L, 23.09.2023

Kas Euroopa majandus toibub või tegelikult mitte?

Erik Aru
, BNSi ja Postimehe majandustoimetuse juht
Facebook
Comments 7
Riigiti on kaubanduse aastane muutus äärmiselt erinev.
Riigiti on kaubanduse aastane muutus äärmiselt erinev. Foto: Pm

Eesti-taolise ekspordist sõltuva riigi puhul on arvatagi majanduse käekäigu puhul äärmiselt tähtis see, kuidas läheb kaubanduspartneritel. Seda pole aga sugugi lihtne öelda.

Euroopa viimase aja majandusnäitajate põhjal võib kokku panna mitu üksteisest täiesti erinevat lugu. Üks oleks optimistlikult tulevikku vaatav jutt sügava kriisi järgsest kiirest toibumisest, teine aga pessimistlik nutulaul põhja kukkunud majandusest, mis ei näita mingeid erilisi toibumismärke. Kõik sõltub sellest, milliseid näitajaid eelistada, ja sellestki, kuidas neid tõlgendada.

Nii näiteks teatas Saksa föderaalne statistikaagentuur eile, et riigi tööstuse tellimuste maht kasvas mais võrreldes aprilliga 10,8 protsenti, mis on uus rekord. Lihtne oleks siit järeldada, et kriisis raske hoobi saanud Euroopa majanduse mootor hakkab täistuuridel taaskäivituma. See oleks meile väga tähtis teave, sest Saksamaa pole mitte ainult üks Eesti suurimaid ekspordiriike, vaid ka kõigi meie ülejäänud kaubanduspartnerite peamisi eksporditurge.

Facebook
Comments 7

Märksõnad

Tagasi üles