Sisukord
Arvamus
Postimees
03.07.2020
Eesti Estonia kriisi asub lahendama usaldusisik Valdur Laid: telekomi naasmine pole usutav Kõlvarti reform võtab linnasekretärilt kauase ameti (2) Eesti lühiuudised Mart Helme: presidendina oleksin kõva ütlemisega (60) 79 aastat Tõnissoni arvatavast surma-aastast (2) Suured haugid pääsevad pannilt (10) Majandus Majanduse lühiuudised Nordica juht Erki Urva: kui riigilt abi ei saa, siis pakime pillid kokku (16) Välismaa Venelased hääletasid referendumil seisaku poolt (6) Välismaa lühiuudised Kommentaar ⟩ Trumpi kihk olla Venemaale meele järele ohustab Baltimaade julgeolekut (4) Teadlased hoiatavad pandeemia potentsiaaliga seagripitüve eest Arvamus Juhtkiri: stabiilsus Putini moodi (14) Kommentaar ⟩ Kadri Tammepuu: hüljatud terviseamet (12) VÄITLUS ⟩ Kas Rail Baltic praegusel kujul on põhjendatud? (28) Lauri Mälksoo: «Putini pakike» Andrus Karnau: Astravetsi konflikti tamm (2) Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Kultuur Kui põhjuseks pole armastus, on selleks järelikult raha? Suveauk. Bali saar teiselt poolt vaadatuna «Salmonid. 25 aastat hiljem»: film, mida polnud vaja (1) Sport MM-ralli unistus täitus, kuid palju on veel selgumisel (7) Rally Estonia peab maksma 100 000 eurot Prioriteetide muutus toob ralli Eestisse Eestlased F1-sarjas, Vetteli võimalik vaheaasta ja legendi hääbumine Tartu Tartu lühiuudised Tartu trammiutoopia hääbumine (2) Autovabaduse puiestee paljusid liiklejaid ei ärrita (3) Nikita Hruštšovi külaskäik Eestisse algas Tartust (4) Emajõgi pakub suvepäevadel seiklusi Jüri Laurson: kuhu jäi elektri varustuskindlus? (3) Pille Tsopp-Pagan: Eakate väärkohtlemine jääb sageli varju (1) Ants Kask: rohepesu või ajupesu? (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kommentaar ⟩ Kadri Tammepuu: hüljatud terviseamet

2 min lugemist
  • Sotsiaalministeerium ei ole saanud hakkama terviseameti juhtimisega
  • Otsuseid tehti koos, kuid kriitika puhul ministeerium distantseerus
  • Halva koostöö tõttu on hakanud töötajad terviseametist lahkuma
Kadri Tammepuu. FOTO: Mihkel Maripuu FOTO: Mihkel Maripuu

Mida arvata asutusest, mille juht räägib pikka aega, et on alluvaga väga rahul, aga ühel päeval teatab, et usaldus on kadunud ja inimesel tuleb lahkuda? Kui töötaja pole nõus omal soovil minema, võib asi inetuks kiskuda. Kas tahaksite sinna tööle kandideerida?

Paljud ilmselt loobuksid. Ometi kinnitas sotsiaalminister Tanel Kiik, et lahkuma sunnitud terviseameti pea­direktori Merike Jürilo kohale soovijaid jagub ja kriisijuhtimise kogemusega inimesi võib meil kokku lugeda kümnetes.

Jürilo lahkumine oli ennustatav, tema tuules pillid kotti pannud kriisilahendamise tugisamba Martin Kadai oma mitte. Kolmapäeval siselisti läkitatud pöördumises kirjutas Kadai, et kolleegide pärast sooviks ta küll jääda, kuid kriisiks valmistumisel on kuristik plaanide ja tegelikkuse vahel selleks liiga suur. «Minus tekitab vastakaid tundeid riigi ebaefektiivsus ja suutmatus leida kriisis olulistel teemadel ühtsus.» Kadai sõnul on amet poliitikutele pakkunud tõenduspõhiseid lahendusi.

Paljasõnaliselt jutustab minister küll teaduspõhisuse tähtsusest, samas ekspertidele nende arvamusi hiljem valitsuse survel ette heites. Ideaalis võiks poliitiline valik kujuneda laiapõhjaliselt, kus kaalutakse eri spetsialistide lahendusi ja kõrvalejäetuid hiljem ei hurjutata.

PÄEVA KOMM

Paljasõnaliselt jutustab minister küll teaduspõhisusest, samas ekspertidele nende arvamusi hiljem valitsuse survel ette heites.

Valdkonna rahastamine ja strateegiline juhtimine on sotsiaalministeeriumi ülesanne. Asi ei tööta, kui vastutus allasutusele anda ja samal ajal üritada protsesse kaadri tagant suunata. Hea näide oli Saaremaa võrkpallimäng, millele andis terviseamet rohelise tule, kuna selline oli ministeeriumis toimunud nõupidamisel tehtud otsus. Hiljem jäeti kriitikatulle vaid terviseamet. Kui teised ministrid ametist mängeldes üle sõitsid, sotsiaalministeerium vaikis ja distantseerus.

Sotsiaalministeerium on nõrk, hindab selle tegevust endine terviseameti kriisistaabi meditsiinijuht kolonelleitnant Ahti Varblane. «Uueks kriisilaineks valmistumise põhikomponent tundub meil endiselt olevat lootus.» Kuidas muidu seletada, et kriisi jaoks peaks ka terviseametis olema varumängijad sarnaselt kaitseväe lahinguüksustega, aga selle asemel meeskonna põhikoosseis väheneb. «Paistab, et praegu ei lahku need inimesed, kes oleksid pidanud lahkuma.»

Seotud lood
02.07.2020 04.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto