E, 20.03.2023

Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees

Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kalamees Marius tutvustab külalistele Doonau delta vaatamisväärsusi. Sacalini saare kõrval kanalil võtab ta paadil hoogu maha, et mitte linde häirida. 
Kalamees Marius tutvustab külalistele Doonau delta vaatamisväärsusi. Sacalini saare kõrval kanalil võtab ta paadil hoogu maha, et mitte linde häirida. Foto: DANIEL MIHAILESCU/AFP/Scanpix

Nüüd, mil mootorpaadid on aerumehed Rumeenia kirdeserval asuvast Doonau deltast sama hästi kui välja söönud, on Iosif Acsentele saanud päris selgeks, et piirkonna traditsioonid ja tavapärased harjumused kaovad tasapisi – koroonaviiruse pandeemia on probleemid lihtsad veelgi teravamalt esile toonud.

Acsente on Doonau deltas oma puupaadiga ringi konnanud juba enam kui neli aastakümmet, alustades retki kodukülast Sfântu Gheorghest. «Ma tunnen Doonaud nii hästi, et kui mind visataks helikopterist välja, siis ma teaks, kus ma olen,» lausub mees uhkelt.

Aga elul looduslikus labürindis, kus liikuda saab ainult paadiga, on omad puudused.

Ehkki pandeemia on seda Rumeenia kanti seni suuremalt jaolt säästnud, muretsevad elanikud, et vajaduse tekkides ei pruugi meditsiiniabi nendeni jõuda. «On arvestatav võimalus, et on juba liiga hilja, kui päästepaatkohale jõuab,» ütleb Acsente.

See on vaid viimane väljakutse, mille tänapäeva maailma on heitnud delta haprale tasakaalule.

Märksõnad
Tagasi üles