Sisukord
Arter
Tänane leht
04.07.2020
Eesti Skulskaja anonüümsusetus tõi tagasilöögi (38) Peaminister tänas kriisi lahendada aidanud inimesi Helme palkas rahapesu asjas appi FBI ja Interpoli eksjuhid Khalilovi auto jäi kord politseile tabamatuks (1) Eesti lühiuudised Võidujooks vaktsiinile Tõenäosus Eestis jackpot võita on neli protsenti Patarei hoov avatakse peagi rahvale Majandus Börsidel oli poolaasta, millist pole varem nähtud Mari poolaasta jäi negatiivseks Merenduse lühiuudised Välismaa Macron asendas populaarse peaministri tundmatu ametnikuga Covid-19 ravimi tootja lõikab pandeemiast suurt kasu Välismaa lühiuudised Hongkongi vabadus hävitati üleöö Seletamatu massisurm räsib Aafrika suurimat elevantide populatsiooni (2) Arvamus Juhtkiri: vaktsiinisabas on miljardid inimesed (1) Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas (9) Parketikõlblikum, vaoshoitum ja mõõdukam? (8) Raske pea tõstab tüli Meie mees akadeemias (1) Alternatiiv lombakale demokraatiale (2) Sport Eestimaale tiiru peale tegev suusahunt: tahan ala rahvale taas lähemale tuua Kosmonaudid, poliitikud ja sportlased ehk Kelle järgi nimetatakse sporditrofeesid? Spordi lühiuudised Jaanus Kriiski kolumn. Spordi sotsiaalne roll ehk Maarjamäe jalgpallihalli tegelik võimalus Merendus Hara purjenoored seilasid Eesti tippu Merenduse lühiuudised Arter Peeter Mardna: arstina ei saa töötada, arst peab olema (6) Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate! Onu Bella on paradiisis. Kus on tema pärand? Unistus igavesest elust (3) Pakri saarte ilu pole nõrkadele (1) Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit ka juulis (1) Ootamatult lahe Jazz. Sõiduproov, kus selgub, kui väike saab olla kütusekulu Megamonitor Philipsilt (6) Bikiinimood – paljam kui kunagi varem! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit ka juulis

8 min lugemist
Tallinna botaanikaaia aednik Tiina Marjapuu ja tema hoolealused meelte aias - esiplaanil mitut sorti lehtsalatid. FOTO: Tairo Lutter

Salatit võib värskeks köögiroheliseks peenrasse või rõdupotti külvata veel praegugi. Ent pidama ei tasu jääda üksnes tuttavale lehtsalatile, proovida võiks ka midagi uudsemat, olgu see popp misuuna ehk jaapani lehtnaeris või hoopis vürtsikas võõr-liivsinep.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Kui ilm on soodne, võib juulis salatiseemet külvates veel septembriski värsket saaki saada,» kinnitab Tallinna botaanikaaia meelte aia aednik Tiina Marjapuu omast kogemusest. Ta lisab, et enamikku salatisorte võib tegelikult mulda panna kevadest hilissuveni, nagu meie levinumat maitsetaime aedtilligi. Värske salat ehk lehtköögiviljad on siis peenralt või rõdupotist kogu suve võtta.

Suvine värske köök saab aga veel rikkalikum, mitmekesisem, tervislikum ja välimuselt värvilisem, kui külvaja maitsepalett ei takerdu ainult laialt levinud aedsalatitesse või ühte turvalisse salatisorti, tähendab aednik. «Ärge klammerduge traditsiooni, maitske sinna kõrvale ka muud,» kutsub ta rohkem uudseid sorte katsetama ja neist endale meelepärasemad välja sõeluma. Seda enam, et aianduspoodides ei saa valiku üle kurta ning rohenäppudel ja maitseküttidel pole ka eksootilisemate lehtköögiviljade kättesaamine keeruline.

Kui ühe maitse ei meeldi või olud aias taimele millegipärast ei sobi, võib proovida mõnd muud sorti. Pealegi pole suur osa salateid kasvutingimuste suhtes kuigi kapriissed, ehkki alati tasub enne seemnete soetamist sordi iseloomu ja nõudmistega tutvuda ning kirjandusest juurde lugeda. Näiteks lehtpeet ja lehtkapsas on pikema kasvuajaga, nii et suve lõppu nende külvamist jätta ei maksa. Enamasti on lehtköögiviljad ka dekoratiivsed ning nendega võib vabalt täita tühjaks jäänud koha lilleaias.

Marjapuu leiab, et juba seegi ergutaks kööki ja maitsemeeli, kui meie tomatist, kurgist ja tillist suvesalatiklassikale rebida hulka näiteks õrna sinepise maitsega kioto lehtnaerist mibuunat või toitvat lehtkapsast. Või siis see, kui poetada peotäis lehtköögivilju omleti, pirukatäidise või saiataina sisse. Suvise smuuti koostises on hea iga roheline salatileht.

03.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto