Sisukord
Arvamus
Postimees
11.07.2020
Eesti FOTOD JA VIDEO ⟩ Riskiallikas ei ole elektritõukeratas, vaid inimene (13) Priit Hõbemägi on valmis minema kultuurikomisjoni vastu kohtusse Eesti lühiuudised Vanglamüüri lammutamine tõi hea üllatuse Kriis suunamudijaid ei murdnud (3) Majandus Analüüs: Tallink kaotas üle kahe miljoni reisija (2) Apple’i aktsia ralli teeb murelikuks, analüütikud soovitavad siiski osta (1) Välismaa AJA PEEGEL. Tunnistajad vaikivad seni Srebrenica ohvrite matmispaikadest Välismaa lühiuudised Arvamus Mihkel Kunnus: hukkamine e-kohtus (7) President Kanye West (4) Tagasihoidlik töörügaja Linnapea salarelv 111 päeva sisekaemust Juhtkiri: tõuksisõit pole lapsemäng (1) Tühista või saa tühistatud: avalikust arutelust sotsiaalmeedia ajastul (2) Sport MMA-eksperdid Vallo Hannus ja Ari Matti Mustonen lahkavad UFC suurt peamatši Ville Arikese kolumn: spordimaailm, mida me veel ei tundnud Tiidrek Nurme andis kogu oma elu jooksmisele (5) Merendus Täna algaval Muhu väina regatil suuri pidusid ei tule Merenduse lühiuudised AK Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi Arter Laevandusjuht Kadri Land: Tundub, et põdesin koroonat juba aasta algul Eesti jälle esirinnas! Mets kaob, mis mühiseb (69) Õiguspsühholoog Talis Bachmann: kui on ainult sõna sõna vastu, siis ei tohiks süüdi mõista (8) Põhjala võlud ja valud: vana kummitehas võidetakse inimestele tagasi «Väina tuled see aasta?» Millest suhetes kõige rohkem puudust tuntakse? Leedu köök naeratab: maitse kohalikke superstaare Mis on saanud rahvaautost? Sõiduproov uue Škoda Octaviaga toob selgust (3) Kuidas voltida periskoopi? Huawei täiustas parimat kaameratelefoni Esimene rokifestival tähistas totaalset vabanemist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tühista või saa tühistatud: avalikust arutelust sotsiaalmeedia ajastul

5 min lugemist
  • Sotsiaalmeedias vohab avalik häbistamine, nn tühistamiskultuur
  • Nähtus on viimase viie aastaga võtnud ähvardavad mõõtmed
  • Halbade ideede ja nähtuste vastu tuleb sõdida argumentidega
TÜ riigiteaduste üliõpilane Laura Vilbiks FOTO: Erakogu

Kuigi sotsiaalmeedias vohab inimeste canceldamine, ei tohiks kaotada lootust ühiskondlikuks debatiks, kirjutab Tartu Ülikooli riigiteaduste üliõpilane Laura Vilbiks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üle 150 kirjaniku, teadlase ja aktivisti kirjutas alla teisipäeval Harper’s Magazine’is avaldatud kirjale «õiglusest ja avalikust debatist». Kuigi kiri seda otseselt ei maini, on see vastureaktsioon nn cancel culture’ile – sotsiaalmeedias vohavale avalikule häbistamisele, mis canceldab või emakeeles öeldes «tühistab» inimesi, kes on teinud problemaatilisi väljaütlemisi. Kirjas öeldult saab «halbadest ideedest jagu nende esile toomise, argumenteerimise ja veenmise teel, mitte neid vaigistades või olematuks soovides». Kuigi kirja sisu on suhteliselt üldine, on see pälvinud hulgaliselt vastukaja, peamiselt vastakaid tundeid tekitavate allakirjutajate tõttu. Näiteks on alla kirjutanud ka menukas kirjanik J. K. Rowling, kes hiljuti avalikult «tühistati», sest ta jagas Twitteris transfoobseid sõnumeid. Nagu kõik suured debatid ingliskeelses meedias, on ka see teema jõudnud kanda kinnitada Eesti sotsiaalmeedias – näiteks on kohalike noorte Twitteri kasutajate seas canceldamine igapäevases kasutuses.

3 mõtet

Avalikul häbistamisel sotsiaalmeedias olnud üsna suur ühiskondlik mõju ja see on muutnud nii mõnegi varasemalt lugupeetud inimese põlatud põrandaaluseks.

Erinevalt tavapärasest boikoteerimisest taotleb tühistamine inimese täielikku ühiskonnast pagendamist, talle teist võimalust andmata.

Inimesed, kes avalikkuses oma arvamusi jagavad on pidevalt kõrgendatud tähelepanu all ja võivad kergesti sattuda seetõttu häbistamisrünnaku alla.

10.07.2020 13.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto