Sisukord
Arvamus
Postimees
08.07.2020
Eesti «Iga usaldus eeldab väga head suhtlust» Välistudengite isolatsiooninõue teeb nõutuks (22) Eesti lühiuudised Allilmaliider suri südameataki tagajärjel Austraalias elavad eestlased ootavad riigist lahkumise luba nädalaid Riik ja kogudus käivad kujude pärast kohut (1) Majandus Aprillis alguse saanud üldine hinnalangus aeglustus juunis (1) Majanduse lühiuudised Eesti särtsuvelo tootja hoiab buumi laineharjal tasakaalu Välismaa President Macron haaras valitsuse üle kontrolli Välismaa lühiuudised NATO staabielemendi liitlased koduigatsust ei kurda (5) Venemaa poliitikasse astus teine Putin (1) Arvamus Juhtkiri: Macron ja peeglike seina peal (4) Aimar Altosaar: Šveits või pimeriik (56) Vladimir Juškin: Putini juuniteesid (20) Malle Salupere: ikka kordub sama viga (1) Erkki Bahovski: kellele on vaja ausammast? (8) Päeva karikatuur Vastulause ⟩ Ajakirjandus ei ole kohus ega süütegude paralleelmenetleja (42) Kultuur Laguneva maailma teater ehk kaasaegse teatri hetkeseis Eestis Tarantino (ja paljude teiste) iidol Selgusid Eestit Veneetsia biennaalil esindavad kunstnikud Sport Venemaa iluuisutaja: sport röövis lapsepõlve. Levandi ja Kiibus on teist meelt Kaspar Treier täitis lapsepõlveunistuse, kuid nüüd algavad tõsised väljakutsed Rally Estonia jätab mitu väga head katset tulevikku Uued tõendid võivad kahtluse alla seada Venemaa dopingusaaga vilepuhuja usaldusväärsuse (1) Välismaal debüüthooaja lõpetanud korvpallikoondislase vastu tuntakse huvi nii Eestist kui ka piiri tagant Tartu Kätlin Konstabel: närvilisus roolis võrdub purjus juhtimisega (1) Ralli ajaks Tartusse öömaja enam leida ei pruugi Tartu lühiuudised Tammeka noortevõistkond seisab Euroopa lävel Valimiskomisjon arvas tülitekitaja volikogust välja (1) Helge kauge tulevik: sadu kilomeetreid rattateid ja neli uut silda Teadustelk kutsub kõiki nuputama Pepe’s ja Hops üritavad hoogu sisse saada Argo Aadli teeb nalja iseenda üle Võõraste tõrjumise mentaliteet pressib ülikoolidesse (5) Veljo Tormise looming kõlab päikesetõusust päikeseloojanguni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: Šveits või pimeriik

2 min lugemist
  • Šveitsi kõrval oleks Eestil endiselt õppida ka Põhjamaadelt
  • Meie poliitiline kultuur on auklik nagu Šveitsi juust
  • Kõigepealt tuleb üle saada pimeriigi sündroomist
Aimar Altosaar FOTO: Eero Vabamägi

EKRE on võtnud suuna Šveitsile, kuid selle riigi ülesehituse või elukorralduse kopeerimise asemel peaksime olema päriselt, mitte üksnes deklaratiivselt kristliku kultuuuri osa, kirjutab Aimar Altosaar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

EKRE vastne esimees Martin Helme ütles Postimehele: «Šveits on isikliku vastutuse, isikliku püüdlemise ja vabaduse väga selge näide Euroopas. Töökas ja moraalne. Kui me mõtleme selle peale, et missugused variandid meil on väikeriigina, siis me peaksime olema väga enesekindlad, nii nagu šveitslased on (neil on küll teine ajalugu). Aga see enesekindlus, et meie viisi tehes saab ka kasulikult asjad aetud. Seda ma tahaksingi meile süstida.»

Kuldaväärt sõnad, kuigi seda väikeriigi enesekindlust võime õppida lähemaltki, meiega palju sarnasematest Põhja-Euroopa riikidest. Mida konkreetset võiks 700-aastaselt mägisest riigist üle võtta – kas föderatiivset ülesehitust, diskreetset pangandust, osalist otsedemokraatiat või midagi muud –, seda saame ehk peatselt teada. Šveits ei ole ju ka üleöö rikkaks saanud, vaid jõudnud majandusliku õitsengu ja kõrge elukvaliteedini suurte pingutuste tulemusena, milles on oma märkimisväärne osa olnud ka võõrtööjõu ulatuslikul kasutamisel. Šveitslaste eeskujulik demokraatlik valitsussüsteem on aastasadade jooksul välja kasvanud oma traditsioonidest ja konkreetseid vajadusi samm-sammult lahendades.

07.07.2020 09.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto