Sisukord
Kultuur
Postimees
08.07.2020
Eesti «Iga usaldus eeldab väga head suhtlust» Välistudengite isolatsiooninõue teeb nõutuks (22) Eesti lühiuudised Allilmaliider suri südameataki tagajärjel Austraalias elavad eestlased ootavad riigist lahkumise luba nädalaid Riik ja kogudus käivad kujude pärast kohut (1) Majandus Aprillis alguse saanud üldine hinnalangus aeglustus juunis (1) Majanduse lühiuudised Eesti särtsuvelo tootja hoiab buumi laineharjal tasakaalu Välismaa President Macron haaras valitsuse üle kontrolli Välismaa lühiuudised NATO staabielemendi liitlased koduigatsust ei kurda (5) Venemaa poliitikasse astus teine Putin (1) Arvamus Juhtkiri: Macron ja peeglike seina peal (4) Aimar Altosaar: Šveits või pimeriik (56) Vladimir Juškin: Putini juuniteesid (20) Malle Salupere: ikka kordub sama viga (1) Erkki Bahovski: kellele on vaja ausammast? (8) Päeva karikatuur Vastulause ⟩ Ajakirjandus ei ole kohus ega süütegude paralleelmenetleja (42) Kultuur Laguneva maailma teater ehk kaasaegse teatri hetkeseis Eestis Tarantino (ja paljude teiste) iidol Selgusid Eestit Veneetsia biennaalil esindavad kunstnikud Sport Venemaa iluuisutaja: sport röövis lapsepõlve. Levandi ja Kiibus on teist meelt Kaspar Treier täitis lapsepõlveunistuse, kuid nüüd algavad tõsised väljakutsed Rally Estonia jätab mitu väga head katset tulevikku Uued tõendid võivad kahtluse alla seada Venemaa dopingusaaga vilepuhuja usaldusväärsuse (1) Välismaal debüüthooaja lõpetanud korvpallikoondislase vastu tuntakse huvi nii Eestist kui ka piiri tagant Tartu Kätlin Konstabel: närvilisus roolis võrdub purjus juhtimisega (1) Ralli ajaks Tartusse öömaja enam leida ei pruugi Tartu lühiuudised Tammeka noortevõistkond seisab Euroopa lävel Valimiskomisjon arvas tülitekitaja volikogust välja (1) Helge kauge tulevik: sadu kilomeetreid rattateid ja neli uut silda Teadustelk kutsub kõiki nuputama Pepe’s ja Hops üritavad hoogu sisse saada Argo Aadli teeb nalja iseenda üle Võõraste tõrjumise mentaliteet pressib ülikoolidesse (5) Veljo Tormise looming kõlab päikesetõusust päikeseloojanguni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veljo Tormise looming kõlab päikesetõusust päikeseloojanguni

1 min lugemist
Veljo Tormis (1930–2017). FOTO: Peeter Langovits

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeval 7. augustil kõlavad Tartu lauluväljakul päikesetõusust loojanguni tema kirjutatud muusika salvestised. Nendest koostatava valiku kujunemisele saavad kaasa aidata kõik muusikasõbrad.

Päev algab Vanemuise orkestri kohapealses esituses mängitava «Kevade» filmi süidiga. Järgmise 16 tunni jooksul kõlavad plaatidelt Tormise koorilaulud, orkestriteosed, kammermuusika, džässi- ja elektroonikatöötlused ja muudki. Teoste vahele on põimitud Fred Jüssi salvestatud loodushelisid, päikeseloojangul aga võtab Celia Roose üles regilaulu.

Teoste valimine

Teoste valiku tegemise eesotsas on dirigent Küllike Joosing ja helilooja Liisa Hõbepappel, kaasa aitavad dirigendid Risto Joost ja Valter Soosalu. Helifailide tehniline toimetaja on Tammo Sumera. Muusikasõbrad on oodatud oma lemmikteostest ja -esitustest korraldajatele teada andma, et 7. augustil saaks kõlada ka see, mis on kuulajatele erilise tähendusega.

Ettevõtmise raames koguvad Tartu linnamuuseumi harumuuseumid külastajatelt kokku 1000 soovipaela. Koorilauljad seovad need päev varem väljakule, et märgistada ohutuid istumiskaugusi ning täita lauluväljak heade soovidega Veljo Tormisele (pildil, 1930–2017) ja tema loomingule.

Plaadid ja noodid

Korraldajad kutsuvad helilooja 90. sünniaastapäeva puhul kõiki üle vaatama ka oma plaadikogu ning uurima raamatukogudes ja muuseumides helilooja aastapäevaga seotud materjale, aga miks mitte ka õppima selgeks mõni Veljo Tormise kooriteose võõras partii ning leidma koorides võimalusi oma noodikogusid sisustada originaalnootidega.

Üritust korraldatakse vaid eratoetajate abiga ning avatud on ka Hooandja toetusplatvorm. Peakorraldaja on kammerkoor Kolm Lindu, keda abistab kammerkoor Helü. Tormise salvestatud muusika leidmisel on abiks Tartu ülikooli raamatukogu fonoteek, Eesti rahvusraamatukogu fonoteek, ERRi arhiiv, MTÜ Veljo Tormise Kultuuriselts jt. 

Seotud lood
07.07.2020 09.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto