Sisukord
Välismaa
Tänane leht
06.07.2020
Eesti Estoonlased lahkavad Aivar Mäed tabanud süüdistuste tagamaid (114) Eesti lühiuudised Riigikogu koguneb arutama töölubade pikendamist (7) Martin Helme lubab uut tooni (1) Riigikülasse tulekivi tooma VIDEO JA GALERII ⟩ Kesk-Eesti paisjärv muutus aktiivsete suvitajate Mekaks (1) Majandus Majanduse olukord on halb, aga tulevik pakub lootust Majanduse lühiuudised Suur edetabel: need on Eesti investorite lemmikaktsiad Aasia majanduste taastumine läheb hapralt Välismaa Uued viiruskolded sunnivad tuhanded inimesed koduseinte vahele Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Noori rõhub stress ja ühiskondlik surve (3) Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: ajakirjandus ei ole kohus (21) Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu (15) Juku-Kalle Raid: Riigikogu kahepalgeline hoiak Tiibeti ja dalai-laama küsimuses (8) Raimond Kaljulaid: kuidas toetada maaomavalitsusi? (1) 5. juuli 1940: valimisetendus algab Kultuur Kapitalist astub kirikusse ja küsib: «Palju maksab?» (1) Elab veel funk Kultuuri lühiuudised Kas on kerge olla noor?* Sport Tänak meelitas Viru rallile oodatust rohkem pealtvaatajaid Spordi lühiuudised Karistused rikkusid Hamiltoni nädalavahetuse Flora võidutses, Trans kurvastas, Paide rõõmustas Tartu Piret Bristol: muutuste arhitektid Ott Kiens: roheline orav Tartu linnapildis (1) Parkide elurikkuse projekt ei taotlegi harjumuspärast ilu Autovabaduse puiestee avanes rõõmsalt ja rahvarohkelt Tartu lühiuudised Koroonaepideemiajärgne aeg hoiab kliinikumi töötajad valvel (3) Värvika ajalooga Kavastu jõeparv sai uue kuue (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees

3 min lugemist
  • Doonau deltas kaikub tänapäeval aerusolina asemel paadimootorite müra.
  • Endist vaikust igatsevad taga nii kohalikud elanikud kui ka sealne linnuriik.
  • UNESCO-vääriline loodus aga ei suuda takistada noori piirkonnast lahkumast.
  • Poole tuhande elanikuga Sfântu Gheorghes oli veel 1990ndatel 1500 asukat enam.
Kalamees Marius tutvustab külalistele Doonau delta vaatamisväärsusi. Sacalini saare kõrval kanalil võtab ta paadil hoogu maha, et mitte linde häirida.  FOTO: DANIEL MIHAILESCU/AFP/Scanpix

Nüüd, mil mootorpaadid on aerumehed Rumeenia kirdeserval asuvast Doonau deltast sama hästi kui välja söönud, on Iosif Acsentele saanud päris selgeks, et piirkonna traditsioonid ja tavapärased harjumused kaovad tasapisi – koroonaviiruse pandeemia on probleemid lihtsad veelgi teravamalt esile toonud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Acsente on Doonau deltas oma puupaadiga ringi konnanud juba enam kui neli aastakümmet, alustades retki kodukülast Sfântu Gheorghest. «Ma tunnen Doonaud nii hästi, et kui mind visataks helikopterist välja, siis ma teaks, kus ma olen,» lausub mees uhkelt.

Aga elul looduslikus labürindis, kus liikuda saab ainult paadiga, on omad puudused.

Ehkki pandeemia on seda Rumeenia kanti seni suuremalt jaolt säästnud, muretsevad elanikud, et vajaduse tekkides ei pruugi meditsiiniabi nendeni jõuda. «On arvestatav võimalus, et on juba liiga hilja, kui päästepaatkohale jõuab,» ütleb Acsente.

See on vaid viimane väljakutse, mille tänapäeva maailma on heitnud delta haprale tasakaalule.

04.07.2020 07.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto