Sisukord
Arvamus
Postimees
13.07.2020
Eesti ERMil miljon eurot puudu (5) Eesti lühiuudised Maanteeamet sõdib sõidueksamiaja müüjatega (4) Paadunud kelm tegutseb jälle (2) Aiarebaste nunnutamine võib lõppeda raske haigusega Majandus Renditööandjad nõuavad riigilt seadusemuudatusi (8) Majanduse lühiuudised Kaubavahetus vähenes järsult ka maikuus Eesti veofirmad ei kipu enam Venemaale tankima (3) Välismaa VIDEO ⟩ Naabreid hirmutab lätlaste kummaline sõidukultuur (75) Automaksu kehtestamine ajas leedulased vihale (2) Trump päästis vana sõbra vanglast PILTUUDIS ⟩ Poola valis presidenti Kuberneri vahistamisele vastati meeleavaldustega Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: tööjõurent kontrolli alla (1) Henri Zeigo: hiinameelne ülikool (3) VÄITLUS ⟩ Kas lobistidele peaks tegema kohustusliku registri? (1) Indrek Koppel: valmistudes teiseks laineks – Iisraeli õppetunnid (10) Sergei Metlev: Facebooki surm (1) Heinrich Suik: energeetika varustatuse vähikäik (3) Kultuur Pärast kriisi tagasi piraadilaeval Eluvett ja surmarüübet Elevandi kõrtsist Sport Spordi lühiuudised Rallitest vajab planeerimist ja koostööd, kuid on sõitja arenguks ülioluline Mercedes rõõmustas, Ferrari kurvastas Eesti vormelitalent teeb karjääri tiimijuhina Tartu Lastel tuli koroonaproovide pärast loobuda kingitud kõnnirobotist Liiga suureks peetav kool läheb ikka remonti Oma Manhattan jääb tartlastele vaid unistuseks (2) Raadil kostis jälle vikati luiskamist ERM koondab sügisel töötajaid ja vähendab lahtiolekuaega Emajõgi tõi kokku palju rahvast Tartu lühiuudised Raju lõhkus tuuliku ja autoklaasi Vorbusest saab Tartu uus linnajagu Kirjandusmuuseumi direktori kohusetäitja: ma ei ole tulnud siia asutust kinni panema Meelelahutus Koomiks Sudoku

VÄITLUS ⟩ Kas lobistidele peaks tegema kohustusliku registri?

5 min lugemist
  • Huawei-lobist Marko Pomerants osales riigikogus Huawei-ohtude briifil
  • Eesti on üks vähestest Euroopa Liidu riikidest, kus pole lobistide registrit
  • Eesti on liitunud Euroopa konventsiooniga, mis eeldab registri loomist
Siim Vahtrus ja Karin Kase FOTO: Speaksmart/Polina Brzhenzinskaya

Riigikogu korruptsioonikomisjon on lubanud suvepuhkuselt tagasi tulles tegeleda lobiregistri teemaga. Väitlevad SpeakSmarti argumenteerimiskoolitaja ja advokaadibüroo Derling Primus jurist Siim Vahtrus ning pikaaegne väitlustreener Karin Kase.

Tellijale Tellijale

SIIM VAHTRUS: Eestis on lobitegevusel negatiivne varjund ja seda võrdsustatakse meil pigem millegi kuritegelikuga. Korruptsiooni vastu võitlev organisatsioon Transparency International defineerib lobi igasuguse huvigruppidepoolse suhtlusega, mis on avalike teenistujate otsuste mõjutamiseks tehtud. Eestis läheksid selle definitsiooni alla näiteks suhtekorraldusfirmad, erialaliidud ja valitsusvälised organisatsioonid. Isegi advokaadibürood, kui nad oma klientide huve esindavad.

KARIN KASE: Ühest küljest on oma huvide tutvustamine võimuesindajatele normaalne. On ju mõistetav, et poliitikud peavad kohtuma eri huvirühmade esindajatega ja selle tulemusena tegema kaalutletud otsuse. Teisest küljest tekitab see ka keerulisi olukordi. Selle aasta veebruaris istus Marko Pomerants Isamaa fraktsioonis ja kuulas, kuidas välisluureamet ja riigikantselei rääkisid Huaweiga seonduvatest ohtudest, olles ise tööl Huaweid esindavas suhtekorraldusettevõttes.

11.07.2020 14.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto