Sisukord
Arter
Postimees
11.07.2020
Eesti FOTOD JA VIDEO ⟩ Riskiallikas ei ole elektritõukeratas, vaid inimene (13) Priit Hõbemägi on valmis minema kultuurikomisjoni vastu kohtusse Eesti lühiuudised Vanglamüüri lammutamine tõi hea üllatuse Kriis suunamudijaid ei murdnud (3) Majandus Analüüs: Tallink kaotas üle kahe miljoni reisija (2) Apple’i aktsia ralli teeb murelikuks, analüütikud soovitavad siiski osta (1) Välismaa AJA PEEGEL. Tunnistajad vaikivad seni Srebrenica ohvrite matmispaikadest Välismaa lühiuudised Arvamus Mihkel Kunnus: hukkamine e-kohtus (7) President Kanye West (4) Tagasihoidlik töörügaja Linnapea salarelv 111 päeva sisekaemust Juhtkiri: tõuksisõit pole lapsemäng (1) Tühista või saa tühistatud: avalikust arutelust sotsiaalmeedia ajastul (2) Sport MMA-eksperdid Vallo Hannus ja Ari Matti Mustonen lahkavad UFC suurt peamatši Ville Arikese kolumn: spordimaailm, mida me veel ei tundnud Tiidrek Nurme andis kogu oma elu jooksmisele (5) Merendus Täna algaval Muhu väina regatil suuri pidusid ei tule Merenduse lühiuudised AK Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi Arter Laevandusjuht Kadri Land: Tundub, et põdesin koroonat juba aasta algul Eesti jälle esirinnas! Mets kaob, mis mühiseb (69) Õiguspsühholoog Talis Bachmann: kui on ainult sõna sõna vastu, siis ei tohiks süüdi mõista (8) Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi «Väina tuled see aasta?» Millest suhetes kõige rohkem puudust tuntakse? Leedu köök naeratab: maitse kohalikke superstaare Mis on saanud rahvaautost? Sõiduproov uue Škoda Octaviaga toob selgust (3) Kuidas voltida periskoopi? Huawei täiustas parimat kaameratelefoni Esimene rokifestival tähistas totaalset vabanemist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti jälle esirinnas! Mets kaob, mis mühiseb

5 min lugemist
Lageraie Kosel.    FOTO: Sander Ilvest

Eesti on metsade raiumises Euroopa tipus, esiraiujatest Soomest ja Rootsist suudame proportsionaalselt isegi sammu ette rebida.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti on metsade raiumises Euroopa tipus, esiraiujatest Soomest ja Rootsist suudame proportsionaalselt isegi sammu ette rebida.

See teade paneb vankuma loosungi, mida keskkonnaministeerium tänini pruugib: «Eestis kasvab metsa rohkem juurde, kui raiutakse.»

Euroopa Komisjoni teadusuuringute ühiskeskuse teadlased Guido Ceccherini juhtimisel avaldasid nädala eest ajakirjas Nature uurimuse, kus vaadeldi Euroopa Liidu 26 riigi metsades toimuvat raiet satelliidifotode põhjal.

Euroopas langetatakse puid sellise hooga, et kliimaneutraalsuse eesmärkide saavutamiseks tuleb hakata otsima teisi lahendusi. Raiutud metsade tõttu paiskub Euroopast atmosfääri nii palju süsihappegaasi, et veel püsti jäänud metsad seda siduda ei suuda.

Raiemaht on viimastel aastatel kasvanud, esirinnas Rootsi, kus viimastel aastatel on raiutud metsa pindala kasvanud 29 protsenti, ja Soome, kus kasv on olnud 22 protsenti. Poola, Hispaania, Läti, Portugal ja Eesti lisasid raiutud metsa pindalale kokku 30 protsenti.

Eesti teeb lageraiet

Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogia juhtivteadur Asko Lõhmus ütleb, et proportsionaalselt tuleb sellest uuringust välja, et Eestis on seis hullemgi kui Rootsis ja Soomes. Eestis on raiutava metsa pindala aastail 2016–2018 võrreldes aastatega 2004–2015 kasvanud 85 protsenti.

10.07.2020 13.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto