Sergei Metlev: Facebooki surm

Sergei Metlev. FOTO: Marko Poolamets

Ühismeediamaastik liigub killustatuse poole. Seda soodustab digimaailmas üles kasvanud põlvkond, kes ei soovi osaleda debattides, kirjutab kolumnist Sergei Metlev.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Värskest Eesti inimarengu aruandest selgus, et kooliealised noored loobuvad sotsiaalvõrgustikes toimuvates aruteludes osalemast, sest ei soovi taluda tänitamist ja sõimu. Noortel kujuneb tõrjuv suhtumine ühismeediasse kui debatikeskkonda, mis võib kahandada perspektiivis selle mõju ja killustada veelgi avalikku arutelu.

Põhjuseid, miks digiaktivisti keskmine vanus pigem kasvab, on erinevaid: heaoluühiskonna noorte väike kodanikuaktiivsus, mässu eeldustega põlvkonnakonflikti puudumine jne. Kuid pika vinnaga faktor on hoopis see, et noored suhtuvad ühismeediasse teisiti. «Nad eelistavad kasutada digiruumi omavahelise suhtlusruumi ja meelelahutusplatvormina, mitte niivõrd ühiskondlike arutelude areenina,» seisab inimarengu aruandes.

Facebookis domineeriv arutelupidajate kirju seltskond oli valdavalt eneseteadlik ja väljakujunenud maailmapildiga juba enne, kui Mark Zuckerberg käivitas Harvardi ühikas tulevase hiiglase alge. Nende jaoks olid uued suhtlustehnoloogiad kui uus ja enesetsensuuri ahelaist vabastav viis tutvustada või suruda teistele peale oma vaateid. Algoritm, mis toodab emotsiooni ja kiirreaktsiooni, vallandas kehva ettevalmistusega kasutajates igasuguseid psühholoogilisi muutusi.

11.07.2020 14.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto