Sisukord
Maa Elu
Postimees
16.07.2020
Eesti Eesti lühiuudised Ardo Hansson: viis miljardit on läinud rong (33) Putukaväil toob liiklusse uue mõõtme Neiuvaip ei passi vaasi Alasti mees ründas tänaval möödakäijaid Majandus Südalinna hotelliettevõtja alustab elutööga puhtalt lehelt (1) Majanduse lühiuudised Garaažist alguse saanud raamatupoe uskumatu teekond (2) Välismaa Minsk ähvardab meeleavaldajaid kriminaalkaristusega Bristoli orjakaupmees asendati protestijaga Maailma rahvastiku kahanemine lööb suurriigid vankuma (4) Välismaa lühiuudised USA ja Hongkongi suhetes lõppes üks ajastu Arvamus Juhtkiri: mida teha Hiina 6G-ga? (4) Aleksei Lotman: rumal lind ei tunne seadust (9) Riin Seema: õpetajad on haavatav liik (1) Tarmo Pikner: tandem Mart in Helme sihib peaministri kohta Evelin Poolamets: Kriitiliselt ahistamisest (38) Edward Lucas: ajaloomees Vladimir Putin (22) Boris Merilain: Vabadussammas pole suvaline rist (2) Vahur Kollom: «Appi, meile tehakse liiga!» (2) Kultuur Peeter Urbla: Iga hea film on igatsus sooja inimliku puudutuse järele Sport Roman Fosti pääses viimaks Keeniast koju, vahetult enne äralendu tuli politseile anda pistist Reis Kesk-Ameerika avastamata pärl: Nicaragua Reisi lühiuudised Maa Elu Nädala mõte: avatud talud – minge kindlasti Üleskutse: näidake oma õuetubasid! FOTOLUGU: kuidas valmib Eesti parim toiduaine? Tagamõisa poolsaarel paistab valdavalt päike Bokashi-tehnoloogia on tuleviku mahetootmisvõimalus (1) Poollooduslike niitude hooldaja on üheksa ametiga hunt Kriimsilm Malaariat kanda võivaid sääski leidub Eestiski (1) Kurgis peitub seitse vitamiini Ilmajutt: kuidas mõjub kuumus tervisele? Kuidas vähendada rohimisvaeva? Peipsi ääres saab paadis ööbida Meelelahutus Koomiks Sudoku

Malaariat kanda võivaid sääski leidub Eestiski

1 min lugemist
Malaariat kanda võivaid sääski leidub ka Eestis, kuid viimased omamaised malaaria- ehk halltõve juhtumid on jäänud möödunud sajandi keskpaika. FOTO: Toomas Huik/Postimees

Helsingi ülikooli teadlased avastasid Soome sääskede populatsiooni, kaardistades mitmes Lõuna-Soome piirkonnas uue sääseliigi Anopheles daciae, keda peetakse võimalikuks malaariakandjaks. Malaariat kanda võivaid sääski leidub ka Eestis, kuid ühtki haigusjuhtumit pole registreeritud eelmise sajandi keskpaigast.

Helsingi Ülikooli doktorant Lorna Culverwell selgitas, et leid ei tähenda, et soomlased peaksid muretsema malaaria pärast. „Kuna malaaria pole Soomes praegu endeemiline, pole põhjust paanikaks,” täiendas Culverwell.

Putukateadlane ja loodusfotograaf Urmas Tartes sõnas, et tegu on tõesti uue liigiga Soome faunas ja see tähendab, et neid sääski võib leiduda ka Eestis.

Tartese sõnul on aga oluline teada, missugust malaariat need sääsed on võimelised edasi kandma. „Malaariatüvesid on maailmas neli tükki ja ka Eestis on olnud omamaine maalaria, mida nimetati halltõveks,” rääkis ta.

Tartese selgitusel on tõestatud, et iga haigusetekitaja, mis sääski kasutab, on suhteliselt liigispetsiifiline. Seega meie enda hallasääsed, kes malaariat saaksid edasi kanda, ei kanna troopilist malaariatüve.

Viimased omamaised malaaria- ehk halltõve juhtumid jäid Tartese sõnul möödunud sajandi keskpaika. Kõik hilisemad haigestumised on olnud seotud reisidelt kaasa toodud nakkusega.

„Malaaria on meie piirkonnas pika ajalooga nähtus. Miks ta meilt kadus, selle kohta häid selgitusi pole osatud anda,” ütles Tartes.

Soomes registreeriti viimased omamaised malaariajuhtumid 1950. aastatel.

Soome sääskede kaardistamine tehti aastatel 2013 kuni 2018. Lorna Culverwell lisas pressiteate vahendusel, et siiski peaks jälgima kõiki Euroopas asuvaid sääseliike, kes on võimelised kandma patogeene, sealhulgas malaariat, sest globaalse kliimasoojenemise tõttu võivad muutuda ka troopilisi haigusi levitavate sääskede elupaigad. Tema sõnul tuletas koroonaviirus meile meelde, et peame valmis olema igasugusteks tervisega seotud hädaolukordadeks.

Seotud lood
15.07.2020 17.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto