E, 25.09.2023

Tervise lühiuudised

Postimees
Facebook
Comments
Tartumaal uusi nakatunuid ei tuvastatud.
Tartumaal uusi nakatunuid ei tuvastatud. Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Lisandus kolm uut koroonaviiruse sümptomit

USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskuste teadlased lisasid seni teadaolevatele kolm uut koroonaviiruse sümptomit: kinnine nina või nohu, iiveldus ja kõhulahtisus. Kõnealuseid sümptomeid võivad põhjustada mitmesugused terviseprobleemid, sealhulgas allergiad, mõni muu nakkus, võõrkeha ninas, isegi tubakasuits või vürtsikas söök, vahendab Forbes. Koroonaviiruse tõenäosus on suurem, kui esineb veel teisi Covid-19 sümptomeid. Teadlased on praeguseks tuvastanud 12 koroonaviiruse sümptomit: palavik, külmavärinad, köha, õhupuudus või hingamisraskused, väsimus, lihasvalu, peavalu, maitsemeele või lõhnataju kadu, kurguvalu, kinnine nina või nohu, iiveldus ja/või oksendamine, kõhulahtisus.

Leiutati reaalajas viipekeelt tõlkiv kinnas

Ajakirjas Nature Electronics avaldati uurimistöö viipekeelt reaalajas kõneks tõlkivast kindast. Seadmes sisalduvad piki sõrmi kulgevad andurid tuvastavad iga Ameerika viipekeeles leiduva sõna, fraasi või tähe. Signaalid edastatakse nutitelefoni, mis tõlgib need suuliseks kõneks kiirusega sõna sekundis. «Loodame, et see annab viipekeelt kasutavatele inimestele lihtsa võimaluse suhelda otse, ilma et oleks vaja kedagi tõlkima,» ütles juhtivteadur Jun Chen, kes loodab, et see toetab ka viipekeele õppimist. Kinnas ei tõlgi ingliskeelses maailmas teisena domineerivat briti viipekeelt.

Valmis vaimse tervise roheline raamat

Peagi läheb kooskõlastusringile vaimse tervise olukorda, tulevikuküsimusi, väärtustamist, ennetust ja ravi kirjeldav roheline raamat. Eesti on praegu üks vähestest vaimse tervise raamdokumendita Euroopa riikidest. Samas otsib abi üha rohkem vaimse tervise muredega inimesi, sh 10–12 protsenti alaealistest. Vaimse tervise otsesed ja kaudsed kulud on 2,8 protsenti Eesti SKTst (600 miljonit eurot). «Kriisis nägime, et paljud inimesed kogesid tavapärasemast rohkem stressi. Tähtis oli esmaste oskuste, teadmiste ja harjumuste olemasolu enda hoidmiseks. Edaspidigi võiksid enda hoidmise oskused, harjumused ja vaimse tervise hügieen saada sama tavaliseks nagu kätepesugi,» ütles MTÜ Peaasjad juht Anna-Kaisa Oidermaa.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles