Sisukord
Arvamus
Postimees
13.07.2020
Eesti ERMil miljon eurot puudu (5) Eesti lühiuudised Maanteeamet sõdib sõidueksamiaja müüjatega (4) Paadunud kelm tegutseb jälle (2) Aiarebaste nunnutamine võib lõppeda raske haigusega Majandus Renditööandjad nõuavad riigilt seadusemuudatusi (8) Majanduse lühiuudised Kaubavahetus vähenes järsult ka maikuus Eesti veofirmad ei kipu enam Venemaale tankima (3) Välismaa VIDEO ⟩ Naabreid hirmutab lätlaste kummaline sõidukultuur (75) Automaksu kehtestamine ajas leedulased vihale (2) Trump päästis vana sõbra vanglast PILTUUDIS ⟩ Poola valis presidenti Kuberneri vahistamisele vastati meeleavaldustega Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: tööjõurent kontrolli alla (1) Henri Zeigo: hiinameelne ülikool (3) VÄITLUS ⟩ Kas lobistidele peaks tegema kohustusliku registri? (1) Indrek Koppel: valmistudes teiseks laineks – Iisraeli õppetunnid (10) Sergei Metlev: Facebooki surm (1) Heinrich Suik: energeetika varustatuse vähikäik (3) Kultuur Pärast kriisi tagasi piraadilaeval Eluvett ja surmarüübet Elevandi kõrtsist Sport Spordi lühiuudised Rallitest vajab planeerimist ja koostööd, kuid on sõitja arenguks ülioluline Mercedes rõõmustas, Ferrari kurvastas Eesti vormelitalent teeb karjääri tiimijuhina Tartu Lastel tuli koroonaproovide pärast loobuda kingitud kõnnirobotist Liiga suureks peetav kool läheb ikka remonti Oma Manhattan jääb tartlastele vaid unistuseks (2) Raadil kostis jälle vikati luiskamist ERM koondab sügisel töötajaid ja vähendab lahtiolekuaega Emajõgi tõi kokku palju rahvast Tartu lühiuudised Raju lõhkus tuuliku ja autoklaasi Vorbusest saab Tartu uus linnajagu Kirjandusmuuseumi direktori kohusetäitja: ma ei ole tulnud siia asutust kinni panema Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sergei Metlev: Facebooki surm

2 min lugemist
  • Noored loobuvad sotsiaalvõrgustikes toimuvates aruteludes osalemast.
  • Uued põlvkonnad peavad digi- ja füüsilist eluruumi üheks tervikuks.
  • Praeguste ühismeediaplatvormide aeg hakkab läbi saama.
Sergei Metlev. FOTO: Marko Poolamets

Ühismeediamaastik liigub killustatuse poole. Seda soodustab digimaailmas üles kasvanud põlvkond, kes ei soovi osaleda debattides, kirjutab kolumnist Sergei Metlev.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Värskest Eesti inimarengu aruandest selgus, et kooliealised noored loobuvad sotsiaalvõrgustikes toimuvates aruteludes osalemast, sest ei soovi taluda tänitamist ja sõimu. Noortel kujuneb tõrjuv suhtumine ühismeediasse kui debatikeskkonda, mis võib kahandada perspektiivis selle mõju ja killustada veelgi avalikku arutelu.

Põhjuseid, miks digiaktivisti keskmine vanus pigem kasvab, on erinevaid: heaoluühiskonna noorte väike kodanikuaktiivsus, mässu eeldustega põlvkonnakonflikti puudumine jne. Kuid pika vinnaga faktor on hoopis see, et noored suhtuvad ühismeediasse teisiti. «Nad eelistavad kasutada digiruumi omavahelise suhtlusruumi ja meelelahutusplatvormina, mitte niivõrd ühiskondlike arutelude areenina,» seisab inimarengu aruandes.

Facebookis domineeriv arutelupidajate kirju seltskond oli valdavalt eneseteadlik ja väljakujunenud maailmapildiga juba enne, kui Mark Zuckerberg käivitas Harvardi ühikas tulevase hiiglase alge. Nende jaoks olid uued suhtlustehnoloogiad kui uus ja enesetsensuuri ahelaist vabastav viis tutvustada või suruda teistele peale oma vaateid. Algoritm, mis toodab emotsiooni ja kiirreaktsiooni, vallandas kehva ettevalmistusega kasutajates igasuguseid psühholoogilisi muutusi.

11.07.2020 14.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto