Sisukord
Arter
Postimees
04.07.2020
Eesti Skulskaja anonüümsusetus tõi tagasilöögi (38) Peaminister tänas kriisi lahendada aidanud inimesi Helme palkas rahapesu asjas appi FBI ja Interpoli eksjuhid Khalilovi auto jäi kord politseile tabamatuks (1) Eesti lühiuudised Võidujooks vaktsiinile Tõenäosus Eestis jackpot võita on neli protsenti Patarei hoov avatakse peagi rahvale Majandus Börsidel oli poolaasta, millist pole varem nähtud Mari poolaasta jäi negatiivseks Merenduse lühiuudised Välismaa Macron asendas populaarse peaministri tundmatu ametnikuga Covid-19 ravimi tootja lõikab pandeemiast suurt kasu Välismaa lühiuudised Hongkongi vabadus hävitati üleöö Seletamatu massisurm räsib Aafrika suurimat elevantide populatsiooni (2) Arvamus Juhtkiri: vaktsiinisabas on miljardid inimesed (1) Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas (9) Parketikõlblikum, vaoshoitum ja mõõdukam? (8) Raske pea tõstab tüli Meie mees akadeemias (1) Alternatiiv lombakale demokraatiale (2) Sport Eestimaale tiiru peale tegev suusahunt: tahan ala rahvale taas lähemale tuua Kosmonaudid, poliitikud ja sportlased ehk Kelle järgi nimetatakse sporditrofeesid? Spordi lühiuudised Jaanus Kriiski kolumn. Spordi sotsiaalne roll ehk Maarjamäe jalgpallihalli tegelik võimalus Merendus Hara purjenoored seilasid Eesti tippu Merenduse lühiuudised Arter Peeter Mardna: arstina ei saa töötada, arst peab olema (6) Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate! Onu Bella on paradiisis. Kus on tema pärand? Unistus igavesest elust (3) Pakri saarte ilu pole nõrkadele (1) Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit ka juulis (1) Ootamatult lahe Jazz. Sõiduproov, kus selgub, kui väike saab olla kütusekulu Megamonitor Philipsilt (6) Bikiinimood – paljam kui kunagi varem! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate!

7 min lugemist
Kiire laskumise järgne järsk paremkurv Jõgevamaal Kuremaal niitis viis aastat tagasi Tartu rattarallil osalejaid nagu loogu. FOTO: Kalev Saar

Suvi on mõistagi parim aeg uusi harrastusi proovida. Aga säilitage seejuures kaine mõistus! Osa spordialasid on palju riskantsemad, kui esmapilgul ette kujutate.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui olin noor poiss ja neelasin spordiinfot palju innukamalt kui tänapäeva noored antidepressante, jäi üks näitaja kurku nii kinni, et püsib seal kindlalt tänini. Mäletan, kuidas ajakiri Kehakultuur kirjutas, et olümpiaaladest on kõige ohutum ujumine, sest seal juhtub kõige vähem vigastusi.

Tõesti, mis seal juhtuda saab? Kui ei lähe just nii nagu viis aastat tagasi Tartus Aura ujulas, kui noore Eesti koondislase vasaku käe keskmine sõrm jäi vette hüppel stardipuki ääre taha kinni ning rebenes, jäädes nahariba külge rippuma. Arstid fikseerisid selle haiglas metallvardaga ning õmblesid naha kokku.

Too oli haruldane, kurioosne juhtum. Ent ujumist saab vaadata ka teise, palju laiema nurga alt. Viimasel viiel aastal on uppumissurmade arv jäänud Eestis keskmiselt veidi rohkem kui neljakümne kanti. Kuigi väike osa kaotab vees elu kalastamisel ja enamasti on iga teine uppunuist joobes, annab see üldistavalt siiski piisavalt põhjust kartuseks, et vette minek ja ujumine on ohtlik. Igatahes mitu korda ohtlikum kui jooksmine või talviti suusatamine – mis siis, et kolm talve tagasi suri suusatades kolm Eestis tuntud inimest, neist kaks professorid ja üks endine tippjooksja.

Kui eelnevast midagi järeldada, siis esiteks seda, et arve annab tõlgendada mil viisil tahes, kui soov on üht või teist ala näidata ohtlikuna. Teiseks seda, et ka paar üksikut, meedias palju räägitud näidet suudavad luua pildi, et kui mitte surm, siis vähemalt rasked vigastused luuravad ükskõik mis alal vaat et nurga taga. Ja kolmandaks: igasugu võrdlustega saab pöörata kõik pea peale. Ei usu?

Aga palun väga: mullu hukkus Eestis liikluses 52 inimest, mis annab alust väita, et autosõit on märksa ohtlikum kui ujumine, isegi purjus peaga ujumine.

Ent iga pisutki loogiliselt mõelda suutev inimene peaks mõistma, et asi pole selles, kui mitu inimest hukkub aastas vees või liikluses. Asi on selles, et inimesed kulutavad liikluses palju rohkem aega kui jões, järves, meres ja ujulas, mis suurendabki tõenäosust tänavatel-teedel surma saada.

03.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto