T, 9.08.2022

Võidujooks vaktsiinile

Kadri Tammepuu
, toimetaja
Võidujooks vaktsiinile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Koroonavaktsiini väljatöötamise seis.
Koroonavaktsiini väljatöötamise seis. Foto: Pm

Koroonaviirushaigusesse Covid-19 on surnud üle 500 000 inimese ja nakatunuid avastatud 11 miljonit, kahju maailma majandusele hinnatakse 2021. aasta lõpuks üheksale triljonile USA dollarile. Pandeemia teise laine vaigistamiseks vajatakse hädasti vaktsiini, mitu miljardit doosi. Esimene toimiv vaktsiin loodetakse kasutusele võtta sügisel. Millise nimega vaktsiin võidab ja kelleni see esimesena jõuab, ei tea veel keegi.

Enne inimestel katsetamist tuleb vaktsiiniarendajal edukalt läbida laborieksperimendid ja loomtestid. Selles etapis käib praegu töö kahesaja kandidaadiga. Varasem kogemus näitab, et inimkatseteni jõuab alla kümne protsendi kandidaatidest. Inimkatsetes ehk kliinilistes uuringutes põrub tavaliselt viiest kandidaadist neli.

«Peaasi, et ootusi liiga kõrgele ei kruvitaks, sest uue koroonaviirusega käib kaasas suhteliselt palju teadmatust. Näiteks uurivad viroloogid, kas ja kui kauaks haiguse läbipõdemine inimesele immuunsuse annab,» toob ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer välja eduka vaktsiini valmimise ees seisvaid takistusi.

Märksõnad
Tagasi üles