K, 30.11.2022

Automaksu kehtestamine ajas leedulased vihale

Bretty Sarapuu
, toimetaja
Automaksu kehtestamine ajas leedulased vihale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Leedus kehtestati automaks eelmise aasta juulist. Kriitikute sõnul ei aita riigis kehtestatud automaks vananenud autoparki välja vahetada, vaid hoopis innustab inimesi maksu tasumisest kõrvale hiilima.
Leedus kehtestati automaks eelmise aasta juulist. Kriitikute sõnul ei aita riigis kehtestatud automaks vananenud autoparki välja vahetada, vaid hoopis innustab inimesi maksu tasumisest kõrvale hiilima. Foto: PETRAS MALUKAS/AFP/Scanpix

Juuni viimastel päevadel ummistasid leedulased autode registreerimistoimingutega tegeleva ameti Regitra kontorid ja ülevaatuspunktid ning ülekoormus viis rivist välja ameti veebilehe, sest tuhanded inimesed soovisid sõidukitega seotud paberid korda ajada enne, kui riigis hakkas kehtima automaks.

Alates 1. juulist peavad leedulased sõiduki esmakordsel registreerimisel või kasutatud auto omaniku vahetusel tasuma automaksu, mis arvutatakse välja vastavalt CO2 väljalaskele ja mis võib ulatuda 13 eurost kuni 540 euroni. Maksu alla lähevad sõidukid, mis emiteerivad rohkem kui 130 grammi CO2 kilomeetri kohta.

Eraldi koefitsient tõstab diiselautode eest tasutavat summat, sest kuigi need emiteerivad vähem CO2, paiskavad diisel­autod õhku ohtlikke lämmastikoksiidi ühendeid. Leedus on rohkem kui pooled sõiduautod diiselmootoriga.

Automaksu valmistati ette mitu aastat, aga sellest hoolimata pole leedukad lõpptulemusega rahul ning maksu kehtestamise vastu koguti petitsiooniga üle 50 000 allkirjaga. Kriitikute sõnul paneb automaks suurima koormuse madalama sissetulekuga leibkondadele, kes on rahapuuduse tõttu sunnitud sõitma vanemate, ent seetõttu sageli ka saastavamate autodega.

Märksõnad
Tagasi üles