Sisukord
Arter
Postimees
11.07.2020
Eesti FOTOD JA VIDEO ⟩ Riskiallikas ei ole elektritõukeratas, vaid inimene (13) Priit Hõbemägi on valmis minema kultuurikomisjoni vastu kohtusse Eesti lühiuudised Vanglamüüri lammutamine tõi hea üllatuse Kriis suunamudijaid ei murdnud (3) Majandus Analüüs: Tallink kaotas üle kahe miljoni reisija (2) Apple’i aktsia ralli teeb murelikuks, analüütikud soovitavad siiski osta (1) Välismaa AJA PEEGEL. Tunnistajad vaikivad seni Srebrenica ohvrite matmispaikadest Välismaa lühiuudised Arvamus Mihkel Kunnus: hukkamine e-kohtus (7) President Kanye West (4) Tagasihoidlik töörügaja Linnapea salarelv 111 päeva sisekaemust Juhtkiri: tõuksisõit pole lapsemäng (1) Tühista või saa tühistatud: avalikust arutelust sotsiaalmeedia ajastul (2) Sport MMA-eksperdid Vallo Hannus ja Ari Matti Mustonen lahkavad UFC suurt peamatši Ville Arikese kolumn: spordimaailm, mida me veel ei tundnud Tiidrek Nurme andis kogu oma elu jooksmisele (5) Merendus Täna algaval Muhu väina regatil suuri pidusid ei tule Merenduse lühiuudised AK Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi Arter Laevandusjuht Kadri Land: Tundub, et põdesin koroonat juba aasta algul Eesti jälle esirinnas! Mets kaob, mis mühiseb (69) Õiguspsühholoog Talis Bachmann: kui on ainult sõna sõna vastu, siis ei tohiks süüdi mõista (8) Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi «Väina tuled see aasta?» Millest suhetes kõige rohkem puudust tuntakse? Leedu köök naeratab: maitse kohalikke superstaare Mis on saanud rahvaautost? Sõiduproov uue Škoda Octaviaga toob selgust (3) Kuidas voltida periskoopi? Huawei täiustas parimat kaameratelefoni Esimene rokifestival tähistas totaalset vabanemist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õiguspsühholoog Talis Bachmann: kui on ainult sõna sõna vastu, siis ei tohiks süüdi mõista

8 min lugemist
Professor Talis Bachmann oma töökabinetis Tallinnas. FOTO: Madis Veltman

Tänu nüüdisaja täpsetele meetoditele on tulnud ilmsiks, et puhtalt sõnaliste tunnistuste põhjal tehtud süüdimõistvad otsused on nii mõnelgi puhul osutunud praagiks. Sest inimese mälu on petlik ja mõjutatav, tõdeb õiguspsühholoogia professor Talis Bachmann.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Meenutage midagi olulist, mis teiega kunagi juhtus! Kas tundub, et mälupilt tekib selgelt silme ette?

Aga kas olete kindel, et kõik toimus just nii, nagu nüüd mäletate ja paistab?

Ärge olge! Sest mälus ja mäluandmete põhjal antud kirjeldustes leiab aja jooksul aset terve hulk muutusi, seletab Tartu Ülikooli kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professor Talis Bachmann. «Mõjub nii see, mis on juhtunud vahepeal, kui ka see, mis mälust info taastamise ajal toimub: kas inimest kallutatakse küsimuste ja vihjetega või mitte,» toob ta näite.

Paljude vanade asjade klaarimine Eestis annab põhjust Bachmannilt uurida, kui usutavad on meie mälupildid.

Kui me ei mäleta täpselt isegi kolme päeva taguseid sündmusi, siis kuidas saame üldse usaldada neid mälupilte, mis pärinevad veel kaugemast ajast, mitme aasta tagant?

Ei saagi usaldada. Õnneks on suur osa mälestustest ja meenutustest

10.07.2020 13.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto