Sisukord
Eesti
Postimees
09.07.2020
Eesti Tallinn valmistub hüppeks Kaja Kallas: maksumaksjad peavad valitsuse rumalad otsused kinni maksma (7) Eesti lühiuudised Tark masin püüab Admiraliteedi basseinis mereprügi Epidemioloogide seitse lugu. Kergenduspisarad, surmahirm ja tänusõnad Majandus DHL premeerib kõiki töötajaid Tööturg sai elu sisse, aga kriis pole läbi TransferWise’i aktsionärid müüvad taas aktsiaid Välismaa Sakslased lubavad tüürida ELi solidaarsuse kursil (1) Venemaa süüdistab endist ajakirjanikku Tšehhi heaks luuramises (1) Välismaa lühiuudised ÜLEVAADE: Mida arvavad Eesti eurosaadikud Merkeli tänasest kõnest? (9) Arvamus Juhtkiri: edaspidi jagatakse raha ja inimesi teisiti (5) Evelyn Kaldoja: hingetõmbeaeg, mitte võit (13) Aija Sakova: sisemine «aga» takistab inimese kuulamisvõimet Karin Paulus: Pätsi pea ongi peamine (12) Martin Mölder: kooseluseaduse vari (21) Kadri Simson: uued tuuled Euroopa energeetikas (2) Andreas Kaju: orjuse vastu rajatud vabariik (16) Kultuur Matus Eesti moodi (2) Maffiakuninga piinad Sport Kontaveit tõi Tondi saali täismaja Eesti rattur tõusis nelja aastaga ei kellestki maailma eliiti (5) Spordi lühiuudised Tõeliste kümnevõistlejate sekka murdnud Tšernjavski: võlts oleks öelda, et jäi varu Maa Elu Kümneid tonne maasikaid jääb põllule mädanema (25) Suve alguse ilm soosis turbatootjaid Mida valitsus lubas, mida piiras? Köögiviljaturvast müüakse viimase kümnendi parimas tempos Võrumaa taludest leiab kelgukoeri, suitsusaunu ja toredat pererahvast Parimad nipid maasikate tervislikuks säilitamiseks Mee värvus sõltub miljonist pisiasjast Angervaks on niitude kuninganna Kesksuvi sobib seemnete külvamiseks Kunagisest jõukast Harjumaa karjakasvatustalust sai talurestoran Meelelahutus Koomiks Sudoku

Epidemioloogide seitse lugu. Kergenduspisarad, surmahirm ja tänusõnad

7 min lugemist
Praegu on jälgimise all 13 haiget. FOTO: Pm FOTO: Pm

Nii suur epideemia nagu seekordne Covid-19 oli terviseameti epidemioloogidele esmakordne kogemus. «Keerukaks teebki sellega toimetuleku just teadmatus, kuidas ja kaua see olukord oma eri etappides kestab. Lohutab vast see, et kõik nakkushaigused alluvad teatud reeglitele: haigestumiseks peab olema haigustekitaja, levikutee ja vastuvõtlik organism,» selgitas terviseameti Põhja regiooni menetlusgrupi juht Juta Varjas, lisades, et epidemioloogidele annab oma töös lootust teadmine, et seda ahelat mõjutades on võimalik haigust kontrolli all hoida.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koroonadetektiivideks ristitud epidemioloogid olid kogu haiguse kõrgaja ja on ka praegu ühenduses kõikide ametliku diagnoosi saanud nakatunutega, et see ahel välja selgitada ja katkestada. Terviseameti pressiesindaja Eike Kingsepp ütles, et haiguse kõrghetkel Eestis kindlasti iga päev kõigile haigestunutele helistada ei jõutud, sest epidemioloogid pidid ka kontaktseid kaardistama, kuid oma haiguseperioodi jooksul said nakatunud mitu kõnet terviseametilt. «Kui palju neid kõnesid täpselt oli, me veel kokku lüüa pole jõudnud, aga see arv on tuhandetes,» märkis Kingsepp.

Põhja regionaalosakonna nõunik Mihkel Näks ütles, et kriisi algusest kuni selle nädalani on üle Eesti kokku jälgimise all olnud ligi 4300 inimest ning keskmiselt on üle Eesti ühel inspektoril olnud jälgimise all ligi 170 inimest. Kogu aja on üks epidemioloog jälginud kokku maksimaalselt 650 inimese seisundit. Ühel nakatunul võib olla isegi 100 ja rohkem kontaktset.

08.07.2020 10.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto