Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.07.2020
Eesti Estoonlased lahkavad Aivar Mäed tabanud süüdistuste tagamaid (114) Eesti lühiuudised Riigikogu koguneb arutama töölubade pikendamist (7) Martin Helme lubab uut tooni (1) Riigikülasse tulekivi tooma VIDEO JA GALERII ⟩ Kesk-Eesti paisjärv muutus aktiivsete suvitajate Mekaks (1) Majandus Majanduse olukord on halb, aga tulevik pakub lootust Majanduse lühiuudised Suur edetabel: need on Eesti investorite lemmikaktsiad Aasia majanduste taastumine läheb hapralt Välismaa Uued viiruskolded sunnivad tuhanded inimesed koduseinte vahele Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Noori rõhub stress ja ühiskondlik surve (3) Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: ajakirjandus ei ole kohus (21) Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu (15) Juku-Kalle Raid: Riigikogu kahepalgeline hoiak Tiibeti ja dalai-laama küsimuses (8) Raimond Kaljulaid: kuidas toetada maaomavalitsusi? (1) 5. juuli 1940: valimisetendus algab Kultuur Kapitalist astub kirikusse ja küsib: «Palju maksab?» (1) Elab veel funk Kultuuri lühiuudised Kas on kerge olla noor?* Sport Tänak meelitas Viru rallile oodatust rohkem pealtvaatajaid Spordi lühiuudised Karistused rikkusid Hamiltoni nädalavahetuse Flora võidutses, Trans kurvastas, Paide rõõmustas Tartu Piret Bristol: muutuste arhitektid Ott Kiens: roheline orav Tartu linnapildis (1) Parkide elurikkuse projekt ei taotlegi harjumuspärast ilu Autovabaduse puiestee avanes rõõmsalt ja rahvarohkelt Tartu lühiuudised Koroonaepideemiajärgne aeg hoiab kliinikumi töötajad valvel (3) Värvika ajalooga Kavastu jõeparv sai uue kuue (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu

2 min lugemist
  • Riigikogu võtab päevakorda tööjõukriisi leevendamise eelnõu
  • Hooajatööd pakkuvatel ettevõtetel on jätkuvalt raske töökäsi saada
  • EKRE tööpoliitika vastandab omavahel eri rahvuseid
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts FOTO: Urmas Nemvalts

Laupäeval toimunud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kongressi kõned andsid jõulise signaali täna toimuvaks erakorraliseks riigikogu istungiks, kus võetakse Reformierakonna fraktsiooni algatusel päevakorda tööjõukriisi leevendamise eelnõu ehk välistööjõu töölubade pikendamine selle aasta lõpuni.

 Eelnõuga otsitakse lahendust, mis aitaks põllumajandust, ehitust ja teisi kriisis vaevlevaid valdkondi, kus välistööjõu kaotus on põhjustanud majanduslikku kahju.

«Meie kõige olulisem ülesanne on tagada töökohad oma inimestele. Ja mitte lihtsalt töökohad, vaid korraliku palgaga töökohad. Just see on ju keskne teema niinimetatud Ukraina maasikakorjajate küsimuses,» kinnitas Martin Helme möödunud kongressil peetud kõnes. Sellises kontekstis mõjub vastse EKRE esimehe sõnavõtt «omade» eelistamisest niigi kriisis kannatavatele ettevõtetele pahatahtliku nöökimisena.

Majanduslikus protektsionismis ei ole iseenesest midagi halba. Keerulisel ajal tegelevad kõik riigid, sõltumata valitsuse ideoloogilisest suunast, oma turu kaitsmisega. Praegu teame siiski, et kohalike töökäte abiga pole me olnud võimelised kõiki probleeme lahendama. Valdavalt hooajatööd pakkuval põllumajandusel läheb marjakorjajate leidmisega siinsel tööturul kehvasti. Samuti on hädas teised valdkonnad. Et meie ettevõtjad ei kannaks kahju ja püsiksid elujõulised ka majanduslanguse tingimustes, on mõistlik lubada Ukrainast ja mujalt pärit töötajatel kauem Eestis viibida.

Ent põhimõttekindla majandusprotektsionismi tagant paistab välja EKRE tumedam pool. EKRE aseesimees Mart Helme ei valuta südant mitte ainult selle pärast, et võõrsilt tulnud ukrainlased võtavad maasikapõldudel eestlaste käest töö, vaid ka Tallinna linnavalitsuse koosseisu pärast, kus võimule on pääsenud tema meelest liiga vähe eestlasi ning võim on läinud venelaste kätte. Üleskutse oma kodanike vahel rahvuse järgi vahet teha on igal juhul väga ohtlik retoorika, mis võib suurendada pingeid Eestis elavate rahvaste vahel.

Kui võtame omaks EKRE rahvusi vastandava poliitilise joone, siis jõuka Šveitsi asemel võib Eestist saada hoopis vaene ääremaa.

15

Sellised väljaütlemised teenivad vaid idanaabri huve, kes tahab iga hinna eest õhutada konflikti eestlaste ja venelaste vahel, et viia siis ellu oma geopoliitilisi soovunelmaid. On äärmiselt kahetsusväärne, et muudame ennast vabatahtlikult haavatavaks jõule, mis tahab meid aina rohkem oma mõjusfääri saada.

Uuel EKRE esimehel Martin Helmel on siinkohal vaja selgitusi jagada. Kindlasti ei haaku taanduva esimehe väljaütlemine erakonna uue näoga, mis pidavat oma senist tooni valijatega suheldes muutma.

Ükskõik millist riikliku küsimust me ka ei lahendaks, olgu selleks siis linnajuhtimine või võõrtööjõu poliitika, ei tohiks me eri rahvusest inimesi üksteisele vastandada: kõigil kodanikel on võrdne õigus osaleda Eesti poliitilises elus. Kolmandate riikide kodanike elamise ja töötamise üle Eestis on võimalik kokku leppida riigi huvidest lähtudes.

Kui võtame omaks EKRE rahvusi vastandava poliitilise joone, siis isepäise ja jõuka Šveitsi mudeli asemel – kus muu hulgas on ka palju sisserännanuid ja eri keelt kõnelevaid inimesi – võib Eestist saada hoopis vaene ääremaa.

Seotud lood
04.07.2020 07.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto