsioon lükkas nad gruppi «nemad, kelle eest meil tuleb otsustada» ehk infatiliseeris ilma nende endiga neisse puutuvaid turvalise otsuseid läbi arutamata. Sotsiaalseid kontakte piirati tugevalt, nii et lastel ja lähimatel perekonnaliikmetel ei olnud lubatud eakaid sugulasi näha ega külastada. Eakatel oli sunnitud eraldatuse ja piirangute tõttu vähe võimalusi kaebusi esitada või abi saada. Hästi läks neil, kel oli arvuti või muu seadme abil võimalik pereliikmetega sidet pidada ja üksteise eluga kursis olla.

Samas ei ole praeguseks veel teada, kui suur hulk eakaid oli sunnitud jääma kinniste uste taha vägivaldse pereliikmega. Kogemuslik teadmine, et neid olukordi on, muutis meid murelikuks. Kohe märtsi keskel hakkasime sel teemal partneritega arutama ning rõõmustas see, et ohvriabi oli operatiivne ja tegi märkamise teavituskampaania kogukonnaliikmetele. Et inimesed märkaksid oma lähedal elavaid, tunneksid huvi nende käekäigu vastu ning kahtluse korral helistaksid ohvriabi kriisitelefonile ning küsiksid nõu. Märkame, tunneme huvi ja sekkume, kui midagi on valesti – selle alla kuulub ka potentsiaalsest abivajajast teatamine. Meie kõigi ülesanne on olla hooliv.

Mitme riigi koostöös käima lükatud projekt MARVOW püüab luua riiki, omavalitsusi ja vabaühendusi ühendavat koostöömudelit eakate vägivallaohvrite abistamiseks ja vägivallatsemise vastu.

Seotud lood
02.07.2020 04.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto