Võidujooks vaktsiinile

Koroonavaktsiini väljatöötamise seis. FOTO: Pm

Koroonaviirushaigusesse Covid-19 on surnud üle 500 000 inimese ja nakatunuid avastatud 11 miljonit, kahju maailma majandusele hinnatakse 2021. aasta lõpuks üheksale triljonile USA dollarile. Pandeemia teise laine vaigistamiseks vajatakse hädasti vaktsiini, mitu miljardit doosi. Esimene toimiv vaktsiin loodetakse kasutusele võtta sügisel. Millise nimega vaktsiin võidab ja kelleni see esimesena jõuab, ei tea veel keegi.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Enne inimestel katsetamist tuleb vaktsiiniarendajal edukalt läbida laborieksperimendid ja loomtestid. Selles etapis käib praegu töö kahesaja kandidaadiga. Varasem kogemus näitab, et inimkatseteni jõuab alla kümne protsendi kandidaatidest. Inimkatsetes ehk kliinilistes uuringutes põrub tavaliselt viiest kandidaadist neli.

«Peaasi, et ootusi liiga kõrgele ei kruvitaks, sest uue koroonaviirusega käib kaasas suhteliselt palju teadmatust. Näiteks uurivad viroloogid, kas ja kui kauaks haiguse läbipõdemine inimesele immuunsuse annab,» toob ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer välja eduka vaktsiini valmimise ees seisvaid takistusi.

03.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto