Sisukord
Arvamus
Postimees
09.07.2020
Eesti Tallinn valmistub hüppeks Kaja Kallas: maksumaksjad peavad valitsuse rumalad otsused kinni maksma (7) Eesti lühiuudised Tark masin püüab Admiraliteedi basseinis mereprügi Epidemioloogide seitse lugu. Kergenduspisarad, surmahirm ja tänusõnad Majandus DHL premeerib kõiki töötajaid Tööturg sai elu sisse, aga kriis pole läbi TransferWise’i aktsionärid müüvad taas aktsiaid Välismaa Sakslased lubavad tüürida ELi solidaarsuse kursil (1) Venemaa süüdistab endist ajakirjanikku Tšehhi heaks luuramises (1) Välismaa lühiuudised ÜLEVAADE: Mida arvavad Eesti eurosaadikud Merkeli tänasest kõnest? (9) Arvamus Juhtkiri: edaspidi jagatakse raha ja inimesi teisiti (5) Evelyn Kaldoja: hingetõmbeaeg, mitte võit (13) Aija Sakova: sisemine «aga» takistab inimese kuulamisvõimet Karin Paulus: Pätsi pea ongi peamine (12) Martin Mölder: kooseluseaduse vari (21) Kadri Simson: uued tuuled Euroopa energeetikas (2) Andreas Kaju: orjuse vastu rajatud vabariik (16) Kultuur Matus Eesti moodi (2) Maffiakuninga piinad Sport Kontaveit tõi Tondi saali täismaja Eesti rattur tõusis nelja aastaga ei kellestki maailma eliiti (5) Spordi lühiuudised Tõeliste kümnevõistlejate sekka murdnud Tšernjavski: võlts oleks öelda, et jäi varu Maa Elu Kümneid tonne maasikaid jääb põllule mädanema (25) Suve alguse ilm soosis turbatootjaid Mida valitsus lubas, mida piiras? Köögiviljaturvast müüakse viimase kümnendi parimas tempos Võrumaa taludest leiab kelgukoeri, suitsusaunu ja toredat pererahvast Parimad nipid maasikate tervislikuks säilitamiseks Mee värvus sõltub miljonist pisiasjast Angervaks on niitude kuninganna Kesksuvi sobib seemnete külvamiseks Kunagisest jõukast Harjumaa karjakasvatustalust sai talurestoran Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kadri Simson: uued tuuled Euroopa energeetikas

2 min lugemist
  • Tuleviku energiasüsteem peab põhinema taastuvenergial.
  • Vesiniku kasutamine on Eesti võimalus.
  • Uued ja targemad lahendused aitavad kriisist tugevamana väljuda.
Kadri Simson. FOTO: Sander Ilvest

Sel kolmapäeval võttis Euroopa Komisjon vastu kaks uut energeetikaalast algatust, mis aitavad Euroopa Liidul saavutada nii oma keskkonna- kui ka majanduseesmärke. Keeruliste pealkirjade – energiasüsteemide lõimimise strateegia ja vesinikustrateegia – taga on pikalt oodatud ja tulevikku suunatud sammud, kirjutab Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Euroopa Liit (EL) on võtnud endale kohustuse saavutada aastaks 2050 kliimaneutraalsus. Ambitsioonikas eesmärk, mis nõuab kogu energiasüsteemi põhjalikku muutmist. Praegu toimub energia tootmine ja tarbimine üldjuhul isoleeritud ahelates, olgu see naftaplatvormilt auto paaki või söekaevandusest tehasesse. See on raiskav ja saastav ning taastuvenergia puhul mittetoimiv mudel. Et kasvuhoonegaase drastiliselt vähendada, tuleb energiasüsteemi planeerida kui tervikut ning energiakandjad, taristu ja lõppkasutajad paindlikult ühendada.

Tuleviku energiasüsteem peab eelkõige põhinema taastuvenergial, mis omakorda eeldab laialdast elektrifitseerimist, näiteks elektriautode või soojuspumpade näol. Kus elektrifitseerimine pole võimalik, tuleb kasutada puhtaid kütuseid, nagu vesinik ja biogaas. Lisaks peame nutikalt ära tarbima selle energia, mis seni raisku läinud.

08.07.2020 10.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto