Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.07.2020
Eesti Skulskaja anonüümsusetus tõi tagasilöögi (38) Peaminister tänas kriisi lahendada aidanud inimesi Helme palkas rahapesu asjas appi FBI ja Interpoli eksjuhid Khalilovi auto jäi kord politseile tabamatuks (1) Eesti lühiuudised Võidujooks vaktsiinile Tõenäosus Eestis jackpot võita on neli protsenti Patarei hoov avatakse peagi rahvale Majandus Börsidel oli poolaasta, millist pole varem nähtud Mari poolaasta jäi negatiivseks Merenduse lühiuudised Välismaa Macron asendas populaarse peaministri tundmatu ametnikuga Covid-19 ravimi tootja lõikab pandeemiast suurt kasu Välismaa lühiuudised Hongkongi vabadus hävitati üleöö Seletamatu massisurm räsib Aafrika suurimat elevantide populatsiooni (2) Arvamus Juhtkiri: vaktsiinisabas on miljardid inimesed (1) Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas (9) Parketikõlblikum, vaoshoitum ja mõõdukam? (8) Raske pea tõstab tüli Meie mees akadeemias (1) Alternatiiv lombakale demokraatiale (2) Sport Eestimaale tiiru peale tegev suusahunt: tahan ala rahvale taas lähemale tuua Kosmonaudid, poliitikud ja sportlased ehk Kelle järgi nimetatakse sporditrofeesid? Spordi lühiuudised Jaanus Kriiski kolumn. Spordi sotsiaalne roll ehk Maarjamäe jalgpallihalli tegelik võimalus Merendus Hara purjenoored seilasid Eesti tippu Merenduse lühiuudised Arter Peeter Mardna: arstina ei saa töötada, arst peab olema (6) Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate! Onu Bella on paradiisis. Kus on tema pärand? Unistus igavesest elust (3) Pakri saarte ilu pole nõrkadele (1) Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit ka juulis (1) Ootamatult lahe Jazz. Sõiduproov, kus selgub, kui väike saab olla kütusekulu Megamonitor Philipsilt (6) Bikiinimood – paljam kui kunagi varem! (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas

2 min lugemist
  • Eestis on varemgi olnud ebaõnnestunuid monumente
  • Ausambad tekitavad inimestes erinevaid mälestusi ja kujutluspilte
Ülle Harju. FOTO: Mihkel Maripuu

Kirgede keeris Konstantin Pätsi ausamba kavandi ümber paneb mõtlema, kellele ja millist ausammast võiks üldse avalikku ruumi püstitada ja millised sambad peaks muuseumi viima.

Kõige parem, kui sobimatul sambal enne püstitamist natist kinni saab. Võrus puhkes omal ajal pahameeletorm, kui kohalik autoriteet kirjutas ajalehes Uma Leht, et Eesti Ema kuju moodne kavand meenutab talle hoopis paljast lõbunaist. Kogukond nõudis uut kavandit. Rõuge mäekaldale saigi kõrguma kaht last õlgadel kandev traditsiooniline Eesti Ema.

Nüüd assotsieerub Konstantin Pätsi ausamba kavand paljudele kas multika-Vanamehe pea või Lenini hiidpeaga Burjaatia pealinnas. On need sobivad tundeseosed? Ehk isegi on vastuolulise suurkuju puhul, kes oli esmalt Eesti vabariigi looja ja viimaks äraandja. Kuju ei tundu liiga püha. Paneb mõtisklema Eesti ajaloo üle. Ei lase suurmehel ja tema tegudel unustuse hõlma vajuda.

Omaette lugu on Vabadussambaga Vabaduse platsil. Ei tundu juhuslik, et seda on läbi aastate saatnud äparduste jada, tohutud ehitus- ja ülalpidamiskulud. Sellest tekkivad tunded sobivad samba olemusega – hiigelrist ei seostu mitte Eesti vabaks võitlemise, vaid vallutamisega.

Sama emotsioon tekkis aasta tagasi, kui Eesti president tähistas Taani lipu Dannebrogi 800. aastapäeva. Legendi järgi langes valge ristiga punane lipp taevast alla Tallinna (tollal Lindanise) anastamise lahingus, mille võitsid taanlased.

Meenuvad kujutluspildid lapsena loetud Vladimir Beekmani raamatust «Kurbade kivide linn»: eestlased piitsa all taanlastele paekivist linnamüüre ladumas. Muistse vabadusvõitluse võib ju Kirde-Euroopa ristisõjaks ümber nimetada, aga asja sisu see ei muuda.

Praegu käib tuline vaidlus, kas tuleks muuseumi viia veriste kätega suurkujude ausambad, näiteks Churchil­li ja Leopold II oma. Ristikujulise samba ristiisa Jaak Aaviksoo kaotab kohe Tallinna Tehnikaülikooli juhi koha. Lahkub juht, kelle ametiajast jäävad meelde ülikooli mainet määrivad teod: kooli vägisi TalTechiks nimetamine ja hämarad rahatehingud. Ehk on aeg areenilt lahkuda ka vabadust mitte kujutaval Vabadussambal?

Seotud lood
03.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto