Sisukord
Kultuur
Tänane leht
15.07.2020
Eesti Uue laenu plaan selgub sügisel (14) Eesti lühiuudised Muraste kooli õpetajad tõusid direktori kaitsele Riik püüab Levadia jalgpallihalli ehitust takistada (21) Liikluskindlustusele pole vahet, kas auto on juhiga või sõiduk on isejuhtiv (5) Hädas lind tuli inimeste juurde abi otsima (3) Majandus Eesti e-residendi ettevõttesse voolab raha ojadena (2) Majanduse lühiuudised Algas seninägematu tulemuste hooaeg Välismaa Ameeriklastel tuleb vabadustega uuesti hüvasti jätta (4) Võimumängudes jäi Bulgaaria valitsus turmtule alla Katalaani poliitikud süüdistavad Hispaaniat Rahutused kõigutavad Mali presidendi tooli (1) Prantsusmaa tähistas Bastille’ päeva Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: jõulud juulis või majanduskasv (2) Marica Lillemets: naised sihikul (15) Urmas Simon: auto või tulirelv? (2) Ingrid Sarevet: omavalitsused survestavad maad kinkima Ülo Pikkov: milline pilt talletub meist tulevikku? Tõnu Ots: vabaduse hedonism (3) Karmo Tüür: tüdimusemäss Venemaal (1) Kultuur Kaia Kiik unistab parematest planeetidest Mõrv teatrilaval: kellele ja miks? Sport Vastuseis Audru ringraja tegevusele ajas mootorispordiaustajad tagajalgele (12) Ohtralt treeninud tennisetähed loodavad pakkuda hea etenduse Tartu Lenne Rähn-Kuusik: kaasamine Tartu moodi (1) Rait Ratasepa uus katsumus on varasemast pingelisem Spordi lühiuudised Seemnejooksik tungib majja ja voodisse Otepää ja Kambja kirikus peavad Pärt ja Haydn Kaljuste juhatamisel dialoogi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mõrv teatrilaval: kellele ja miks?

3 min lugemist
Stseen lavastusest «Hotell laibaga». Helene Vannari ja Kadri Rämmeld. FOTO: Mats Õun

Endlas esietendunud «Hotell laibaga» reedab oma pealkirjaga suure osa sisust: pole vast üllatus, et tegevus toimub tõepoolest hotellis ja keerleb ümber laiba. Lavastuse žanrimääratlus «mõrvakomöödia» loob aga ootuse kriminullilikuks pinevuseks, mis huumorisse kastetuna pakub nii meelelahutust kui ka peamurdmist. Enn Keerdi lavastus keskendub neist kahest eelkõige esimesele, kuid paneb siiski ka pead murdma – nimelt selle üle, miks seesugust lugu üldse lavale tuua.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üllataval kombel seisab näidendi taga kaheksaliikmeline saksa krimikirjanike rühmitus Die Acht, kes teksti nädalases loomelaagris valmis treis. Kui esmapilgul võib üllatada ka ainuüksi autorite rohkus, siis lugu jälgides paneb hämmastama hoopis asjaolu, et kaheksa professionaalset kirjanikku söandasid teosele alla kirjutada. Ühest küljest napib sakslaste mõrvakomöödias koomikat, teisalt ei tasanda seda tühimikku ka kohtlane krimiliin.

«Hotellis laibaga» küll kajastuvad autorite püüdlused kostitada vaatajat nii karakteri- kui ka situatsioonikoomikaga, ent valitud keerdkäigud, eksimused või valestimõistmised jätavad kulunud ja vaimuvaese mulje. Esietendusel tehtud publikuvaatluse põhjal kutsusid naeru esile hoopis näitlejate jämekoomilised mänguvõtted, olgu selleks siis joobnud lalin või energiline laibaväntsutamine.

Muid võimalusi publiku poolehoiu võitmiseks jätkubki näitlejatel vähe, sest tegelaste sügavusele või usutavusele pole autorid kahjuks iseäranis pühendunud. Tegu ei ole niisiis päris inimeste, vaid tüüpidega – igaühele on määratud omadus või paar, mida kogu loo vältel jaburuseni ekspluateerida.

14.07.2020 16.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto